Składy kosmetyków - poznaj najczęściej występujące półprodukty w kosmetykach
Znajomość nazw półproduktów, które tworzą gotowy kosmetyk jest bardzo ważna. Dzięki takiej umiejętności możliwe jest rozpoznanie wśród dostępnych kosmetyków takich, których skład będzie odpowiednio dopasowany do potrzeb skóry. Nazwy składników wyszczególnione są na opakowaniu, a poszczególne nazwy porządkuje słownik INCI. Dowiedz się, czym są najczęściej występujące składniki i jak wpływają na stan skóry.
Skład kosmetyku jest istotną sprawą przy zakupie nowego specyfiku. Od substancji aktywnych zależy, czy dany produkt będzie odpowiadał potrzebom twojej skóry. Szczególnie niepożądana jest obecność substancji chemicznych oraz drażniących, a także uczulających. Znajomość nazw produktów tworzących kosmetyk jest przydatna, jeśli alergizują Cię niektóre substancje lub posiadasz skórę problematyczną oraz skłonną do podrażnień. Dzięki znajomości słownika INCI możesz w gąszczu dostępnych w sklepach produktów znaleźć odpowiedni dla siebie.
Najpopularniejsze składniki zawarte w produktach kosmetycznych
Produkty kosmetyczne, które posiadają podobne działanie, na przykład kremy nawilżające czy balsamy ujędrniające, często zawierają identyczne półprodukty. Warto poznać nazwy najpopularniejszych substancji obecnych w kosmetykach oraz poznać ich sposób działania na skórę.
1. Cyclopentasiloxane
Cyclopentasiloxane jest produktem z grupy emolientowych. Jego obecność w kosmetyku poprawia jakość aplikacji, dzięki zmniejszeniu lepkości. W znacznym stopniu ułatwia rozprowadzanie preparatu na włosach czy skórze. Ponadto często pełni funkcję rozpuszczalnika dla innych substancji. Nie jest składnikiem alergennym ani drażniącym. Jego zawartość w składzie jest bezpieczna i nie powoduje powstawania podrażnień.
Działanie kosmetyczne:
Ten emolient jest określany, jako produkt suchy. Oznacza to, że nie tworzy tłustej i klejącej warstwy po użyciu. Jego obecność w kosmetyku powaga utworzyć warstwę okluzyjną, która pomaga głębiej wnikać innym składnikom aktywnym oraz zapobiega utracie wody przez skórę.
Zobacz: https://estetico.pl/cyclopentasiloxane
2. Sodium Benzoate
Sodium Benzoate jest składnikiem, który używany jest do konserwacji preparatów kosmetycznych. Skutecznie zapobiega rozwojom mikroorganizmów w produkcie, takich jak wirusy, bakterie czy grzyby. Zapewnia stabilność kosmetykom w etapie produkcji oraz podczas czasu stosowania przez konsumenta. Nie wykazuje działania alergizującego i jest uznany jako substancja bezpieczna dla skóry i włosów. Nie jest naturalnym komponentem, jego wytwarzanie odbywa się w sposób laboratoryjny. Prawo konsumencie dokładnie określa jego stężenie, jakie może znaleźć się w gotowym wyrobie.
Czytaj więcej: https://estetico.pl/sodium-benzoate
3. Eugenol
Kolejnym, często stosowanym do wyrobów kosmetycznych składnikiem jest eugenol. Substancja należy do grupy organicznych związków chemicznych. Charakteryzuje go specyficzny zapach, który przypomina woń korzenną. Jest głównym składnikiem olejku goździkowego. Dzięki temu często jest używany jako produkt aromatyzujący kosmetyki.
Działanie kosmetyczne:
Eugenol posiada szerokie spektrum działania, dzięki czemu można go wykorzystywać w wielu preparatach do stosowania na skórę. Jednymi funkcji eugenolu są:
- nadawanie zapachu kosmetykom,
- wspomaganie funkcji myjących różnego typu żeli oraz pianek, ze względu na właściwości antyseptyczne,
- dzięki oleistej konsystencji dodawany jest jako aromat do olejków do masażu,
- wspomaga antybakteryjne działanie żelów i balsamów po goleniu.
Więcej dowiesz się tutaj: https://estetico.pl/eugenol
4. Tocopheryl Acetate
Tocopheryl Acetate jest substancją, która posiada silne właściwości antyoksydacyjne. Zapobiega starzeniu się komórek skóry oraz chroni ją przed negatywnymi wpływami środowiska, jak promieniowanie UV czy dym papierosowy. Dodatkowo ich dodanie do gotowego produktu znacznie wydłuża przydatność kosmetyku do użycia oraz zapobiega zmianie konsystencji kremów i balsamów.
Działanie kosmetyczne
Składnik jest produktem, który hamuje rozwój wolnych rodników i opóźnia starzenie się skóry. Dodatkowo wzmacnia barierę hydrolipidową naskórka i zabezpiecza ją przed podrażnieniami oraz wnikaniem obcych, szkodliwych substancji.
Przeczytaj więcej: https://estetico.pl/tocopheryl-acetate
5. Linalool
Linalol jest składnikiem, którego zastosowanie polega na nadawaniu produktom zapachu. Jego woń jest delikatna, przypomina zapachy kwiatowe, jak na przykład konwalię. Linalool jest substancją należącą do gruby nienasyconych alkoholi, czyli terpenów. Ilość oraz stężenie, jakie dopuszczalne jest w preparatach do stosowania na skórę jest ściśle sprecyzowana. W nadmiernej ilości może powodować alergię oraz podrażniać naskórek. Jego dodatkowym działaniem są właściwości antybakteryjne i antywirusowe.
6. Potassium Sorbate
Sorbinian potasu należy do grupy konserwantów. Jego użycie uniemożliwia na rozwój różnego typu mikroorganizmów w produkcje. Jest jednym z najbezpieczniejszych konserwantów, jakie są dostępne na rynku. Nie wykazuje działania alergizującego. Jego dopuszczalne stężenie jest ściśle określone i zobowiązuje do przestrzegania przez producentów kosmetyków.
7. Lauryl Glucoside
Lauryl Glucoside jest powszechnie stosowanym emulgatorem. Wykorzystywany jest do tworzenia produktów, które łączą fazę olejową z fazą wodną. Umożliwia produkcję mleczek, kremów oraz balsamów. Jest składnikiem bazowym wielu produktów kosmetycznych. Jego dodatek jest bezpieczny oraz nie działa drażniąco na skórę.
Działanie kosmetyczne:
W produktach kosmetycznych pomaga dokładnie oczyścić skórę lub włosy. Łagodzi także podrażnienia naskórka, które wywołane są innymi środkami, najczęściej powierzchniowo-czynnymi.
Znajomość podstawowych półproduktów jest niezwykle pomocna. Pozwala ocenić jakość produktu, jaki chcemy zakupić oraz ocenić jego skuteczność. Dzięki poznaniu słownika INCI możliwe jest także znalezienie potencjalnych alergenów lub drażniących składników w kosmetykach.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany