Czym jest sekurytyzacja?
Sekurytyzacja to dość trudny do jednoznacznego zdefiniowania termin. W praktyce można spotkać się z wieloma jej odmianami, które mogą różnić się między innymi podmiotami biorącymi udział w sekurytyzacji, charakterem procedury, czy wreszcie aktywem, które jest przedmiotem całej operacji.
Jedno z najpopularniejszych określeń sekurytyzacji zamyka się w treściwej definicji. Mimo swej zwięzłości pomaga ona zrozumieć czym jest sekurytyzacja. Mamy tutaj zatem do czynienia z procesem zamiany aktywa indywidualnego (o ograniczonej płynności) w papier wartościowy lub aktywo płynne.
W praktyce firm (głównie banków) sekurytyzacja pomaga upłynnić kanały ich finansowania. Oczywiście tylko w sytuacji, kiedy posiadają również aktywa niepłynne pozwalające na przystąpienie do procesu przekształcenia. Jest to zatem pewnego rodzaju transakcja, gdzie przedmiotem wymiany są aktywa charakteryzujące się różnym stopniem płynności.
Aktywami, które są sekurytyzowane w praktyce rynkowej są najczęściej kredyty i pożyczki, gdyż ze względu na swój charakter pieniężny są najbardziej naturalnym aktywem nadającym się do tego rodzaju transakcji. Pomimo tego, zwłaszcza na rozwiniętych rynkach finansowych, na popularności zyskuje także sekurytyzacja innych rodzajów aktywów, np. wierzytelnościach leasingowych, sekurytyzacja przyszłych, nieistniejących jeszcze długów, wierzytelności publiczno-prawnych, umów komercyjnych (np. rachunków telekomunikacyjnych) czy nawet tak nietypowych aktywów jak sekurytyzacja kontenerów morskich, samolotów czy patentów i praw do znaków towarowych czy franczyz.
Sekurytyzacja jest najczęściej prowadzona przez wyspecjalizowane w prowadzeniu tego rodzaju działalności fundusze. W Polsce najczęściej tego rodzaju inwestycji dokonują specjalistyczne Standaryzowane lub (częściej) Niestandaryzowane Fundusze Sekurytyzacyjne.
O tym, że sekurytyzacja to mechanizm z którego mogą korzystać nie tylko banki, przeczytać można w innym artykule, do którego link zamieszczamy tutaj: https://cmt-advisory.pl/artykuly-eksperckie/sekurytyzacja-nie-tylko-dla-bankow/
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany