Transport wielkogabarytowy z Rafako do Radlina
Dwa dni, 30 i 31 lipca, trwała operacja przygotowania i transportu z Rafako do Radlina elementów kotła dla budowanego bloku energetycznego w kogeneracji o mocy 28 MWe i 37 MWt opalanego gazem koksowniczym.
Na tle pamiętnego transportu z lutego 2019 r. nie jest to kolos - kocioł ma 7 metrów długości i waży 70 ton. Ponad dwa lata temu z Raciborza wywożono przegrzewacze modułowe wchodzące w skład układu ciśnieniowego instalacji produkcji metanolu wykonane przez Rafako dla odbiorcy z Niemiec. Największy z elementów ważył 126 ton (długość 8,9 m, szerokość 5,4m, wysokość 6,1 m). Z Opola transport spławiano Odrą do Szczecina. W 2014 r. z kolei z Raciborza do Estonii wyjechały - zamówione przez Alstom - dwa ważące blisko 140 ton elementy kotła odzysknicowego. Ze wględu na ich wysokość PKP Energetyka musiała wyłączyć zasilanie trakcji oraz podnieść przewody na przejeździe przy Łąkowej.
Kocioł dla Radlina to element kontraktu, podpisanego 12 czerwca 2019 r. z JSW KOKS S.A. Przedmiotem jest budowa bloku energetycznego w kogeneracji o mocy 28 MWe i 37 MWt opalanego gazem koksowniczym. Całkowity koszt budowy - jak szacowano - wyniesie 289 milionów złotych. Nowa jednostka ma wejść do ruchu w IV kwartale 2021 r.
- Zadanie inwestycyjne obejmuje dwa kotły parowe o łącznej mocy około 104 MWt, zabudowę turbiny upustowo-kondensacyjnej o mocy 28 MWe oraz człon ciepłowniczy o mocy 37 MWt, a także instalacje pomocnicze – mówi Mariusz Soszyński, członek zarządu JSW KOKS S.A. ds. produkcji i techniki. – Źródłem energii pierwotnej dla bloku będzie nadmiarowy gaz koksowniczy w ilości około 180 mln metrów sześciennych rocznie.
Inwestor zakłada roczną produkcję ok. 486 tys. GJ pary technologicznej oraz wody grzewczej w ilości ok. 209 tys. GJ a także 196 tys. MWh energii elektrycznej. Produkcja pozwoli na zaspokojenie potrzeb własnych koksowni oraz na zaopatrywanie odbiorców zewnętrznych, w tym miasta Radlina oraz KWK Marcel w zakresie wody grzewczej.
Warto dodać, że budowa bloku energetycznego w kogeneracji w Radlinie ujęta została w Programie dla Śląska i jest najważniejszą częścią ambitnego planu modernizacji koksowni Radlin, obejmującego wiele innych, istotnych zadań inwestycyjnych.
W maju w tym roku Rafako poinformowało o negocjowaniu z JSW Koks dodatkowego wynagrodzenia w wysokości 53 mln zł na kontrakcie na blok w Koksowni Radlin.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany