Geotermia, połączenie z Gliwicami i raciborsko-głubczycka strefa gospodarcza
To jedne z pomysłów, które stowarzyszenie Dobro Ojczyzny zgłasza do strategii rozwoju Raciborza. Do naszej redakcji przesłano oficjalne wystąpienie w tej sprawie.
RACIBÓRZ MARZEC 2021
STOWARZYSZENIE DOBRO OJCZYZNY W RACIBORZU
STRATEGIA ROZWOJU RACIBORZA I REGIONU RACIBORSKIEGO
Racibórz pierwsza historyczna stolica Górnego Śląska, a także region raciborski położony w centrum Bramy Morawskiej, która to brama stanowi wrota z północy na południe Europy, wymaga przygotowania i opracowania ambitnej strategii rozwoju na miarę XXI wieku z wykorzystaniem wszystkich istniejących możliwości w zakresie pozyskania funduszy inwestycyjnych, zwłaszcza środków europejskich.
W związku z powyższym Stowarzyszenie „Dobro Ojczyzny” a także centrum organizacji pozarządowych skupiające pięć stowarzyszeń działających na terenie naszego miasta, pragnie przedstawić propozycje naszych członków, które bezwzględnie powinny znaleźć miejsce w przygotowywanej strategii rozwoju Raciborza i regionu raciborskiego.
Propozycje o których mowa przedstawiają się w sposób następujący:
1. Nowo oddany do użytku po wielu latach suchy zbiornik raciborski powinien w możliwie krótkim terminie zostać przekształcony w zbiornik mokry wielofunkcyjny, co zresztą jest także w planie marszałka województwa oraz przedsiębiorstwa Wody Polskie;
2. Na takim wielofunkcyjnym, mokrym zbiorniku należy bezwzględnie zaplanować budowę portu żeglugi śródlądowej o nazwie Racibórz, czego oczekuje również strona czeska. Port ten winien mieć charakter portu przewozowego na eksport produktów rolno-spożywczych, które odrzańską drogą wodną mogą być transportowane na południe Europy a nawet do Afryki i Bliski Wschód.
3. Rzeka Odra oraz wielofunkcyjny zbiornik umożliwiają zainstalowanie tam mikro elektrowni wodnej, która byłaby zdolna do zasilania energią elektryczną naszego miasta, być może nawet w całości. Taka inwestycja jest zgodna z polityką klimatyczna Unii Europejskiej, gdyż ogranicza emisję dwutlenku węgla, jest więc możliwe uzyskanie na ten cel europejskich środków finansowych. Podobnie elektrownie działają w takich miastach jak Nysa i Otmuchów.
4. Z podobnych względów a mianowicie ograniczenie emisji dwutlenku węgla oraz ograniczenie kosztów ogrzewania mieszkań należy przystąpić do wykonania odwiertu badawczego umożliwiającego pozyskanie gorącej wody geotermalnej. Taka możliwość zdaniem ekspertów między innymi prof. Kozłowskiego z Politechniki Krakowskiej oraz prof. Mariana Oriona Jędryska byłego głównego geologa kraju istnieje na terenie naszego miasta. Na taki cel rząd w drugiej połowie ubiegłego roku przeznaczył kwotę 420 mln złotych do wykorzystania przez samorządy. Tu także możliwe jest pozyskanie środków z Unii Europejskiej.
5. Ważnym zadaniem, które powinno znaleźć miejsce w „Strategii Rozwoju” jest połączenie Raciborza ekologiczną linią kolejową z Gliwicami. W praktyce chodzi o budowę linii kolejowej od stacji Szymocice nitką kolei wąskotorowej do Gliwic. To zadanie jest zgodne ze strategią „zielonego ładu” preferowaną przez rząd i Unię Europejską.
6. Rozbudowa i modernizacja Domu Kultury „Strzecha”, tego historycznego budynku zbudowanego w czasach hitlerowskich Niemiec za pieniądze polskich rolników i rzemieślników. Budynek ten ma wyjątkowe i specjalne znaczenie w naszym mieście.
7. Z uwagi na charakter regionu raciborskiego konieczne jest także uruchomienie w Raciborzu giełdy towarów rolno-spożywczych. Takim rozwiązaniem zainteresowani są miejscowi rolnicy oraz strona Czeska.
Reasumując, uważamy ponadto za konieczne utworzenie z powiatów raciborskiego i głubczyckiego strefy gospodarczej, do której mógłby także dołączyć powiat opawski po stronie czeskiej. Położenie Raciborza i regionu raciborskiego w centrum Bramy Morawskiej sugeruje nazwanie tej strefy „Bramą Morawską”.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz