Miasto wesprze remont dachu kościoła farnego
Głosami klubów Razem dla Raciborza oraz Radnych Niezależnych M. Fity ostatnie zdecydowano o przekazaniu parafii miejskiej 400 tys. zł.
Radni przyjęli na ostatniej sesji uchwałę w sprawie przydzielenia dotacji na sfinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, przyznając 400 tys. zł na wymianę pokrycia dachu wraz z przebudową więźby dachowej budynku kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu. 17 głosów było ZA, jeden PRZECIW (Leon Fiołka) oraz dwa wstrzymujące (Zuzanna Tomaszewska, Anna Ronin).
Trójka prezydenckich radnych już wcześniej zgłaszała sprzeciw wobec tak dużej kwoty dotacji. - Nie zgodzę się z tą kwotą. Mamy wiele innych zabytków, na które potrzebujemy środków. Między innymi mury miejskie i Kolumna Maryjna. Wydaje mi się, że połowa tej kwoty z przeznaczeniem na dach będzie wystarczająca – stwierdził Leon Fiołka na ostatniej komisji oświaty. Z opinią tą zgodziła się też jej przewodnicząca Zuzanna Tomaszewska.
- W związku z wnioskiem Parafii Rzymskokatolickiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu o dotację na wymianę pokrycia dachu wraz z remontem więźby dachowej budynku kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raciborzu (nr rejestru zabytków A/573/2019), po przeanalizowaniu dokumentów stwierdzono, że zostały spełnione wymagania zawarte w Uchwale Nr IX/120/2011 w sprawie udzielania dotacji celowej na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, nie stanowiących własności Gminy Racibórz. Ponadto uznaje się za zasadne wsparcie finansowe przy przebudowie dachu kościoła farnego zlokalizowanego przy ul. Mickiewicza w Raciborzu, w bliskim sąsiedztwie Rynku, ze względu na jego wyjątkową wartość historyczną - jest to jeden z najstarszych kościołów Raciborza, powstał w 1205 r. Do dzisiaj zachował cechy stylu gotyckiego. Jest zachowanym materialnym dziedzictwem średniowiecznego miasta. Kościół zachował swoją funkcję świątyni. Służy zarówno parafianom jak i turystom. Dach kościoła wymaga pilnej przebudowy - miejscowe przecieki mogą prowadzić do nieodwracalnych zniszczeń, spadające dachówki stanowią zagrożenie. Kościół farny jest dominantą architektoniczną raciborskiej starówki a jego dach stanowi mocny wizualny akcent śródmieścia i tym samym stanowi o urodzie starego miasta. Biorąc pod uwagę powyższe zasadnym jest udzielenie przez Gminę Racibórz dotacji na wymianę pokrycia dachu wraz z przebudową więźby dachowej tego obiektu - napisano w uzasadnieniu uchwały.
Parafia czeka jeszcze na decyzję resortu kultury, gdzie odwołała się od wyników konkursu, w którym nie otrzymała rządowego wsparcia na prowadzone prace.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany