Ile kosztuje polisa z ruchomościami domowymi?
Ubezpieczenie mieszkania w standardowej formie obejmuje jedynie mury nieruchomości. Warto jednak zadbać o to, by móc uzyskać odszkodowanie w razie szkód dotyczących wyposażenia lokalu. Wówczas konieczne jest wykupienie rozszerzenia do polisy obejmującego ruchomości domowe. Ile kosztuje taki dodatek i na co zwrócić uwagę przed jego nabyciem?
Polisa na mieszkanie a ruchomości domowe
Podstawowa polisa na mieszkanie obejmuje jedynie mury i elementy stałe związane z nieruchomością. Oznacza to, że w razie włamania nie otrzymasz odszkodowania. Podobnie jest także w sytuacji, gdy w lokalu dojdzie do pożaru. Pokrycie kosztów strat związanych z meblami czy elektroniką spocznie wówczas na Twoich barkach.
Wielu właścicieli mieszkań decyduje się na poszerzenie podstawowego pakietu o zabezpieczenie ruchomości domowych. W ich skład wchodzą wszelkie obiekty nieprzytwierdzone na stałe do nieruchomości, jednak zazwyczaj w umowach pojawiają się wyłączenia dotyczące przedmiotów przechowywanych np. na balkonie. Problemy występują także w przypadku dzieł sztuki czy przedmiotów wartościowych. Wówczas konieczne jest dokupienie kolejnych rozszerzeń chroniących również takie obiekty.
Ruchomości domowe najczęściej definiuje się jako przedmioty, które można swobodnie wynieść z obszaru nieruchomości, bez konieczności demontowania ich siłą lub przy użyciu narzędzi. Polisy obejmują jednak liczne wyłączenia, które uniemożliwiają wypłacenie odszkodowania w razie zniszczenia konkretnych obiektów. Doskonałym przykładem są nietrwałe dzieła sztuki wykonane z materiałów organicznych.
Ubezpieczenie ruchomości domowych obejmuje zwykle:
- uszkodzenie na skutek przepięcia,
- zniszczenia wynikające z powodzi i zalania,
- dewastację i kradzież,
- wandalizm,
- szkody wynikające z pożaru.
Ile kosztuje polisa na ruchomości domowe?
Zabezpieczenie ruchomości domowych to rozszerzenie do polisy mieszkaniowej, dlatego kosztuje ono niewiele. Zazwyczaj nie przekracza 50 zł rocznie, ale warto zastanowić się nad poszerzeniem ochrony. Jeśli w Twojej nieruchomości znajdują się obiekty o znacznej wartości, konieczne jest dokupienie dodatków pozwalających na uzyskanie wyższego odszkodowania w razie kradzieży, pożaru czy zalania.
W przypadku niektórych lokali koszt zabezpieczenia ruchomości domowych może sięgnąć nawet 200 zł rocznie. Najczęściej ma to miejsce w sytuacji, gdy dana nieruchomość znajduje się na parterze lub poddaszu w okolicy narażonej na występowanie konkretnych zdarzeń losowych. Więcej płacą także właściciele lokali, w których nie ma alarmów i drzwi antywłamaniowych.
Obecnie koszt każdej polisy można obliczyć bez wychodzenia z domu, korzystając z takich stron, jak https://rankomat.pl/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/kalkulator. Dzięki nim w szybki sposób zapoznasz się z ofertami poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. W niektórych firmach wykupienie polisy na ruchomości domowe jest znacznie tańsze niż w innych. Wszystko zależy od zakresu ochrony, ewentualnych zniżek i charakterystyki danego mieszkania.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany