Czym jest e-commerce?

E-commerce oznacza z języka angielskiego „handel elektroniczny”. To branża niezwykle zyskująca na popularności, będąca w nieustannym rozwoju. Biznesy e-commerce to przede wszystkim sklepy internetowe, a także portale aukcyjne. Warto wiedzieć, jak tego rodzaju organizacja funkcjonuje w praktyce.
E-commerce w teorii i praktyce
Choć e-commerce rozumiany jako handel elektroniczny obejmuje portale aukcyjne, w praktyce zwykle określenie to odnosi się do sklepów internetowych. Dzieje się tak ze względu na monopol, jaki istnieje na praktycznie każdym rynku. Najpopularniejsze portale aukcyjne to AliExpress (Azja), Amazon (USA, Europa), eBay (Kanada, USA) oraz Allegro (Polska). Zwykle przeciętny użytkownik nie myśli o nich w kategoriach e-commerce, choć przecież czynnie uczestniczą w handlu elektronicznym – co więcej, są wręcz trzonem tej branży. Jednak to tylko serwisy pośredniczące w sprzedaży na linii firma-klient. Z tego względu wielu przedsiębiorców decyduje się na założenie własnego biznesu online, bez konieczności płacenia prowizji portalom aukcyjnym. Przygotowanie sklepu internetowego jest stosunkowo proste. Na dodatek na rynku dostępnych jest wiele narzędzi ułatwiających otwarcie firmy z sektora e-commerce.
Sklep internetowy a sklep tradycyjny
Zaletą sklepu internetowego jest jego dostępność. Klienci potrzebują jedynie urządzenia z dostępem do internetu, aby złożyć zamówienie. Taki proces eliminuje konieczność ewentualnych dojazdów oraz spędzania czasu w kolejkach. W prosty sposób klient zamówi dokładnie to, czego chce. Na dodatek w branży e-commerce możliwe jest wdrożenie sklepu internetowego opartego na dropshippingu. To forma sprzedaży, dzięki której wyklucza się magazynowanie produktów, co dodatkowo obniża koszty związane z prowadzeniem działalności. Istnieje wiele metod na promowanie sklepu internetowego w sieci. Jeżeli chcesz otworzyć tego rodzaju biznes, nie potrzebujesz zbyt wiele czasu na to, aby zacząć pozyskiwać klientów. Wykorzystując płatne reklamy w wyszukiwarce lub media społecznościowe szybko zaczniesz zyskiwać wysokie przychody. Współczesna technologia oraz rozwiązania logistyczne pozwalają uruchomić e-commerce z praktycznie dowolnymi produktami (jedynie poza pożywieniem o krótkiej dacie przydatności do spożycia).
Jak założyć sklep internetowy?
Aby założyć własny sklep internetowy, przede wszystkim zastanów się, jakie dokładnie masz potrzeby. Jeśli cenisz wygodę i jesteś w stanie zapłacić nieco więcej za nieco komfortu, pomyśl o oprogramowaniu SaaS (software as a service). Wówczas za posiadanie sklepu internetowego będziesz płacić abonament. Doskonałym przykładem systemów SaaS są: Shoper, Sky-Shop oraz, IdoSell. Właściciel firmy korzysta z gotowego szablonu oraz specjalnie zaprojektowanych rozwiązań, aby uruchomić swój sklep. Obsługa witryny jest prosta i nie wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu programowania. Drugim rozwiązaniem są systemy open source, posiadające otwarty kod źródłowy. Zwykle założenie takiego sklepu jest nieco bardziej skomplikowane, więc może wymagać pomocy specjalistów. Ostatecznie jednak koszty utrzymania są niższe, ponieważ nie ma konieczności płacenia abonamentu, czego przykładem jest WordPress (WooCommerce), Magento oraz PrestaShop. Za koszty stałe przyjmuje się wykupienie i odnowienie domeny oraz opłatę za hosting.
Sposoby na promocję sklepu internetowego w sieci
Istnieje wiele metod promocji sklepu internetowego. To strategie marketingowe umożliwiające pozyskiwanie klientów, którzy następnie dokonają zakupu. Do popularnych technik zalicza się korzystanie z płatnych reklam w wyszukiwarkach (np. Google Ads). Użytkownicy po wyszukaniu odpowiedniego wyrażenia zobaczą link oraz opis sklepu. Następnie mogą zapoznać się z witryną i złożyć zamówienie. Skutecznym rozwiązaniem jest również pozycjonowanie w organicznych wynikach wyszukiwania. Wówczas sklep osiąga wysokie pozycje w Google bez konieczności opłaty reklam. W efekcie witryna zaczyna notować wyższy ruch, co w sprzyjających warunkach (np. odpowiedniej polityce cenowej) może przełożyć się na wzrost przychodów.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.