Jak dobrze wybrać bieżnię elektryczną
Do najchętniej kupowanych sprzętów fitness należy bieżnia elektryczna. Nadaje się ona dla wszystkich, bez względu na wiek czy kondycję. Może stanowić zamiennik biegu na świeżym powietrzu lub rozgrzewki przed treningiem. Ale jak kupić ją mądrze? W poniższym artykule podpowiemy jak to zrobić.
Zalety bieżni elektrycznej
Zakup bieżni do domu to doskonały wybór, który przynosi wiele korzyści dla ćwiczącego. Przede wszystkim daje możliwość wykonania treningu bez konieczności wychodzenia z domu, o każdej porze dnia lub nocy. Trening może być wykonany we własnym tempie, tak długo, jak tylko chcemy. Bardzo często w bieżnie wgranych jest wiele gotowych treningów, co zdecydowanie pomaga w osiągnięciu zamierzonego celu. Wiele modeli ma także regulowane nachylenie i możliwość np. biegu pod górę. To pozwala na odpowiednie zmęczenie, a tym samym wzmocnienie organizmu.
Wady posiadania bieżni
Wadą z pewnością jest spory rozmiar bieżni. Ciężko jest znaleźć na nią miejsce w małym mieszkaniu. Trudno jest także korzystać z niej w domach wielorodzinnych, z powodu głośnej pracy. Wrażliwi na hałas sąsiedzi mogą nie być zadowoleni. Poza tym nie wszystkich jest stać na zakup bieżni, ze względu na ich ceny. Dostępne są one już od ok. 1000 zł, ale ich jakość jest wątpliwa. Warto więc zakupić dobrą i solidną bieżnię, w cenie ok. 3000 - 5000 zł, która posłuży zdecydowanie na dłużej.
Jak kupić bieżnię elektryczną?
Zakup nowej bieżni nie jest łatwą decyzją. Aby wykonać to właściwie, warto przeanalizować aspekty takie jak:
Moc silnika
Moc silnika bieżni elektrycznej jest zależna od celu treningu. Jeśli bieżnia elektryczna używana jest na zajęciach rehabilitacyjnych lub do wolnych biegów np. trucht, wystarczy taka o mocy 2 KM. Do intensywniejszych treningów, moc bieżni musi być zdecydowanie większa.
Wymiary bieżni
Rozmiar bieżni jest kluczowy, jeśli chodzi o właściwy wybór. Nie ma problemu, jeśli dysponujemy dużą powierzchnią. Kłopot pojawia się w mniejszych mieszkaniach np. w blokach. Konieczne jest sprawdzenie wymiarów powierzchni, jaką dysponujemy. Obecnie dostępne są modele zajmujące jak najmniej miejsca, np. bieżnia do chodzenia Flow Fitness DTM 100i. Taki sprzęt fitness można schować w każdym możliwym miejscu, pod łóżkiem czy za szafą.
Wymiary pasa biegowego
To, jaki wymiar pasa biegowego wybierzemy, zależny jest od wzrostu ćwiczącego. Osoba o wzroście do 170 cm powinna wybrać pas o wymiarach 130 x 40 cm. Osobom wyższym, od 170 cm w górę, zalecany jest pas biegowy o większych wymiarach np. 140 x 45 cm.
Składanie bieżni
Funkcja składania bieżni elektrycznej jest zbawienna dla osób, które cenią sobie wolną przestrzeń i tych zamieszkujących kawalerki lub małe mieszkania. Złożona bieżnia domowa nie będzie niepotrzebnie "zagracać" pomieszczeń.
Dodatki
- ekran wyświetlający funkcje takie jak czas, prędkość, dystans czy spalone kalorie
- pas piersiowy lub czujniki pulsu w uchwytach umożliwiające pomiar tętna
- połączenie z aplikacjami za pomocą Bluetooth, które dają dostęp do dodatkowych treningów
- dodatkowe wyposażenie takie jak: koła transportowe do łatwego przenoszenia, uchwyt na bidon, uchwyt na telefon
Jakie efekty przynosi trening na bieżni elektrycznej?
Pierwszym, zauważalnym efektem treningu jest poprawa kondycji fizycznej — wchodzenie na czwarte piętro nie będzie już przypominać wspinaczki na Kilimandżaro. Wzmocnią się nasze mięśnie, głównie pośladków i nóg, a przede wszystkim najważniejszego mięśnia — serca. Poprawi się krążenie krwi, zmniejszy się liczba złego cholesterolu oraz obniży się ciśnienie krwi. Z tego powodu używanie bieżni polecane jest jako forma rehabilitacji, np. po przebytym zawale. Efekty wizualne także będą widoczne. Zrzucone kilogramy i zgrabna sylwetka od razu rzucą się w oczy.
Jak ćwiczyć na bieżni elektrycznej?
Na początku, tak jak przed każdym treningiem, trzeba się porządnie rozgrzać, np. wykonując pajacyki lub skacząc na skakance. To odpowiednio przygotuje i rozgrzeje. Jest to też zabezpieczenie przed ewentualną kontuzją. Powinna zająć ok. 10-15 minut. Przed biegiem na bieżni należy zapoznać się z zasadami, które ułatwią trening i sprawią, że będzie on bezpieczny. Uruchomienie bieżni powinno odbyć się przed wejściem na nią. Jest to najbezpieczniejszy sposób. Inaczej, uruchamiając bieżnię już na niej stojąc, moglibyśmy narazić się na upadek lub kontuzję. Sam bieg powinien odbywać się po środku pasa biegowego. To pozwala uzyskać właściwą długość kroku i odpowiednią technikę biegu. Istotny jest także kierunek, w którym zwracamy swój wzrok. Patrząc pod nogi i jednocześnie pochylając sylwetkę, narażamy się znacznie bardziej na upadek. Właściwe jest więc patrzenie przed siebie z wyprostowaną sylwetką.
Co lepsze: bieganie po lesie/parku czy bieganie na bieżni elektrycznej?
Wiele osób zastanawia się, co jest lepszym wyborem: bieg na bieżni, czy bieg na świeżym powietrzu. Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy.
Biegając na zewnątrz, łatwo jest zmienić trasę i otoczenie. Zmieniająca się nawierzchnia stanowi wyzwanie i wzmocnienie kondycji. Dodatkowym atutem jest oddychanie świeżym, leśnym powietrzem i dotlenienie organizmu. Z pewnością ten odwdzięczy się zdrowym snem i lepszym zdrowiem. Biegając w lesie lub parku, dużo łatwiej jest nabyć kontuzję, co dyskwalifikuje niemal całkowicie z aktywnego trybu życia. Trudniej jest też biegać, kiedy na zewnątrz panuje siarczysty mróz, czy ulewny deszcz.
Bieżnia do domu umożliwia wykonanie treningu nawet w deszczowe dni, bez konieczności wychodzenia na zewnątrz i przemoknięcia do suchej nitki. Nawierzchnia bieżni jest równa, bez niespodzianek w postaci licznych nierówności. Takie rozwiązanie chroni stawy przed urazami i pozwala na bieg osobom, które cierpią na schorzenia stawów. Z drugiej jednak strony, ćwicząc na bieżni, szybko popadamy w rutynę. Takie treningi stają się monotonne i nudne. W tym celu warto ćwiczyć z aplikacją, która ukazuje trasy z całego świata lub pozwala na treningi z rodziną, lub znajomymi.
Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie obu tych aktywności. W taki sposób codzienny trening będzie bardziej urozmaicony i mniej monotonny.
Mamy nadzieję, że powyższy artykuł odpowiedział na zadane w tytule pytanie i pomoże Państwu w wyborze idealnej bieżni.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany