WIELKANOC 2021. Wzmożone działania raciborskiej drogówki
W trosce o bezpieczeństwo podróżujących podczas Świąt Wielkanocnych raciborscy policjanci ruchu drogowego do poniedziałku 5 kwietnia 2021 roku, prowadzić będą wzmożone działania prewencyjne.
Pomimo ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii nie można wykluczyć zwiększenia natężenia ruchu na drogach powiatu raciborskiego i związanego z tym ryzyka zagrożenia bezpieczeństwa. Głównymi przyczynami zdarzeń drogowych w dalszym ciągu są: nieustąpienie pierwszeństwa, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie i przejeżdżanie przejść dla pieszych oraz zachowanie pieszych tj.: nagłe wtargnięcia na jezdnię czy nagminne przekraczanie jezdni w miejscach niedozwolonych. Nie bez znaczenia na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego mają również osoby znajdujące się na drodze pod wpływem alkoholu.
Dlatego w tych dniach na drogach nad bezpieczeństwem podróżnych, na terenie całego powiatu raciborskiego, czuwać będzie zwiększona liczba policjantów. Funkcjonariusze wyposażeni w wideorejestratory oraz ręczne mierniki prędkości z wizualizacją, będą monitorować dopuszczalną prędkość pojazdów i reagować, na wszelkie wykroczenia, szczególnie te najbardziej niebezpieczne, jak:
- nieprawidłowe wyprzedzanie
- omijanie i wyprzedzanie pojazdów przed i na przejściu dla pieszych
- przekraczanie dopuszczalnej prędkości
- nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu
- niestosowanie się do obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa i przewożenia dzieci w fotelikach
Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach zależy nie tylko od działań policjantów, ale od zachowania wszystkich uczestników ruchu. Dołóżmy wszelkich starań, aby zbliżające się święta były bezpieczne i z jak najmniejszą ilością zdarzeń.
ŚMIGUS DYNGUS - ZACHOWAJ ROZSĄDEK I UMIAR!
Śmigus-dyngus, potocznie zwany Lanym Poniedziałkiem jest niewątpliwe tradycją kultywowaną w Polsce od pokoleń. To nierozłączny aspekt Świąt Wielkanocnych, a wiele osób tego dnia ma świetną zabawę. Wzajemne oblewanie się wodą w Poniedziałek Wielkanocny wywodzi się jeszcze z praktyk słowiańskich. Słowianie oblewali się zimną wodą celebrując w ten sposób radość po odejściu zimy oraz przebudzeniu się wiosny.
Nie powinniśmy jednak zapominać o przysługującym każdej osobie prawie do zakwestionowania chęci uczestnictwa w tej tradycji. Polewanie wodą zdecydowanie powinno mieć swój umiar i charakter symboliczny, a nie przysparzać zbędnego problemu. Trzeba mieć bowiem świadomość, że taka zabawa może skutkować przykrymi konsekwencjami - zarówno dla oblewających, jak też oblewanych.
Z prawnego punktu widzenia praktykowanie w Poniedziałek Wielkanocny opisywanego zwyczaju, z zachowaniem rozsądku i należytego umiaru, może zostać zakwalifikowane jako tak zwany kontratyp pozaustawowy, co w praktyce może oznaczać, że osoba polewająca wodą, nie popełni wykroczenia lub przestępstwa.
Nie wszystkie jednak zachowania związane z wielkanocną tradycją będą wypełniać znamiona kontratypu. Osoba, która kultywując tradycję oblewa wodą inną osobę, może swoim zachowaniem wyczerpać np. znamiona wykroczenia z art. 51 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2018 r., poz. 618, z późn. zm., zwana dalej kw), polegającego w tym przypadku na zakłóceniu spokoju i porządku publicznego, za które może grozić m.in. kara grzywny wymierzona w drodze postępowania mandatowego w wysokości do 500 zł. Na podobne konsekwencje prawne może narazić się osoba dopuszczająca się nieobyczajnego wybryku – art. 140 kw, np. w postaci oblewania wodą pasażerów transportu publicznego czy też rzucająca balonem wypełnionym wodą w pojazdy mechaniczne będące w ruchu – art. 76 kw. Innymi konsekwencjami wobec sprawców przytoczonych powyżej wykroczeń mogą być wymierzane przez sąd: kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny, która w przypadku naruszeń z art. 51 kw i 76 kw może wynosić nawet do 5.000 zł.
W skrajnych przypadkach omawiane zachowanie może zostać zakwalifikowane jako przestępstwo określone w art. 217 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 2018 r., poz. 1600, z późn. zm.) polegające na naruszeniu nietykalności cielesnej.
Podkreślić należy, że brak umiaru w obchodzeniu omawianego zwyczaju może narazić oblewaną osobę w sposób bezpośredni na szkody materialne, np. poprzez uszkodzenie sprzętu elektronicznego, telefonu, tabletu, lub też pośredni, powodując konieczność powrotu oblanej osoby do domu, w sytuacji gdy była w trakcie podróży np. na dworzec, lotnisko. Wówczas spowodowanie opóźnienia takiej osoby może przyczynić się do konieczności pokrycia z tego powodu strat finansowych (np. konieczność zakupu kolejnego biletu).
Osoba pokrzywdzona, w przypadku poniesionych strat materialnych może dochodzić swoich roszczeń (odszkodowania) na drodze postępowania cywilnego. Apelujemy również o przestrzeganie obostrzeń, nakazów i zakazów służb sanitarnych. To głównie zasłanianie ust i nosa, ograniczenia w transporcie publicznym oraz limity w sklepach. Lekceważąc te przepisy nie tylko narażamy życie i zdrowie innych, ale także łamiemy prawo. Czas pouczeń i przypominania już minął. Do obostrzeń zdążyliśmy się już przyzwyczaić, dlatego policjanci reagują zgodnie z prawem na ich nieprzestrzeganie.
Przedstawiając powyższe informacje należy pamiętać, że kultywowaniu tradycji wynikającej z potocznego życzenia „mokrego śmigusa dyngusa” powinien towarzyszyć rozsądek i umiar.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany