Górnoślązak walczy i wybiera... Nowa wystawa czasowa w raciborskim Muzeum
Muzeum w Raciborzu zaprasza do odwiedzania nowej wystawy czasowej. Nosi ona tytuł Górnoślązak walczy i wybiera... Wystawa czynna dla zwiedzających od 12 marca do 31 maja 2021.
Wystawa pt. „Górnoślązak walczy i wybiera...” została zorganizowana w związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą plebiscytu na Górnym Śląsku oraz III powstania śląskiego. Strona zwycięska po I w. św. potraktowała te ziemie jako sporne i zdecydowała się oddać głos mieszkańcom, by oni podjęli decyzję do którego państwa: Polski czy Niemiec chcą należeć. Do walki o Górny Śląsk, a przede wszystkim o znajdujący się tu przemysł, przed plebiscytem włączyły się władze centralne obu krajów: niemieckiego, przeżywającego duże problemy o charakterze ekonomicznym i społecznym po przegranej wojnie oraz niedawno odrodzonego, polskiego, walczącego równocześnie na wschodzie z radziecką Rosją. Komisariaty Plebiscytowe Polski i Niemiecki w latach 1920-21 wydawały ogromne ilości materiałów propagandowych mających przekonać niezdecydowanych. W większości były one skrajnie stronnicze, często zawierały półprawdy bądź nieprawdy. Walka przebiegała nie tylko na papierze. Dochodziło także do aktów przemocy: pobić, zabójstw, wandalizmu. Strona polska w tym okresie zdecydowała się trzykrotnie na wzniecenie zbrojnego powstania.
Na wystawie będzie można obejrzeć zabytki związane z tym tematem, w większości pochodzące z lat 1918-1922, a także reprodukcje - powiększenia drobnych obiektów. Zwiedzający może zapoznać się ze zdjęciami powstańców, oddziałów niemieckich oraz wojsk międzynarodowych pilnujących porządku, mapami, wśród nich jest oficjalna mapa z wynikami plebiscytu opublikowana przez Polski Komisariat Plebiscytowy. Na ekspozycji są także dokumenty, w tym te wydawane przez polskie władze powstańcze czy Międzysojuszniczą Komisję Rządzącą i Plebiscytową, materiały propagandowe, przed plebiscytowe produkowane przez obie strony (ulotki, plakaty, wydawnictwa, pocztówki, znaczki), a także odznaczenia i broń używana przez obie strony konfliktu. Wszystkie zabytki pochodzą ze zbiorów Muzeum w Raciborzu.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany