Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności30 marca 202109:11

Filmy z wycinki zaniepokoiły radnych. Nadleśnictwo wyjaśnia

Filmy z wycinki zaniepokoiły radnych. Nadleśnictwo wyjaśnia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Opublikowane na FB filmy dokumentujące wycinkę w lasach w gm. Pietrowice Wielkie oraz na tworkowskim Urbanku zaniepokoiły radnych powiatowych. Wczoraj, 29.03., na Komisji Budżetu, Gospodarki i Rolnictwa Rady Powiatu wysłuchali wyjaśnień zastępcy nadleśniczego. Analizowano także działalność kół łówieckich.

Komisja Budżetu, Gospodarki i Rolnictwa pochyliła się nad informacją dotyczącą gospodarki łowieckiej i gospodarki leśnej na terenie powiatu w latach 2020-2021 z uwzględnieniem działalności Kół Łowieckich. - Dotąd nie było okazji porozmawiać z przedstawicielami Nadleśnictwa i Kół Łowieckich. Może to dziwnie zabrzmi, ale ja jestem człowiek z miasta i dotąd działalność kół kojarzyła mi się ze strzelaniem. Nad tym wszystkim czuwa nasz referat ochrony środowiska, który zajmie się zreferowaniem zagadnienia – powiedział przewodniczący komisji Artur Wierzbicki. Należy dodać, że do kompetencji kół łowieckich należą także hodowla i ochrona zwierząt.

Przedstawieniem zagadnienia zajęła się Barbara Kostka z Referatu Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Raciborzu - Na naszym terenie działają cztery koła łowieckie, którym starosta dzierżawi pięć obwodów łowieckich. Za te tereny naliczany jest czynsz dzierżawny, który później dzielony jest na gminy oraz nadleśnictwa. Obecnie mamy zawarte umowy dzierżawy na okres dziesięciu lat – powiedziała urzędniczka.

– Jest nam niezmiernie miło, że państwo doceniacie nasze działania na terenie powiatu. Działamy na terenie powiatu na podstawie porozumienia ze starostwem. Głównym naszym zadaniem jest legalizacja pozyskiwania drewna. Prócz tego świadczymy także doradztwo. Z kolei jeśli ujawnimy coś niezgodnego z prawem, przekazujemy informację do starostwa, które podejmuje stosowne kroki – powiedział Tomasz Pacia, zastępca nadleśniczego z Nadleśnictwa Rudy Raciborskie.

– Nasza współpraca trwa już dość długo i jesteśmy z niej zadowoleni. Mamy nadzieję, że będzie ona jeszcze trwała i pomoże to w rozwiązaniu wielu spraw – stwierdził starosta Grzegorz Swoboda.

– Mam pytanie odnośnie problemu dotyczącego zamierania jesionu w leśnictwach położonych po stronie zachodniej naszego powiatu. Jak jest sytuacja, jeśli chodzi o ten drzewostan. Czy zostały one usunięte i wykonane nasadzenia zastępcze? – pytał radny Andrzej Chroboczek z Nędzy. – Cały czas przez ostatnie trzy lata usuwaliśmy zamierające drzewa. W tym momencie możemy stwierdzić, że choroba jesionowa zwolniła, ale dlatego, że większość drzew została usunięta. Chcę zapewnić, że wszystkie wycięte drzewa w leśnictwach Ponięcice i Baborów zostaną uzupełnione. Tak jak mówiliśmy już wcześniej, jedynym skutecznym sposobem na chorobę jest usunięcie martwych drzew i posadzenie drzew nowych – odparł Tomasz Pacia.

Wśród zaproszonych gości byli także przedstawiciele kół łowieckich działających na terenie powiatu raciborskiego: Odyniec (Henryk Siedlaczek), Bażant (Dawid Myszy), Łoś (Mieczysław Nowacki) oraz Tur (Krzysztof Mazurek). Każdy z nich przedstawił zasady działania swego koła oraz trapiące je bolączki, takie jak zanik niektórych gatunków zwierząt i choroby (np. ASF).

Głos zabrał także Powiatowy Inspektor Weterynarii, Zbigniew Mazur. – Z kołami łowieckimi współpracuje nam się naprawdę dobrze. Wcześniej nie było tak dobrze, ale odkąd zaczął się ASF, to współpraca mocno się zacieśniła. Choroba ta występuje na terenie Polski od 2014 roku, przyszła ze wschodu, tak jak przypuszczaliśmy. Na ten moment, taką białą plamą, gdzie nie występuje ta choroba jest jeszcze południe Polski. Mimo to prowadzimy działania zmierzające do zabezpieczenia przed przeniesieniem choroby. W poprzednim roku po raz pierwszy wykonywany był tzw. odstrzał sanitarny. Koła łowieckie wywiązały się z tego nakazu. Drugim takim elementem jest program bioasekuracji, nakładający na hodowców świń odpowiednie środki zapobiegające przeniesieniu choroby – mówił.

Zbigniew Mazur zwrócił także uwagę na ptasią grypę. – Ta choroba u nas także występuje. W zeszłym roku taki przypadek wystąpił w Rudzie Kozielskiej. Na szczęście nie była to wielka hodowla, tylko około 60 sztuk. Określono teren zapowietrzony, czyli zagrożony. Dokonano spisu drobiu, licznych kontroli. W Rudach znajdowało się jedno gospodarstwo komercyjne, składające się z ponad stu tysięcy sztuk drobiu. To było bardzo trudne rozwiązanie logistyczne, ale się udało. Niestety, w tym roku ta choroba też występuje. Na terenie kraju stwierdzono już 60 ognisk – dodał.

Radny Eugeniusz Kura dociekał z kolei, jak wyglądać będzie sprawa z pozyskiwaniem drewna w momencie wejścia w życie zapisów uchwały antysmogowej. Swe spytanie skierował do zastępcy nadleśniczego, Tomasza Paci. – Tak jak myśliwi zmagają się z chorobami zwierzyn, tak samo my możemy wskazać, że drzewa też chorują. W związku z tym należy je wtedy wyciąć. Wtedy też spotykamy się z oporem, że robimy tego zdecydowanie za dużo i musimy tych działań zaniechać. Wszyscy jednak wiedzą, jak w wielu lasach wygląda sytuacja świerków – odparł przedstawiciel Nadleśnictwa Rudy Raciborskie.

Przewodniczący komisji, nawiązując do tematyki wycinania drzew w regionie, zaprezentował filmy znalezione na FB w grupie Dzieje Szonowic, pokazujące stan wycinki pomiędzy Pawłowem a Kornicami – las Pulów.

– Na etapie prowadzenia cięć to zawsze wygląda jak tzw. „szaber”. Wspominałem już ustawę o lasach. Ten las, który jest bohaterem filmu, ma powierzchnię jedenastu hektarów. Pozwólcie mi państwo odnieść się do liczb. Na tych jedenastu hektarach znajduje się 2825 metrów sześciennych masy drzewnej. W tym przypadku doszliśmy do wniosku, aby wyciąć 20% tych drzew i w ich miejsce posadzić nowe drzewa. Jeśli tak będziemy robić raz na dziesięć lat, raz na dwadzieścia, uzyskamy ciągłość ekosystemu. By nie dochodziło do śmierci lasów, próbujemy to wyprzedzać, wycinając i sadząc nowe. Biorąc pod uwagę operat, mogliśmy wyciąć 20%, wycięliśmy 15%. W tych miejscach posadzimy nowe drzewa: dęby, lipy, wiązy, jawory. Ten las otrzyma dzięki temu nowe pokolenie – odpowiedział Tomasz Pacia.

Artur Wierzbicki zaprezentował także drugie wideo, ukazujące skalę wycinki przy Urbanku w kompleksie leśnym w Tworkowie. – Te filmy nie nawołują do jakichś ekstremalnych działań, tylko ukazują subiektywne odczucia – powiedział Artur Wierzbicki, po czym oddał głos autorce filmów.

Film Tworków

Film gm. Pietrowice Wielkie

- Od czasów dzieciństwa chodzę po lasach. Skali takich wycinek, które są obecnie prowadzone ą porażające. Wycinek takich nie pamięta mój ojciec, który ma ponad 80 lat. To jest szok krajobrazowy. Pamiętają państwo, że gdzieś jest las, po jakimś czasie przyjeżdżacie, a tam pustynia. Takie sytuacje mają miejsca w kilku miejscach powiatu. Miałam okazję parę lat temu słuchać wypowiedzi pana nadleśniczego o konieczności wycinki chorujących jesionów. Byłam tam osobiście i oczywiście były tam jesiony, ale pod topór poszły przede wszystkim dęby, lipy. Rozumiem, że w lesie musi wystąpić wymiana pokoleniowa, ale skala wycinek jest porażająca. Po zamieszczeniu tych filmików zdarzyła się sytuacja bardzo nieprzyjemna – powiedziała mieszkanka Szonowic, Karina Lassak.

Do całości sprawy odniósł się Tomasz Pacia. – To nie jest nasz las, w sensie leśników. To są Lasy Państwowe, czyli właścicielem są wszyscy. Nie robimy nic innego niż to do czego zostaliśmy powołani. Ta skala może budzić i słusznie, że budzi kontrowersje. Chciałbym jednak byśmy wspólnie zastanowili się co zrobić, by w lesie nie było śmieci. Skala wycinek spowodowana jest klęską zamierania jesionów. Nie jesteśmy w stanie wyciąć jednego gatunku, by pozostawić inne. Są także wymagania ekologiczne, które każde z drzew ma inne. Gdyby zamieranie jesionów nie wystąpiło, to prowadzilibyśmy tam normalną gospodarkę – powiedział.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport3 listopada 202420:26

Starcie imienniczek w klasie okręgowej. Górą Turza Śląska [FOTO]

Starcie imienniczek w klasie okręgowej. Górą Turza Śląska [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

W niedzielę, 3 listopada, na boisku w Turzy Śląskiej odbył się ekscytujący mecz pomiędzy dwiema drużynami noszącymi tę samą nazwę – Unią Turza Śląska i Unią Racibórz. Spotkanie przyciągnęło uwagę kibiców i sympatyków piłki nożnej, ponieważ obie ekipy były blisko siebie w tabeli rozgrywek III grupy klasy okręgowej, co zapowiadało wyrównaną walkę. Przed meczem Unia z Turzy Śląskiej miała 21 punktów i zajmowała czwarte miejsce, natomiast ich przeciwnicy z Raciborza plasowali się na siódmej pozycji z 18 punktami.

(greh)
Reklama
Aktualności4 listopada 202409:36

Awaria wodociągów w Kornowacu. Woda zalała piwnicę budynku

Awaria wodociągów w Kornowacu. Woda zalała piwnicę budynku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: KP PSP Racibórz, fot. poglądowe/arch. portalu - Katarzyna Kubik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport4 listopada 202420:37

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Weekend, choć chłodny, to pełen był emocji sportowych. Grały zespoły od II ligi do C klasy. Przed kibicami zaprezentowali się także siatkarze amatorzy, koszykarki oraz piłkarki ręczne. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Aktualności4 listopada 202415:06

Miasto Racibórz wspiera jednostki OSP

Miasto Racibórz wspiera jednostki OSP - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: UM Racibórz
Reklama
Reklama
Sport3 listopada 202422:16

Koszykówka. Cenna wygrana RKK AZS Racibórz [FOTO]

Koszykówka. Cenna wygrana RKK AZS Racibórz [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W niedzielne popołudnie 3 listopada 2024 roku zawodniczki RKK AZS Racibórz zmierzyły się na parkiecie hali OSiR z zespołem z Jeleniej Góry. Przystępując do spotkania z mocnym postanowieniem odniesienia pierwszego zwycięstwa w tegorocznych rozgrywkach II Ligi, drużyna wykazała się od samego początku dużą determinacją.

opr. red., fot. Jan Ptak
Reklama
Sport4 listopada 202421:22

Halówka ruszy już po raz XXII. Trwają zapisy!

Halówka ruszy już po raz XXII. Trwają zapisy! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Organizatorzy Halowej Ligi Piłki Nożnej w Raciborzu ogłaszają rozpoczęcie XXII Edycji Halowej Ligi Piłki Nożnej, która ruszy już w listopadzie 2024 roku. To wieloletnie wydarzenie, stanowiące stały punkt sportowego kalendarza Raciborza, gromadzi entuzjastów piłki nożnej, tworząc emocjonującą rywalizację pod dachem hali OSiR.

opr. red.
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności4 listopada 202419:40

Akcja ODROdzenie

Akcja ODROdzenie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
mat.nadesłany
Sport4 listopada 202416:14

Pięć złotych medali Łamatora na zawodach w Katowicach

Pięć złotych medali Łamatora na zawodach w Katowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany/Michał Musioł
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 01.11.2024
30 października 202418:13

Nasz Racibórz 01.11.2024

Nasz Racibórz 25.10.2024
24 października 202421:18

Nasz Racibórz 25.10.2024

Nasz Racibórz 19.10.2024
17 października 202422:07

Nasz Racibórz 19.10.2024

Nasz Racibórz 11.10.2024
10 października 202420:34

Nasz Racibórz 11.10.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.