Podsumowanie naboru wniosków do PONE
Duże zainteresowanie dotacją do wymiany kotłów z miejskiego Programu Ograniczania Niskiej Emisji. 2 marca br. zakończył się nabór konkursowy wniosków o dofinansowanie do wymiany źródeł ciepła opalanych paliwem stałym w budynkach jednorodzinnych i lokalach mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych. Nabór wniosków prowadzony był, zgodnie z ogłoszeniem Prezydenta Miasta Racibórz, od dnia 1 lutego do 2 marca 2021 r.
Wniosków więcej niż rok temu
Do Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa wpłynęły 254 wnioski. 205 z nich dotyczyło budynków mieszkalnych jednorodzinnych, a 49 lokali mieszkalnych. Wnioski w głównej mierze dotyczą wymiany kotłów opalanych paliwem stałym na kotły gazowe, ale także na źródła ciepła zasilane energią elektryczną, pompy ciepła oraz węzły cieplne zasilane z sieci ciepłowniczej. Świadomość mieszkańców w zakresie potrzeby wymiany starego źródła ciepła rośnie o czym świadczy liczba złożonych wniosków, która jest o ok. 20% większa niż w roku ubiegłym.
W 2019r. ze wsparcia finansowego udzielonego przez Miasto Racibórz skorzystało 157 właścicieli budynków jednorodzinnych i 43 właścicieli i najemców lokali. Dzięki tym działaniom do powietrza rocznie nie trafi ponad 16 ton pyłu i ponad 22 kg rakotwórczego benzo-alfa-pirenu.
W chwili obecnej prowadzona jest weryfikacja i ocena złożonych wniosków. W oparciu o dane w nich zawarte utworzona zostanie lista zadań zakwalifikowanych do dofinansowania. Lista zostanie opublikowana na tablicach ogłoszeń Urzędu Miasta Racibórz i na stronie internetowej miasta.
Dofinansowanie na termomoderizację
Cały czas mieszkańcy Raciborza mogą składać wnioski do programu „Czyste Powietrze”, w którym oprócz wymiany starego pieca i kotła na paliwo stałe można uzyskać dofinansowanie do termomodernizacji budynków jednorodzinnych.
Przypominamy, jednocześnie że tylko do końca bieżącego roku, zgodnie z obowiązującą uchwałą antysmogową dopuszczone jest użytkowanie kotłów pozaklasowych (nieposiadający żadnych certyfikatów) opalanych paliwem stałym (węgiel, drewno, pellet) wyprodukowanych przed 2007 rokiem lub nieposiadających tabliczki znamionowej. Przepisy uchwały antysmogowej odnoszą się również do piecyków i pieców kaflowych oraz innych urządzeń grzewczych opalanych paliwem stałym. Za łamanie zapisów uchwały grozi kara grzywny.
Niska emisja. Jak z nią walczyć?
Miasto Racibórz przeznacza rekordowe sumy na zwalczanie tego najbardziej niebezpiecznego dla zdrowia i życia mieszkańców zjawiska. To właśnie Racibórz jako jedne z pierwszych na Górnym Śląsku miasto zaczęło finansować wymianę zatruwających powietrze „kopciuchów” na ekologiczne źródła ciepła. W latach 2018-2020 Miasto Racibórz dofinansowało nowe kotły w 766 budynkach i lokalach. Dofinansowano też docieplenie przegród w 277 budynkach jednorodzinnych. Obsługujemy program "Czyste Powietrze".
Wydajemy miliony na termomodernizację zasobu komunalnego. Podłączamy kamienice do sieci cieplnej. Poza kompleksowymi zadaniami, wymieniamy systemy grzewcze w poszczególnych lokalach. Mamy szuflady pełne dokumentacji projektowych na kolejne budynki.
Najbardziej zaawansowane i najdroższe programy jednak nie będą wiele warte, jeśli sami mieszkańcy nie zadbają o to, by powietrze wokół nich było czyste. Dlatego mocno angażujemy się w akcje edukacyjne. Strażnicy miejscy przeprowadzają kontrole tego czym palimy w piecach. Dbamy także o to aby mieszkańcy mieli dostęp do wiarygodnych i zawsze aktualnych danych o jakości powietrza w Raciborzu. Od 2019 roku mamy w Raciborzu certyfikowaną stację monitorującą powietrze w Raciborzu.
Trwa sezon grzewczy i niska emisja daje o sobie znać także w Raciborzu, ale nie bardziej niż w innych śląskich miastach. Dla porównania w styczniu w Wodzisławiu Śląskim odnotowano 15 dni z przekroczeniami poziomu dopuszczalnego pyłów PM10 w tym jeden dzień z przekroczeniem poziomu alarmowego, podobnie w Rybniku - odnotowano 12 dni (w tym przekroczenia poziomu alarmowego), a w Raciborzu - 10 dni przy czym ani razu pyły nie osiągnęły poziomów alarmowych.
Pomiary można sprawdzać na bieżąco TUTAJ.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz