PiS zreformuje szpitale. Co dalej z Raciborzem?
Na stole są trzy opcje, ale tylko jedna dotyczy przejęcia lecznic przez państwo z budynkami, gruntami i sprzętem.
Temat przewija się na sesji Rady Powiatu. Szpital przy Gamowskiej podlega starostwu. Zaplanowano inwestycje - m.in. budowę szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR) czy termomodernizację kompleksu. W ostatnich latach powiat dofinansował działalność lecznicy. Udzielał jej pożyczek. Za 2020 r., za sprawą wysokiego poziomu finansowania leczenia pacjentów z COViD-19, szpital wypracował zysk. Kadra otrzymuje 100 proc. covidowego dodatku. Czy starostwo może stracić wpływ na Gamowską?
Przed przejęciem szpitala przez państwo od stycznia ostrzega posłanka Gabriela Lenartowicz (PO). Mówiła o tym na sesji Rady Powiatu. Na lutowym posiedzeniu nawiązał do tego radny Łukasz Mura (PiS), społeczny asystent senator Ewy Gawędy. Powołując się na otrzymane od niej informacje, poinformował, że nie ma mowy o siłowym przejmowaniu placówek. To władze powiatu mają decydować, czy przekażą lecznice pod rządowe skrzydła.
Z wywiadu, jakiego udzielił Dziennikowi Gazecie Prawnej minister zdrowia Adam Niedzielski, wynika, że na stole są trzy opcje, w tym także ta, o której mówiła posłanka.
- Chcemy zmienić sposób działania szpitali. Myślimy, aby podzielić je na te bardziej referencyjne, oferujące kompleksowe leczenie, i te, które zmienią profil działania w powiatach. Chcemy reformować nie tylko strukturę właścicielską, lecz także sieć. Bez rozwiązania jednego problemu nie można poradzić sobie z drugim - zapowiada minister w DGP, dodając, że proponowanych rozwiązań jest kilka. Obecnie są analizowane. Nie ma jeszcze rządowej rekomendacji.
Pierwszy wariant to przejęcie szpitali ze wszystkim: z budynkami, gruntami, sprzętem. - Drugi to wejście w spółki z samorządami. Szpitale byłyby w części własnością Skarbu Państwa, w części samorządu. Tam byłoby rozliczenie majątku, zadłużenia. Wariant, jaki rozważamy, zapewnia Skarbowi Państwa dominację, czyli 51 proc. udziału w spółce. Trzecia propozycja jest oparta na idei zarządu komisarycznego - dodaje minister. Komisarz - jak czytamy - mógłby arbitralnie podejmować decyzje dotyczące przekształcenia konkretnej placówki pod kątem profilu jej działania.
Całość czytaj [tutaj].
Komentarze (0)
Dodaj komentarz