Mikrokosmos: ludzie, miejsca i wydarzenia powojennego Raciborza. Stwórzmy album opowiadający historię poprzez rodzinne zdjęcia
Uwaga konkurs! Przedsięwzięcie ma na celu ukazanie życia ludzi w Raciborzu w i po 1945 roku. Szczególnie w latach odbudowy miasta, w mieście nowej rzeczywistości, gdzie Ślązacy spotykali się z Kresowiakami i mieszkańcami innych regionów, w czasie, gdy miasto stawało z popiołów.
Czego dotyczy konkurs?
Konkurs ma na celu ukazanie życia ludzi w Raciborzu w i po 1945 roku. Szczególnie w latach odbudowy miasta, w mieście nowej rzeczywistości, gdzie Ślązacy spotykali się z Kresowiakami i mieszkańcami innych regionów, w czasie, gdy miasto stawało z popiołów.
Cel?
Zebranie unikalnego materiału zdjęciowego, który złoży się na wystawę oraz album pokazujący całe spektrum miasta Racibórz powstającego z ruin 1945 roku – miejsca, ludzie, wydarzenia, zjawiska. To ostatni dzwonek, by do obrazów zapisanych na fotografii dopisać autentyczne historie.
Jak można wziąć udział w konkursie?
Otwórz stare albumy, przeszukaj rodzinne archiwa i znajdź zdjęcie, które z jakiegoś powodu jest dla Ciebie ważne, interesujące i w jakiś sposób związane z miastem lub Twoją rodziną. Może przedstawia wybitne zasłużone postaci, dla historii miasta, Polski, jakąś ciekawą sytuację? Zapomniane miejsce? Jest elementem dłuższej historii? Kiedy już wybierzesz takie zdjęcie napisz dlaczego akurat wybrałeś tę konkretną fotografię. Opisz historię tego zdjęcia, ludzi, temat, jaki przedstawia. Krótko uzasadnij dlaczego akurat ta fotografia zasługuje Twoim zdaniem, żeby zachować ją od zapomnienia. Koniecznie oznacz autora!
Kto może wziąć udział w konkursie?
Konkurs ma charakter mostu raciborskich pokoleń - skierowany jest zarówno do uczniów raciborskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych jak i do wszystkich mieszkańców Raciborza, którzy zechcą poprzez zdjęcie opowiedzieć historię miasta. Zapraszamy do udziału naszych seniorów, którzy doskonale pamiętają czasy powojennej odbudowy miasta. Stwórzmy historię powojennego Raciborza widzianą oczami nas samych, naszych rodziców i dziadków.
Gdzie można przesyłać zdjęcia?
Odbitki (kopie) fotografii wraz z opisami przesyłamy na adres: ul. Długa 9, 47-400 Racibórz (można też wrzucić do skrzynki pocztowej przy ul. Długiej 9 – siedziba Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej) lub przesłać skany na adres e-mail: konkurs.ofka@gmail.com. W mailu należy zawrzeć opis fotografii.
Do kiedy można przesyłać zdjęcia wraz z opisami?
Konkurs będzie trwał do 30 maja 2021 r.
Co potem?
W związku z faktem, że trwa pandemia Covid-19 termin finału zostanie podany w momencie zdjęcia obostrzeń co do liczby osób mogących przebywać w jednym pomieszczeniu. W ramach finału zostanie zorganizowana wystawa wszystkich nadesłanych fotografii oraz zostanie wydany album opowiadający historię miasta poprzez fotografie, które zostały zgłoszone w konkursie. Dla najciekawszych prac są przewidziane atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Ważne: prosimy, żeby do fotografii konkursowych został dołączony podpisany załącznik nr 1 i załącznik nr 2 regulaminu konkursu. W przypadku fotografii nadesłanych droga mailową wystarczy skan podpisanych załączników. Załączniki znajdują się na kolejnych stronach. Załączniki są dostępne również w formie papierowej w siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej przy ul. Długiej 9. W przypadku chęci odebrania wydrukowanego załącznika prosimy o wcześniejszy kontakt pod numerem telefonu: 601 909 409.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.