Witamina B12 – działanie i właściwości
Odpowiedni poziom witaminy B12 jest ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ciało nie może wytworzyć jej samodzielnie, dlatego trzeba dostarczać sobie wspomnianej substancji wraz z pożywieniem. W jaki sposób witamina B12 wpływa na ludzki organizm? Poznaj charakterystykę tego szczególnego składnika.
Działanie i właściwości witaminy B12
Witamina B12 nazywana jest również kobalaminą albo „czerwoną witaminą”. To organiczny związek chemiczny zawierający w swojej cząsteczce jon kobaltu. Substancja uczestniczy w produkcji czerwonych krwinek. Przeciwdziała niedokrwistości i razem z witaminami B6 i B9 reguluje poziom homocysteiny, zapobiegając miażdżycy. Witamina B12 wpływa na prawidłową pracę układu krwionośnego i nerwowego. Bierze udział w tworzeniu otoczek nerwowych zabezpieczających komórki nerwowe.
Substancja jest potrzebna w syntezie kwasów nukleinowych oraz białek w komórkach. Uczestniczy też w przemianie kwasu foliowego do jego biologicznie czynnej formy. Witamina B12 powinna być dostarczana organizmowi również dla zachowania zdrowia psychicznego. Niedobory sprzyjają rozwojowi choroby Alzheimera.
Objawy niedoboru witaminy B12
Oznakami niedoboru witaminy B12 są zmęczenie, osłabienie organizmu oraz drażliwość. Do symptomów nieodpowiedniego poziomu wspomnianej substancji w organizmie należą również brak apetytu, podatność na infekcje, zaburzenia trawienia oraz drętwienie kończyn. Na niedobór witaminy B12 wskazują także problemy z pamięcią i zaburzenia miesiączkowania.
Utrzymujący się niewłaściwy poziom składnika w ciele prowadzi do niedokrwistości i nieprawidłowego działania układu krwionośnego. Przy długotrwałych niedoborach dochodzi też do zaburzeń w układzie nerwowym, problemów z widzeniem, wchłanianiem składników pokarmowych i hiperhomocysteinemi. Zachodzą również zmiany zwyrodnieniowe błony śluzowej żołądka. Niedobór witaminy B12 często daje symptomy charakterystyczne dla chorób psychicznych. Może prowadzić do stanów depresyjnych, zaburzeń świadomości oraz urojeń przypominających schizofrenię.
Źródła witaminy B12
Najlepszym sposobem na dostarczenie sobie witaminy B12 pozostaje zrównoważona dieta. Które produkty stanowią dobre źródło substancji niezbędnej organizmowi? Witaminę B12 można znaleźć w mięsie i przetworach mięsnych, mleku, podrobach, produktach mlecznych, jajach kury, owocach morza oraz rybach. Nieznaczne ilości substancji obecne są w pieczarkach. Taka dawka okaże się jednak niewystarczająca dla osób stosujących diety bez produktów odzwierzęcych.
Aby uniknąć niedoborów, weganie i wegetarianie zwykle sięgają po produkty sojowe lub zbożowe syntetycznie wzbogacone witaminą B12. Innym rozwiązaniem może być suplementacja preparatami aptecznymi. Przed rozpoczęciem stosowania takich produktów należy skonsultować się z lekarzem. Specjalista sprawdzi, czy suplementacja witaminą B12 to konieczność. Określi też pożądaną dawkę substancji.
Witamina B12 to składnik konieczny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Spełnia funkcję regulacyjną w wielu procesach. Uczestniczy między innymi w produkcji czerwonych krwinek i metabolizowaniu białek. Niedobór witaminy B12 wpływa negatywnie na stan zdrowia, dlatego warto wiedzieć, które produkty dostarczają cennego składnika w odpowiednich ilościach. W przypadku stosowania diet bezmięsnych i innych wykluczających pokarmy odzwierzęce często niezbędna jest dodatkowa suplementacja preparatami dostępnymi w aptekach. Zanim zacznie się je stosować, warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże ocenić, czy warto przyjmować wspomniane suplementy.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany