Obturacyjny bezdech senny - niewinna przypadłość czy groźna choroba?
Chyba nikt nie przepada za chrapaniem. Zjawisko, które wiąże się z bardzo nieprzyjemnym dźwiękiem o różnym nasileniu, bywa kłopotliwe zarówno dla chrapiących, jak i dla osób znajdujących się w ich bezpośrednim otoczeniu, np. domowników, partnerów.
Większości z nas wydaje się, że zjawisko to pojawia się w momencie, gdy ktoś zaśnie na plecach i śpi z otwartymi ustami, co prowadzi do głośnego zaczerpywania i wypuszczania powietrza. Często myślimy, że po prostu "taka jest czyjaś uroda" i wkładamy stopery do uszu. To wszystko jednak tylko promil prawdy, bo chrapanie w przytłaczającej większości przypadków to w istocie objaw dużo poważniejszego schorzenia, jakim jest bezdech senny. Przyjrzyjmy się jego genezie, innym objawom, możliwościom powikłań i - przede wszystkim - diagnostyce i leczeniu.
Czym jest obturacyjny bezdech senny i jakie mogą być jego konsekwencje?
Obturacyjnym bezdechem sennym (OBS) nazywamy schorzenie, w efekcie którego w czasie snu, mięśnie górnych dróg oddechowych rozluźniają się zbyt mocno, co skutkuje upośledzeniem umiejętności regularnego oddechu. Przez zbyt wąskie drogi oddechowe, śpiące ciało nie jest w stanie zaczerpnąć powietrza, więc "dusi się", niekiedy nawet przez kilka sekund. Mózg w takiej sytuacji doprowadza do przebudzenia, by człowiek mógł odetchnąć i po krótkiej chwili zasnąć z powrotem. Takie pojedyncze mikro podduszenia nie są niczym groźnym (mikro przebudzeń człowiek nawet nie pamięta), lecz jeśli dochodzi o nich kilkaset razy w ciągu jednej nocy, w dodatku przez wiele lat, może to doprowadzić do bardzo ciężkich powikłań zdrowotnych.
Zapewne mało kto wiąże niewinne chrapanie podczas snu z zawałami serca, nadciśnieniem, udarami, cukrzycą czy nawet depresją. To błąd, ponieważ wszystkie te schorzenia mogą być wywołane właśnie obturacyjnym bezdechem sennym. Do tego dochodzi szereg innych dolegliwości: niedotlenienie organizmu, permanentne zmęczenie (niekontrolowane zapadanie w drzemki może być szczególnie niebezpieczne w przypadku kierowców), kłopoty z koncentracją i pamięcią, zmniejszona wydajność fizyczna, problemy z krążeniem oraz postępujące uszkodzenia mózgu. Na szczęście większość tych objawów można odwrócić, jeśli zaczniemy się leczyć w odpowiedni sposób.
Firma VitalAire to część marki, która od wielu lat zajmuje się leczeniem chorób górnych dróg oddechowych, w tym obturacyjnego bezdechu sennego. Vital Aire w swojej ofercie posiada nie tylko profesjonalny sprzęt i wszystkie wymagane do leczenia akcesoria, lecz przede wszystkim opiekę medyczną w trakcie całego procesu leczenia. Różnorodność dostępnych pakietów zapewnia dostosowanie usługi do indywidualnych potrzeb klienta. Dostępność konsultantów i lekarzy gwarantuje natomiast bezproblemowe odnalezienie się w terapii i najwyższy komfort.
Na czym polega leczenie obturacyjnego bezdechu sennego?
Zawsze pierwszym krokiem w leczeniu bezdechu nocnego, który w dodatku można podjąć samemu, jest zmiana trybu życia. Bardzo ważna jest regularna aktywność fizyczna. W przypadku nadwagi należy w miarę możliwości pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Trzeba również zaprzestać stosowania środków nasennych, a także ograniczyć spożywanie alkoholu bezpośrednio przed snem. Obowiązkowe jest również rzucenie palenia tytoniu. Jeżeli jednak te metody nie przyniosą satysfakcjonującego efektu, powinniśmy zgłosić się do specjalisty.
Najpopularniejszą, mało inwazyjną i jak dotąd najbardziej skuteczną metodą leczenia OBS jest terapia przy pomocy aparatu CPAP. Jest to metoda, która polega na spaniu w specjalistycznej masce ustno-nosowej. Maska podłączona jest do aparatu, który za pomocą delikatnego podmuchu dba o utrzymanie stałego ciśnienia dodatniego w naszych drogach oddechowych. Dzięki temu tkanki w gardle nie opadają, a cały nasz aparat oddechowy pozostaje drożny przez całą noc. Nie podduszamy się, nie wybudzamy, nasz mózg jest dobrze dotleniony, a nasz organizm regeneruje się w pełni. W przypadku tej metody leczenia, zmiany w komforcie pacjentów odnotowywane bywały nawet w kilka dni po rozpoczęciu kuracji.
Bardzo rzadko i tylko w niektórych przypadkach obturacyjnego bezdechu sennego, wymagane jest przeprowadzenie operacji, które na celu mają chirurgiczną naprawę wadliwie wykształconych elementów naszego układu oddechowego.
Jak wygląda kuracja OBS?
Firma VitalAire proponuje niezwykle kompleksową obsługę medyczno-rehabilitacyjną w przypadku osób cierpiących na obturacyjny bezdech senny w ramach programu "WIEM". Usługa polega na diagnozie pacjenta, doborze i dostosowaniu sprzętu do jego indywidualnego przypadku i potrzeb, monitorowaniu przebiegu leczenia, regularnych konsultacji medycznych oraz na merytorycznym wsparciu pacjenta w czasie trwania całego procesu. Lekarz najpierw ocenia stan pacjenta i przeprowadzane są próby, które mają na celu ustalenie wartości ciśnienia, pod którym wtłaczane ma być powietrze do dróg oddechowych pacjenta podczas jego snu. W momencie, kiedy ta wartość zostanie dostosowana, rozpoczyna się leczenie właściwe, którego efekty konsultowane są przez lekarzy w ustalonych odstępach czasu. Pełna kuracja trwa zwykle około dwóch lat.
Jak już wspomnieliśmy wyżej, firma dodatkowo dysponuje własnym sklepem, w którym znajduje się bogaty przekrój sprzętu CPAP (wybór różnych producentów). Maski nosowe silikonowe, maski nosowe żelowe, maski ustno-nosowe silikonowe, maski ustno-nosowe żelowe, maski podnosowe czy maski donosowe - wybór masek do aparatów CPAP jest naprawdę ogromny, dzięki czemu każdy pacjent ma szansę znaleźć w nim produkt odpowiedni dla siebie. Podobnie jest z samymi aparatami CPAP oraz z akcesoriami typu filtry, przewody czy nawilżacze (chociaż w zależności od wykupionego pakietu, firma zobowiązuje się do regularnego dostarczania akcesoriów).
Korzyści płynące z zaleczenia obturacyjnego bezdechu sennego OBS
Jeżeli ktoś od lat zmagał się z OBS, pierwszych efektów leczenia może doświadczyć bardzo szybko. Będą to: uczucie realnego zregenerowania się organizmu po nocy, brak uczucia zmęczenia i ciągłej senności, poprawa koncentracji i pamięci, większa wydolność fizyczna i po prostu lepsze samopoczucie. Do tego dochodzą efekty niebezpośrednie, takie jak zredukowanie ryzyka spowodowania wypadku przez zaśnięcie w trakcie prowadzenia pojazdu. Te efekty mogą być zauważalne już w pierwszych dniach po rozpoczęciu właściwej terapii. W dłuższej perspektywie będą to natomiast:
- unormowanie się ciśnienia tętniczego;
- zminimalizowanie ryzyka wystąpienia chorób wieńcowych;
- obniżenie ryzyka wystąpienia depresji, a także poprawa nastroju i zmniejszenie odczuwanego stresu i napięcia psychicznego;
- zmniejszenie obrzęku górnych dróg oddechowych i serca;
- odzyskanie możliwości zdrowego i relaksacyjnego snu.
Jak więc widać - jest o co walczyć. Mała inwazyjność leczenia bezdechu sennego przy pomocy aparatów CPAP sprawia, że terapię taką mogą podjąć osoby w każdym wieku, w dodatku osoby ubezpieczone mogą liczyć na refundację aparatu przez NFZ nawet do wysokości 90% kosztów kupna aparatu.
Chrapanie to nie tylko mało przyjemne schorzenie, którym można zrazić do siebie domowników, to symptom choroby, która - jeśli pozostaje nieleczona - może zagrażać życiu i zdrowiu. Wiele osób może nie wiedzieć, że zmagają się z tym problemem podczas snu. Warto dyskretnie zwrócić im na to uwagę, najlepiej informując przy tym, gdzie i w jaki sposób osoby te mogłyby skorzystać z pomocy. Możemy tym komuś bardzo pomóc, zwłaszcza, że jeśli problem dotyczyły nas samych, najprawdopodobniej wolelibyśmy o nim wiedzieć i jak najszybciej zacząć mu przeciwdziałać.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany