Czym dokładnie są aminokwasy EAA? Stosowanie w sporcie

Niezaprzeczalnym faktem jest to, że obecny sport (czy to profesjonalny, czy amatorski) pełną garścią czerpie z korzyści, jakie dają aminokwasy. Osoby niezaznajomione z tematem mogą taką suplementację uważać za „sterydziarstwo”, choć w praktyce zupełnie tak nie jest. Jak więc wygląda kwestia zażywania aminokwasów typu BCAA i EAA?
Aminokwasy EAA to inaczej aminokwasy egzogenne, a więc takie, których nie jesteśmy w stanie samodzielnie wytworzyć. Choćbyśmy nie wiadomo jak się postarali, to ludzki organizm nie potrafi samodzielnie ich pozyskiwać. Zamiast tego konieczne jest zdobywanie ich w formie zbilansowanej diety, a także suplementowanie z zewnątrz. Są one (jako białka) bardzo korzystne dla pracy całego organizmu — w tym także budowy masy mięśniowej.
Po co nam aminokwasy EAA?
Odpowiednia gospodarka aminokwasów jest o tyle istotna dla sportów sylwetkowych, że niedobory któregokolwiek z aminokwasów mogą bardzo skutecznie zahamować wzrosty mięśniowe. Żeby osiągnąć hipertrofię podczas treningu siłowego (zwiększanie objętości włókien mięśniowych), konieczna jest odpowiednia podaż aminokwasów — w tym także tych egzogennych.
Aminokwasy EAA stosuje się więc jako uzupełnienie żywienia, które staje się niejako dopełnieniem treningu. Większość ludzi kojarzy bardzo dobrze aminokwasy BCAA (rozgałęzione), ale nie każdy już wie, że oprócz nich bardzo ważna jest odpowiednia podaż aminokwasów egzogennych. Do nich z kolei należą: walina, leucyna, fenyloalanina, treonina, metionina, izoleucyna czy tryptofan.
Przechowywanie i dawkowanie
Opakowanie aminokwasów EAA powinno się przechowywać w suchym pomieszczeniu i to koniecznie zamknięte. Produkt nie wymaga trzymania w lodówce, a najlepszą temperaturą otoczenia będzie taka, która wyniesie od 15 do 20 °C.
Produkt nie jest oczywiście przeznaczony dla dzieci, osób w ciąży czy kogokolwiek z przeciwskazaniami zdrowotnymi. Przed rozpoczęciem suplementacji EAA zaleca się konsultację ze specjalistą (lekarzem lub dietetykiem), spożycie produktu przed upłynięciem daty ważności, a także zgodnie z zaleceniami dotyczącymi sposobu użycia.
Jeśli chodzi o aminokwasy EAA w proszku, zaleca się zażycie dwóch dawek środka w trakcie dnia. W dni treningowe jedna porcja powinna zostać zastosowana na pół godziny przed treningiem, a druga tuż po nim. W dni bez treningu pierwsza dawka powinna zostać podana rano (najlepiej po przebudzeniu), a druga w trakcie dnia (najlepiej między największymi posiłkami).
Przez jednorazową porcję rozumie się ok. 10 g preparatu rozcieńczonego w 300 ml wody. Do dokładnego wymieszania roztworu najlepiej posłuży prosty shaker lub zwykły blender (ew. mikser). Na rynku znaleźć można produkty aromatyzowane, które podczas rozpuszczania w wodzie nadają jej konkretny smak. Tym samym przyjmowanie aminokwasów jest przyjemniejsze, a w ofercie najlepszych producentów znaleźć można opcje takie jak cola czy cytryna.
Aminokwasy EAA to środek bardzo korzystny w diecie wegańskiej i wegetariańskiej, bo pozwala on na proste suplementowanie egzogennych aminokwasów. Najprościej byłoby znaleźć je w mięsie, które jest przecież z takich diet wykluczone.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.