Mieszkanie z przetargu od miasta lub spółdzielni - jak kupić?
Kupno mieszkania z przetargu od miasta lub spółdzielni mieszkaniowej może być korzystne cenowo - szczególnie dla osób, które inwestują w nieruchomości.
Czym jest przetarg na mieszkanie?
Przetarg to jedna z form sprzedaży nieruchomości na rynku wtórnym. Można wziąć w nim udział zarówno wtedy, gdy mieszkanie kupujemy na potrzeby własne, jak i wtedy, gdy szukamy nieruchomości pod inwestycję. Warto wspomnieć, że przetargi są bezpieczniejszym dla kupującego rozwiązaniem niż licytacje komornicze, ponieważ w ich przypadku nie ma ryzyka kupna nieruchomości razem z lokatorem. Co więcej, w przetargu możemy nabyć mieszkanie dużo taniej niż podczas "klasycznej" transakcji kupna-sprzedaży na rynku wtórnym, a tym bardziej - od dewelopera, nie tracąc przy tym często na lokalizacji. Warto sprawdzić, jaki jest stan techniczny mieszkania, gdyż często się zdarza, że lokale sprzedawane w drodze przetargu wymagają gruntownego remontu i właśnie stąd wynika ich atrakcyjna cena wywoławcza.
Podmioty organizujące przetargi na mieszkania
Kto organizuje przetargi? Zaangażowane w to mogą być różne podmioty. Taką możliwość mają przede wszystkim spółki Skarbu Państwa, urzędy miast, gmin, spółdzielnie mieszkaniowe. Mieszkanie może być wystawione w przetargu kiedy na przykład umiera dotychczasowy najemca, nieruchomość wraca do zasobu, a spółdzielnia nie ma dalszej intencji wynajmowania danego lokalu.
Dla kogo dostępne są przetargi?
Istnieją dwa rodzaje przetargów jeśli chodzi o to, kto może brać w nich udział. W przetargach ograniczonych uczestnikiem może być tylko ktoś należący do konkretnej grupy osób wskazanej w ogłoszeniu i regulaminie przetargu, na przykład członkowie spółdzielni. Ograniczenie może polegać także na wyłączeniu pewnych grup od możliwości wzięcia udziału. Przetarg nieograniczony charakteryzuje się tym, iż wziąć w nim może udział każdy - jest więc otwarty dla wszystkich.
Gdzie możemy znaleźć informacje o przetargach?
Ogłoszenia przetargów z całej Polski - na mieszkania, domy, działki i inne rodzaje nieruchomości, a także ogłoszenia licytacji komorniczych i oferty od syndyków, gromadzi w jednym miejscu portal Listaprzetargow.pl. Istotne jest to, iż baza portalu jest na bieżąco aktualizowana, warto zatem często przeglądać listę ogłoszeń z interesującej nas lokalizacji (konkretne miasto lub województwo), aby nie przegapić ciekawej oferty.
Gdzie jeszcze szukać informacji o przetargach? Można to zrobić na przykład w prasie lokalnej, w regionalnych serwisach informacyjnych, w Biuletynie Informacji Publicznej lub też siedzibie jednostki organizującej przetarg (np. na tablicy ogłoszeń w urzędzie).
Czytając ogłoszenia, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Ogłoszenie zawierać musi dokładne informacje o przedmiocie przetargu, takie jak adres nieruchomości, jej metraż, liczba pomieszczeń, stan techniczny itp. Ponadto, do informacji niezbędnych należy termin przetargu wyznaczony w taki sposób, aby można było z wyprzedzeniem obejrzeć mieszkanie. Ważne są także - termin składania ofert, wysokość oraz termin wpłaty wadium, cena wywoławcza nieruchomości, warunki udziału w przetargu i późniejszego zawarcia umowy, data i miejsce przeprowadzenia przetargu. Wadium ma szczególne znaczenie, ponieważ bez niego nie weźmiemy udziału w przetargu. Wynosi ono zazwyczaj 10% ceny wywoławczej nieruchomości i stanowi zabezpieczenie dla podmiotu, który jest organizatorem przetargu, na wypadek wycofania się zwycięzcy przetargu z podpisania umowy (w takiej sytuacji traci on wpłacone wadium).
Wygrana w przetargu - co potem?
Kiedy już uda nam się wygrać przetarg, nastąpi przeniesienie własności nieruchomości. Odbywa się to na mocy aktu notarialnego i powinno mieć miejsce najpóźniej w 21 dni po rozstrzygnięciu. Jeśli nie stawimy się w ustalonym terminie u notariusza, wadium przepadnie, a przetarg zostanie ogłoszony na nowo. Oczywiście można pisemnie ustalić z wyprzedzeniem nowy termin. Jeszcze przed podpisaniem aktu należy uiścić pozostałą część kwoty (pomniejszoną o wpłacone wadium) za nabycie mieszkania.
Zdjęcie: Pixabay.com
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany