Groby Pańskie w raciborskich parafiach [FOTO]
Kościół obchodzi dziś Wielką Sobotę – dzień ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Według Tradycji apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Bogurodzica. Dlatego też każda sobota jest w Kościele dniem maryjnym. W raciborskich parafiach trwają adoracje Krzyża i Najświętszego Sakramentu przy Grobach Pańskich.
Po śmierci krzyżowej i złożeniu do grobu wspomina się zstąpienie Jezusa do otchłani. Wiele starożytnych tekstów opisuje Chrystusa, który „budzi” ze snu śmierci do nowego życia Adama i Ewę, którzy wraz z całym rodzajem ludzkim przebywali w Szeolu. Tradycją Wielkiej Soboty jest poświęcenie pokarmów wielkanocnych: chleba – na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; mięsa – na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajek, które symbolizują nowe życie. W tym roku Prezydium KEP nie zaleca się organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów. Zamiast tego proponuje się obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym. Wielki Piątek i Wielka Sobota to jedyny czas w ciągu roku, kiedy Kościół nie sprawuje Mszy św. Wielkanoc zaczyna się już w sobotę po zachodzie słońca. Rozpoczyna ją liturgia światła (źródło: ekai.pl).
Parafia pw. WNMP w Raciborzu - już drugi rok z rzędu Grób Pański znajduje się w Kaplicy Polskiej kościoła farnego, a nie jak w latach poprzednich w kościele pw. św. Jakuba, gdzie Najświętszy Sakrament przenoszono uroczyście w procesji po liturgii wielkopiątkowej. Z powodu epidemii jest to teraz niemożliwe.
Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
Kościół pw. Matki Bożej
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela na Ostrogu
Kościół pw. św. Mikołaja na Starej Wsi, grób przygotował Grzegorz Mejłun
Kościół pw. św. Paschalisa na Płoni (fot. FB/parafia Płonia)
Kościół w Raciborzu Brzeziu
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.