Kroplówki witaminowe na kaca w Katowicach – czy warto i jak to działa?
Polacy wydają corocznie coraz większe kwoty w celu zakupienia niezbędnych suplementów diety i leków dostępnych bez recepty. Często pacjenci nie zdają sobie jednak sprawy z małej skuteczności przyjmowanych preparatów. Niektóre witaminy i minerały spożywają również jako antidotum na zatrucie alkoholowe o różnym stopniu nasilenia objawów. O wiele lepszym rozwiązaniem od suplementacji doustnej są kroplówki witaminowe na kaca.
Zastosowanie dożylnej kuracji witaminowej gwarantuje otrzymanie niemal natychmiastowego efektu, podczas gdy suplementacja doustna musi być kontynuowana przez wiele tygodni, a nawet miesięcy, zanim pacjent zauważy jej pierwsze rezultaty. Zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z dużymi niedoborami wielu składników odżywczych, trudno będzie je uzupełnić za pomocą tabletek. Kroplówki witaminowe na kaca zawierają szereg makro- i mikroelementów, a docierając bezpośrednio do krwiobiegu pacjenta, przyczyniają się do zwiększenia stopnia ich wchłanialności.
Suplementacja dożylna
Kroplówki witaminowe podawane są w formie wlewu dożylnego. W przeciwieństwie do suplementacji doustnej, substancje zawarte w kroplówkach omijają drogę pokarmową w organizmie pacjenta. W związku z tym ich wchłanialność osiąga poziom zbliżony do 100%. Substancje odżywcze docierają bowiem bezpośrednio do krwiobiegu pacjenta. Stamtąd za pośrednictwem hemoglobiny transportowane są do wszystkich tkanek organizmu, gdzie docierają w niezmienionej formie. Dzięki temu narządy otrzymują maksymalną dawkę elektrolitów, a wyniki badań laboratoryjnych pacjenta zadziwiająco szybko się poprawiają.
Kroplówki witaminowe na kaca w Katowicach dostępne są w Centrum Medycznym Galmedic. Kompletna oferta obejmuje jednak różne rodzaje wlewów dożylnych: regenerujące, odmładzające, odchudzające czy nawadniające. Skład wlewu zależy od indywidualnych oczekiwań, potrzeb i preferencji pacjenta. W porozumieniu z lekarzem ustala się właściwe dawkowanie określonej kroplówki. Ich składy można ponadto niemal dowolnie mieszać.
Kroplówki witaminowe na kaca
Etanol przekształcany jest w wątrobie w substancję toksyczną – aldehyd octowy. Popularny kac to zatem nic innego jak zatrucie tą szkodliwą substancją. Zahamowanie wydzielania wazopresyny prowadzi do częstszego oddawania moczu i odwodnienia organizmu. Wraz z utratą płynów, organizm traci niezbędne mu do funkcjonowania elektrolity. Dolegliwości tak powszechnie nazywane syndromem dnia poprzedniego lub kacem, mają zatem złożone podłoże. Za rozwój poszczególnych objawów odpowiedzialne są konkretne zaburzenia mechanizmów pracy całego organizmu. Dlatego też przywrócenie równowagi wodno-elektrolitowej możliwe jest do osiągnięcia wyłącznie z pomocą specjalistów. Zwłaszcza jeśli pacjent ma za sobą dłuższy epizod ciągu alkoholowego.
Kroplówki witaminowe na kaca to najskuteczniejszy i najszybszy sposób walki z objawami zatrucia alkoholowego. Składają się przede wszystkim z substancji regenerujących i nawadniających organizm. Głównym celem zastosowania tego rodzaju wlewu jest bowiem szybkie wypłukanie z organizmu zbędnych produktów przemiany materii alkoholu etylowego. Jednocześnie nie można dopuścić do usunięcia nadmiernej ilości elektrolitów i należy zadbać o odpowiedni poziom nawodnienia organizmu. Zachowanie takiej równowagi niemożliwe jest do osiągnięcia w warunkach domowych. Wszelkie domowe sposoby na kaca są zawodne, gdyż działają zwykle jednokierunkowo.
Odtrucie organizmu to główny cel detoksu będącego składową kompleksowej terapii alkoholizmu. Podczas niego alkoholik przerywa swój ciąg alkoholowy, łagodnie przechodząc ze stanu upojenia do stanu trzeźwości. Elementem detoksu są również kroplówki witaminowe na kaca. W Katowicach można je otrzymać w placówkach medycznych i ośrodkach terapii uzależnień. Pomagają zwalczyć objawy zatrucia alkoholowego i głodu alkoholowego. Dzięki temu motywują alkoholika do dalszej walki o zdrowie i pozostanie w trzeźwości.
Działanie kroplówki
Kroplówki witaminowe na kaca zawierają zestawienie płynów i minerałów niezbędnych do niwelowania dolegliwości związanych z nadużyciem alkoholu. Wlew dożylny aplikowany jest za pośrednictwem wenflonu, który w żyle obwodowej pacjenta umieszcza pielęgniarka lub pielęgniarz. Samo wykonanie wkłucia przypomina nieco zabieg pobierania krwi. Nie jest zatem bolesne, ale może stanowić źródło nieznacznego dyskomfortu. Pacjent pozostaje w gabinecie zabiegowym przez około 30 minut – zwykle tyle trwa bowiem infuzja. Tuż po podaniu kroplówki, wenflon zostaje usunięty z żyły, a pacjent wraca do swych codziennych obowiązków.
Alkoholicy zwykle korzystają z kroplówek, w których składzie obecny jest sód, potas, magnez, wapń i glukoza (jako główny nośnik). Substancje te przyczyniają się do natychmiastowej poprawy samopoczucia pacjenta oraz jego kondycji psychicznej i fizycznej. Już kilkanaście minut po podaniu wlewu obserwuje się pierwsze odczuwalne objawy jej działania. Pacjentowi poprawia się nastrój, zyskuje lepszą koordynację ruchową i pełnię zdolności poznawczych.
Czy wlew dożylny leczy alkoholizm?
Kroplówki witaminowe na kaca nie są niestety receptą na pożegnanie się alkoholika z nałogiem. Samo zastosowanie dożylnego wlewu nie wystarczy, by móc mówić o leczeniu choroby alkoholowej. Dostarczane dożylnie witaminy i minerały pomagają zwalczyć objawy choroby, stabilizują ją, ale jej nie leczą. W związku z tym należy jednocześnie podjąć decyzję o rozpoczęciu kompleksowej terapii alkoholizmu.
Aby rozpocząć leczenie, nie trzeba posiadać skierowania ani innych dokumentów. Niektóre osoby uzależnione zgłaszają się na detoks nawet w stanie upojenia alkoholowego. Przerwanie ciągu alkoholowego jest bowiem na tyle trudne, że niektórzy nie mogą sobie z nim poradzić samodzielnie. Pomoc fachowców polega na stałym monitorowaniu stanu pacjenta, wdrożeniu leczenia farmakologicznego, dożylnej suplementacji oraz psychoterapii alkoholizmu. Ta ostatnia ma na celu zwiększyć świadomość pacjenta oraz zmienić jego nastawienie do własnych trudności.
Dopiero za zmianą myślenia pójdą kolejne, konieczne do życia w trzeźwości, zmiany.
Warto jednak zaznaczyć, że kroplówki na kaca nie są przeznaczone jedynie dla osób borykających się z problemem alkoholizmu. Doskonale nadają się także na poprawę kondycji i nastroju po suto zakrapianej imprezie.
Kroplówki witaminowe na kaca – plusy i minusy
Niezaprzeczalną zaletą kroplówek witaminowych stosowanych w minimalizowaniu objawów zatrucia alkoholowego jest ich skuteczność i szybkie działanie. Głównie z tego względu mają one coraz większe grono zwolenników. Nie odstrasza również ich cena. Jednorazowy wlew kosztuje 250 złotych. W razie konieczności można go powtarzać, jednak każdorazowy zabieg poprzedzony jest konsultacją lekarską. Wlewy witaminowe są ponadto ogólnodostępne. Obecnie mówi się nawet o pewnego rodzaju modzie na suplementację dożylną. Kroplówka na kaca jest łatwa w zastosowaniu i mało inwazyjna. Pacjent nie musi praktycznie w żaden sposób przygotowywać się do jej wykonania, a podczas samej infuzji jego zadanie ogranicza się do... relaksu.
Jak każda procedura medyczna, również i zabieg wykonania dożylnej kuracji witaminowej niesie ze sobą pewne ryzyko. W przypadku podania kroplówki jest ono jednak minimalne. Niepożądane skutki uboczne podania kroplówki na kaca występują niezwykle rzadko, a jeśli już mają miejsce, zwykle przebiegają w sposób łagodny. Zazwyczaj ograniczają się do miejscowego odczynu zapalnego, alergii lub bólu w miejscu wkłucia. Rzadziej pacjenci skarżą się na dolegliwości takie jak: zawroty głowy, uczucie otumanienia, osłabienia i braku koncentracji podczas i po zakończeniu infuzji.
Rekonwalescencja po zabiegu podania kroplówki witaminowej praktycznie nie istnieje. Pacjent od razu po jej podaniu może wrócić do swoich codziennych obowiązków i cieszyć się przypływem sił witalnych oraz brakiem objawów kaca.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany