W Sejmie o Rafako. Wiadomo, że nic nie wiadomo [WIDEO]
Scenariusz upadłości Rafako jest realny, firma ma potencjał potrzebny Polsce, ale trudno wskazać ścieżkę, po której mogłaby kroczyć do dawnej świetności - tak można streścić dzisiejszą sejmową dyskusję w sprawie Rafako.
Tematem Rafako S.A. zajęła się dziś Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Dyskusję przeprowadzono na wniosek posłanki Gabrieli Lenartowicz. Ta, powołując się m.in. na radnego powiatowego Artura Wierzbickiego (PO), pracownika Rafako objętego programem zwolnień grupowych, mówiła o obawach załogi i negatywnych skutkach ewentualnej upadłości spółki dla miasta i regionu. W tym tonie wypowiadała się również senator Ewa Gawęda, która pierwsza podniosła głośno problem przyszłości zakładu przy Łąkowej. - Scenariusz upadłości jest realny - oświadczyła. Prezes Radosław Domagalski-Łabędzki - jak zapewniał - nie wyobraża sobie dekarbonizacji Polski bez Rafako, wskazał na potencjał firmy, poprawiony znacznie proces zarządzania i zidentyfikowanie wszystkich zobowiązań wpisujących się w trwający proces restrukturyzacji. Wiceminister Michał Woś - bez wnikania w procesowe szczegóły - przypomniał, że niektóre decyzje w Rafako badane są przez Prokuraturę Regionalną. Nikt nie kwestionował, że kłopoty spółki to efekt decyzji podejmowanych w latach poprzednich. Ze strony przedstawicieli rządu padały deklaracje pomocy, ale w kontekście możliwości, a nie konkretnych decyzji. Wskazano jednak, że wielu doświadczonych specjalistów odeszło już ze spółki, a także odczytano argumenty Gaz-Systemu, który wyjaśnił, że powodem zakończenia współpracy z Rafako było wadliwe wykonanie kontraktów, a także wielomilione zaległości wobec podwykonawców.
Państwo - co podkreślono - nie jest właścicielem Rafako. To prywatna firma. Jej los zależy więc od tego, czy znajdzie się chętny na zakup pakietu akcji należącego do PBG i jaki będzie miał pomysł na spółkę. W tym obszarze toczą się rozmowy, ale na obecnym etapie nie można zdradzać szczegółów.
Dyskusja trwała 2,5 godziny. O przyszłości Rafako wiadomo po jej zakończeniu tyle, co przed rozpoczęciem obrad.
Całość można odsłuchać [tutaj].
Komentarze (0)
Dodaj komentarz