Wiceprezydent składa skargę, prokurator wniósł o wyłączenie
Raciborska Prokuratura Rejonowa, chcąc uniknąć zarzutu braku bezstronności w sprawie wiceprezydenta Dawida Wacławczyka, wniosła do prokuratora okręgowego o wyznaczenie do jej prowadzenia innej jednostki. Wiceprezydent z kolei skierował zawiadomienie do sądu.
- Informuję, że do przeprowadzenia postępowania z Państwa zawiadomienia z dnia 3 lutego 2021 roku w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przez Dawida Wacławczyka, polegąjącego na przywłaszczeniu w okresie pomiędzy 13 stycznia 2020 roku a 31 grudnia 2020 roku w Raciborzu cudzego autorskiego prawa majątkowego do utworu utworzonego przez Grzegorza Wawocznego pt. "Zamek Piastowski i Muzeum w Raciborzu jako podstawowa baza przychodowa lokalnego produktu turystycznego ziemi raciborskiej" poprzez wykorzystanie (skopiowanie) wymienionego produktu do opracowania koncepcji dla Miasta Raciborza „Nowa formuła funkcjonowania Muzeum w Raciborzu i Zamku Piastowskiego -jako podstawa rozwoju produktu turystycznego Raciborza i ziemi Raciborskiej", to jest o czyn z art. 115 ust. I i 3 ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych, została wyznaczona Prokuratura Rejonowa w Rudzie Śląskiej.
Decyzja ta jest wynikiem uwzględnienia wniosku Prokuratora Rejonowego w Raciborzu skierowanego do tut. Prokuratury Okręgowej o wyznaczenie do przeprowadzerua postępowarua w niniejszej sprawie, z pominięciem zasad właściwości miejscowe j, innej jednostki prokuratury, która została umotywowana potrzebą uniknięcia zarzutu braku bezstronności przy prowadzeniu sprawy i podejmowaniu decyzji merytorycznej z uwagi na współpracę Prokuratury Rejonowej w Raciborzu z Urzędem Miasta Racibórz, jak i ze Starostwem Powiatowym w Raciborzu. Mając na uwadze wskazane wyżej okoliczności, uznano, iż prowadzenie przedmiotowej sprawy przez prokuratorów raciborskiej jednostki mogłoby spowodować uzasadnione wątpliwości co do ich bezstronności. Decyzja o wyznaczeniu innej, aniżeli właściwa miejscowo, jednostki organizacyjnej prokuratury, motywowana jest potrzebą uniknięcia zarzutu braku obiektywizmu przy prowadzeniu tego postępowania i podejmowaniu decyzji merytorycznej - czytamy w piśmie do Biura Rady Miasta z-cy prokuratora okręgowego, Krzysztofa Skiby.
- Pragnę poinformować, iż w dniu 5 marca złożyłem skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach na uchwałę nr XXVIII/393/202 Rady Miasta Racibórz z dnia 3 lutego 2021 r. w sprawie złożenia zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
Skarżonej uchwale zarzucam:
1. Naruszenie przepisów prawa materialnego poprzez błędną wykładnię przepisu art. 303 § 2 K.P.K. w zw. z art. 115 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. – o prawie autorskim i prawach pokrewnych (zwana dalej u.p.a.) polegającą na błędnym przyjęciu, że istnieje uzasadnione przekonanie, że skarżący popełnił czyn z art. 115 u.p.a.
2. Naruszenie przepisów prawa procesowego, tj. art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym poprzez niewłaściwe procedowanie nad uchwałą tj. poprzez:
a) brak zamieszczenia w uchwale o charakterze indywidualnym uzasadnienia
b) podanie w załączniku do uchwały ( zawiadomienie) informacji niezgodnych z prawdą
c) przedłożenia do procedowania na sesji projektu uchwały bez wszystkich załączników.
W związku z powyższym wniosłem o stwierdzenie nieważności skarżonej uchwały w całości - poinformował z kolei przewodniczącego Rady Miasta Mariana Czernera wiceprezydent Dawid Wacławczyk.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz