W Raciborzu aplikacja pokaże, kto nie płaci za śmieci! Jak to działa?
Jeśli urodziło Ci się dziecko, zmieniłeś miejsce zamieszkania lub wprowadził się nowy członek rodziny – takie zmiany należy niezwłocznie uwzględnić w tzw. deklaracji śmieciowej - informuje ratusz.
Sam meldunek nie zwalnia z tego obowiązku. Konsekwencją niezgłoszenia wszystkich osób zamieszkujących na posesji może być konieczność uiszczenia zaległej opłaty śmieciowej nawet do 5 lat wstecz. Warto zadbać o dopełnienie tego obowiązku już teraz. Zwłaszcza, że Miasto Racibórz pozyskało aplikację wykrywającą niespójności w deklaracjach o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wdrożenie nowego narzędzia planowane jest już w kwietniu.
Śladem Świdnika
Na takie rozwiązanie kilka lat temu zdecydowało się Miasto Świdnik, które podobnie jak wiele innych gmin, zmagało się z problemem osób i podmiotów uchylających się od realizacji ustawowych obowiązków w zakresie tzw. opłaty śmieciowej.
Z inicjatywy prezydenta Dariusza Polowego, na mocy porozumienia gmina Świdnik przekazała nieodpłatnie Miastu Racibórz tę sprawdzoną u siebie aplikację. Dzięki niej w Świdniku udało się znacząco uszczelnić system odbioru odpadów komunalnych, a liczba osób objętych deklaracjami wzrosła o ok. 1300 osób. Dotychczas pracownicy Urzędu Miasta weryfikujący dane zawarte w deklaracjach opierali się głównie na informacjach o meldunkach i urodzeniach. Aplikacja umożliwi weryfikacje znacznie szerszego zakresu danych, z większej liczby źródeł, a tym samym ułatwi wskazanie nieruchomości, co do których istnieją uzasadnione wątpliwości jeśli chodzi o liczbę zadeklarowanych mieszkańców.
Aplikacja wskaże, urzędnik zdecyduje
Właściciele nieruchomości położonych na terenie Miasta Racibórz mają obowiązek złożyć deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, a w przypadku zmiany danych wpływających na wysokość opłaty, czyli np. liczby osób zamieszkujących nieruchomość, przedłożyć nową deklarację w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła zmiana. W praktyce spora część właścicieli nieruchomości nie wywiązuje się z tych obowiązków.
W przypadku stwierdzenia wątpliwości, co do rzetelności danych zawartych w deklaracji do właściciela nieruchomości kierowane jest wezwanie do złożenia nowej deklaracji lub udzielenie stosownych wyjaśnień.
Co jeśli właściciel nieruchomości zignoruje takie wezwanie?
Nieprzedłożenie deklaracji lub wyjaśnień w wyznaczonym w wezwaniu terminie skutkuje koniecznością wszczęcia postępowania mającego na celu określenie wysokości opłaty w drodze decyzji administracyjnej. Adresat decyzji może zostać obciążony odsetkami za zwłokę, a także ukarany karą grzywny na mocy art. 10 ust. 2b Ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, który stanowi, że kto wbrew ustawowemu obowiązkowi nie składa deklaracji lub nowej deklaracji podlega karze grzywny.
W Raciborzu zameldowanych jest 49 138 mieszkańców, natomiast liczba osób wykazanych w deklaracjach o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wynosi 44018. Oczywiście nie wszystkie zameldowane osoby, faktycznie zamieszkują w Raciborzu. Weryfikacja tych danych będzie jednak możliwa dzięki nowej aplikacji, której pełny rozruch planowany jest już w kwietniu.
Sprawdź sam. Nie czekaj na pismo lub telefon
Warto już teraz upewnić się, czy dane w naszych deklaracjach są aktualne. W przypadku zabudowy jednorodzinnej można to zrobić udając się do referatu ds. Gospodarki Odpadami w siedzibie Urzędu do pok. nr. 4.
Jeśli natomiast mieszkasz w bloku lub kamienicy – dane te możesz zweryfikować lub zaktualizować u zarządcy, w siedzibie swojej spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. W przypadku zabudowy wielorodzinnej deklaracje obejmujące dane z całego budynku składa bowiem spółdzielnia mieszkaniowa lub wspólnota.
W przypadku pytań lub wątpliwości, szczegółowe informacje co do obowiązujących zasad można uzyskać pod nr tel. 32 75 50 757 lub 32 75 50 758.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz