Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności26 stycznia 202210:03

Ubóstwo, wyludnianie, inflacja i ogródek dla krasnoludków. Raport z obrad komisji

Ubóstwo, wyludnianie, inflacja i ogródek dla krasnoludków. Raport z obrad komisji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Nowy rok, nowe wyzwania. Komisja budżetu i finansów Rady Miasta wyznacza sobie cele w przedostatnim roku kadencji 2018-2023.

[PLAN PRACY] Pierwszą sprawą, jaką zajęli się członkowie komisji był plan pracy komisji a rok 2022. – Proponuję kilka zmian. Chciałbym zaproponować zapis mówiący o głównych założeniach do budżetu na rok 2023. Nie chodzi o wielkie opracowanie, ale o główne założenia, jakie będą przyjęte – mówił przewodniczący, informując jednocześnie, że radni także mogą zaproponować tematy do dyskusji.

- W lutym chciałabym zgłosić temat dotyczący realizacji obowiązków gminy wynikających z uchwały antysmogowej, dotyczącej zasobów komunalnych. Z kolei w maju chciałabym omówić sprawozdania z działalności gminnych spółek – powiedziała radna Anna Szukalska, zgłaszając swe propozycje do planu pracy.

Z kolei Piotr Klima zgłosił tematy dotyczące finansów miasta, pozyskiwania środków zewnętrznych oraz ubóstwa mieszkańców i środków zaradczych. Radnemu Klimie wtórowała Anna Wacławczyk. – Dobrze by było, gdyby się udało to zrealizować. W poprzednim roku mieliśmy zmianę przewodniczącego i nam się to nie udało – powiedziała.

- Mam wątpliwości co do oceny rosnącego ubóstwa mieszkańców. Ktoś musiałby przygotować analizę. Nie sztuka wpisać do planu, sztuka przygotować – stwierdził przewodniczący. – Nie musimy koniecznie niczego opracowywać, mamy rozeznanie w swych okręgach czy dzielnicach, więc możemy po prostu podyskutować – odparł Piotr Klima, dodając, że może warto wynająć jakiś ośrodek, lub zlecić sprawę studentom PWSZ. – Oni chętnie „polatają” z ankietami – stwierdził.

Głos zabrał prezydent Dariusz Polowy. – Jak sam pan przewodniczący zauważył, sam temat jest już dyskusją z tezą. Może warto byłoby zasięgnąć opinii naszego Ośrodka Pomocy Społecznej? – powiedział. - Patrząc na problem inflacji i wzrost cen w niektórych kręgach może to faktycznie przyczyniać się do wzrostu ubóstwa. Ale zdajmy się jednak na wiedzę ekspertów z naszego OPS-u – stwierdził M. Lenk.

Przewodniczący zgłosił także kolejny temat. Dotyczył on problemu wyludniania się Raciborza i gmin powiatu raciborskiego. Ostatecznie, w związku z dużą ilością zgłoszonych przez radnych tematów, plan pracy został przyjęty jako „roboczy”. – Postaram się do tygodnia przygotować nową wersję planu pracy, a dziś przyjmiemy go jako roboczy. Będzie oczywiście możliwość wniesienia jeszcze swoich propozycji, a ostateczny plan będzie można zawsze poprawić na kolejnych posiedzeniach komisji – stwierdził Mirosław Lenk.

Ostatecznie plan pracy poddano pod głosowanie. Dziewięciu radnych było za, jeden wstrzymał się od głosu, a jeden był nieobecny.

[PARK KULTUROWY] Kolejną sprawą, którą zajęli się radni komisji była uchwała dotycząca utworzenia parku kulturowego w Raciborzu. – W związku z uwagami natury prawnej, które wpłynęły od pana Marka Labusa, pozwoliłem sobie zaprosić go na posiedzenie komisji – powiedział przewodniczący.

Głos zabrał wiceprezydent Dawid Wacławczyk. – W czwartek na komisji padła propozycja, by przygotować prezentację ukazującą plusy i minusy rozwiązań parków kulturowych w różnych miastach Polski. Przygotowała ją miejska konserwator zabytków, Maria Olejarnik – poinformował zastępca Dariusza Polowego.

Po prezentacji miejskiej konserwator zabytków głos zabrał Marek Labus, który przedstawił swe wątpliwości. – Nie biorę udziału w dyskusji czy park jest potrzebny czy nie. Pytanie jest podstawowe. Czy uchwalenie uchwały będzie dobre, czy nie. W mej opinii jej nieuchwalenie będzie lepsze dla miasta. Jeśli radni ją uchwalą, to do rozbiórki są wszystkie parkometry, winda na urzędzie i wiele innych rzeczy. Nie wiem dlaczego ten park jest tak utożsamiany ze sprawą reklam i ogródków. Nie wiem, kto wpadł na pomysł, by określić ogródek jako miejsce służące konsumpcji jedzenia i różnych napojów. One służą wielu rzeczom, nie tyko temu. Dziwię się, że restauratorzy nie zaskarżyli do tej pory wydanego zarządzenia, gdyż jest ono po prostu niewykonalne. A gdyby ktoś chciał naprawdę być w zgodzie z przepisami, to ogródek będzie dla krasnoludków. Ogółem rzecz biorąc, w uchwale jest wiele błędów. W jej obecnym kształcie, powinna ona spaść. Tyle ludzi nad tym pracowało, a na sesję znów idzie bubel – mówił.

- Czy obawy pana Marka Labusa są zasadne? Czy spowoduje to ponowne spojrzenie na zasadność windy, na parkometry? Czy rzeczywiście instytucje kultury są wyłączone z rygorów obowiązujących na terenie parku kulturowego? Wątpliwości budziły też zapisy dotyczące imprez okazjonalnych. Gdyby się państwo odnieśli i rozwiali ewentualne wątpliwości, to będzie dobrze – powiedział przewodniczący.

- Parkometry nie są urządzeniami sprzedającymi jakąkolwiek usługę. Nikt nikomu nie gwarantuje parkowania, nawet jeśli to wykupi. Wiele z podnoszonych przez pana wątpliwości dotyczy rzeczy, które mają dopiero zaistnieć, a nie tych, które już istnieją – powiedział prezydent Raciborza, po czym oddał głos miejskiej konserwator zabytków.

- To co już istnieje może zostać, ale w wypadku ewentualnego remontu danego miejsca będzie musiało to już być wymienione na elementy zgodne z zapisami w uchwale. Nie działa ona wstecz. Pozostałe zagadnienia reguluje uchwała dotycząca planu zagospodarowania przestrzennego – stwierdziła Maria Olejarnik.

- Dobrze byłoby, byśmy prowadzili dyskusję nad konkretnymi zapisami, a nie nad tym co się komuś wydaje. Przed chwilą zostało wyjaśnione, że niczego nie będziemy rozbierać, a jak ktoś mówi inaczej, to się to tej osobie wydaje. Jeśli zarzutem jest to, że nie regulujemy obyczajności, czy głośności muzyki, to wyjaśniam, że to nie jest naszym celem. Jeśli państwo uważają, że należy to zrobić, to możemy to zrobić – stwierdził wiceprezydent D. Wacławczyk.

Głos zabrała adwokat dr hab. Ewa Pierzchała. – Mamy taki stan prawny, że jest ustawa, uchwała i zarządzenie. Nie powinny być zagadnienia i definicje obecne w ustawie powielane w aktach niższego rzędu. Z tego co słyszałam, w jednym przypadku jest przekopiowane. Jest to niebezpieczne w pewnym sensie. Gdy nadzór zdecyduje, że pewne definicje są przeniesione, to wykreśli je z uchwały, ale tylko w tym zakresie. Reszta pozostanie niezmieniona. Co do zarządzenia, jest ono aktem niższej rangi, nie ma zagrożenia, że nie zostanie zmienione i dostosowane. Zgodnie z regułą kolizyjną, jeśli w zarządzeniu są niezgodności z uchwałą, to dostosować należy zarządzenie, a nie uchwałę. Tak samo w przypadku dwóch uchwał – wtedy obowiązują przepisy dotyczące danego zagadnienia z nowszego dokumentu – powiedziała.

- Chciałem zapytać panią jako raciborzankę o zdanie. Czy bez hasła park kulturowy nie możemy się obejść? Najbardziej boli mnie to, że to wyróżnianie pewnej części miasta, a co z pozostałą częścią miasta? Dla mnie to bez sensu. Jak mają czuć się ludzie innych części Raciborza? – pytał.

- Proponuję kierować do pani mecenas pytania natury prawnej – zareagował przewodniczący. – Dziękuję panu, naprawdę nie chciałabym zabierać głosu w innej dziedzinie, nie w tej roli dziś tutaj jestem, więc, niestety,y nie odpowiem na to pytanie jako raciborzanka – odparła miejska prawniczka.

Swe wątpliwości skierowała także radna Anna Szukalska. – Czy parkowanie jest usługą? – dociekała. – Mym zdaniem nie jest to usługa, a czynność techniczna. Musiałabym jednak zajrzeć do orzecznictwa – odpowiedziała miejsca mecenas. – Ja z kolei proponuję z tej uchwały wyłączyć parkometry – stwierdził przewodniczący. – A może po prostu zmienimy zapis „automaty vendingowy” na „automaty z usługami” – zaproponował Dawid Wacławczyk. – Ja bym tego tak nie zmieniał, bo ludzie mają naprawdę różne pomysły i po co mamy robić sobie problemy i potem szukać rozwiązań – odparł Mirosław Lenk.

Na zakończenie dyskusji zmiany proponowane przez radnych podsumował wiceprezydent Wacławczyk. – Wykreślimy „uprzywilejowanie” instytucji kultury, zmienimy zapis dotyczący szyldów, na taki mówiący o jednym rzędzie liter i zgodnie z zaleceniem pani mecenas usuniemy słowniczek – powiedział.

Do dyskusji powrócił radny Piotr Klima. – Panu Markowi należą się podziękowania za wskazanie wielu miejsc w uchwale, gdzie są nieścisłości. My tu siedzimy i tylko robimy ludziom problemy – mówił. Wrócił także do swego pytania, które wcześniej chciał zadać dr Ewie Pierzchale. – Jestem naprawdę zniesmaczony traktowaniem mieszkańców innych dzielnic. Nie podoba mi się też ten rysunek anatomiczny. Co mają oznaczać te kolory? Czy to rozdział na władzę wykonawczą i uchwałodawczą? Generalnie zgadzam się z tym, co powiedział Marek Labus, w związku z tym składam wniosek formalny, by odłożyć tę uchwałę w czasie, najlepiej na okres wakacyjny. Będzie można odwiedzić te miejsca przytoczone przez panią konserwator i wtedy w październiku czy listopadzie powrócić do tematu. Wtedy będziemy wiedzieli, czy jest sens by w to wchodzić. Obecnie jestem przeciwny uchwalaniu takiego bubla czy gniota – powiedział radny.

Wniosek radnego Piotra Klimy został poddany pod głosowanie. Sześciu radnych było za wnioskiem, trzech przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Jeden radny był z kolei nieobecny.

Po głosowaniu do słów radnego Klimy odniósł się wiceprezydent Dawid Wacławczyk. – Nazwa była rozpatrywana inna, w pierwszej uchwale, którą też państwo procedowali była mowa o starym mieście. Można do niej wrócić. Co do tego, czemu nie całe miasto, to od tego są uchwały krajobrazowe, nie dotyczące parków kulturowych. Uchwała o parku kulturowym nie może dotyczyć całego miasta – stwierdził zastępca Dariusza Polowego.

[ZMIANA BUDŻETU] Pod obrady komisji trafiła także uchwała dotycząca zmiany budżetu na rok 2022. Jej przedstawieniem zajęła się skarbnik miasta, Beata Koszowska-Gralak. Omówiono także wieloletnią prognozę finansową, w której znalazły się między innymi wydatki dotyczące raciborskiego lodowiska i zakupu autobusów elektrycznych. Przedstawiona została także nowa koncepcja dotycząca Raciborskiego Centrum Aktywnej Integracji Społecznej.

[ŚLĄSKI ZWIĄZEK GMIN I POWIATÓW] Radni zajęli się także uchwałą w sprawie przystąpienia Miasta Racibórz do Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Jako pierwszy głos zabrał radny Piotr Klima. – Sprawa jest na pewno bardzo poważna i powinniśmy mieć czas. Sprawa ma swe blaski i cienie i ja właśnie tych cieni się boję. W związku z tym składam wniosek formalny o przeniesienie sprawy na inny czas – powiedział rajca.

- Ze trzy kadencje temu podjęto decyzję o wystąpieniu z ŚZGiP, gdyż gmina Racibórz była zaangażowana w działania w ramach Związku Miast Polskich. Kiedyś dawało to możliwość bezpośredniego kontaktu z premierem czy innymi urzędnikami państwowymi. Uznaliśmy, że warto być w Subregionie Zachodnim, który skutecznie realizuje powierzone zadania, między innymi budowę Drogi Regionalnej Racibórz-Pszczyna. Właśnie wtedy padła propozycja wystąpienia z ŚZGiP, skąd więc decyzja o powrocie? – pytał przewodniczący.

Do sprawy odniosła się przedstawicielka Wydziału Rozwoju Urzędu Miasta Racibórz - O próbie ponownego wejścia zdecydowało kilka przesłanek. Pierwszą z nich była bardzo duża ilość szkoleń dla urzędników. Jak wiecie, nadzór prawny wojewody odrzuca nam wiele uchwał. Gminy, które są w ŚZGiP mają specjalne szkolenia, dzięki czemu wysokość odrzuceń uchwał mają o wiele mniejszą. Składka członkowska nie będzie wielkim obciążeniem, bo to kwota rzędu 22 tys. złotych – powiedziała urzędniczka Wydziału Rozwoju.

- Byłem przeciwnikiem wstępowania dla samego prestiżu. Po kilku wizytach na sali sejmiku śląskiego odniosłem wrażenie, że ŚZGiP działa naprawdę dynamicznie organizuje wiele szkoleń i właśnie w związku z tym chcielibyśmy należeć, by móc brać w nich udział, gdyż obecnie są one bardzo ograniczone – stwierdził Dawid Wacławczyk.

Do dyskusji powrócił radny Piotr Klima. – Powiedziała pani o blaskach, a ja bym chciał słyszeć o cieniach. Czy nie martwicie się, że ktoś będzie podejmować decyzje za nas? – dopytywał radny. – To może ja odpowiem za urząd – powiedział Dawid Wacławczyk. – Ale ja z panią rozmawiałem i chcę by mi odpowiedziała – odparł skonsternowany rajca. – Piotrze, to prezydent decyduje, czy odpowie za siebie, czy pozwoli urzędnikom – powiedział przewodniczący. – To ja już nie chcę takiej odpowiedzi. Chcecie jedynie uniknąć sytuacji, że pani powie prawdę – grzmiał radny. – Jak widać takie szkolenia mogą się naprawdę przydać, wszystkim – powiedział z przekąsem wiceprezydent.

Wniosek radnego Piotra Klimy został poddany pod głosowanie. Dotyczył on przesunięcia procedowania uchwały na maj 2022 roku. Dwóch radnych głosowało za, sześciu przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu. W związku z tym wniosek został oddalony. Sama uchwała także nie spotkała się z aprobatą komisji. Trzech radnych głosowało za, pięciu przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu, a jeden był nieobecny.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202410:02

Gdyby nie czujka doszłoby do tragedii

Gdyby nie czujka doszłoby do tragedii - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. JP
Reklama
Aktualności27 września 202410:24

Alarmy z monitoringu przy Opawskiej i Starowiejskiej

Alarmy z monitoringu przy Opawskiej i Starowiejskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Aktualności27 września 202411:01

Raport 998. Zerwane przewody i pożar kompostownika

Raport 998. Zerwane przewody i pożar kompostownika - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Aktualności26 września 202409:49

Raport 998. Pochylone drzewo, gniazda owadów i zapach gazu

Raport 998. Pochylone drzewo, gniazda owadów i zapach gazu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP Kuźnia Raciborska
Reklama
Reklama
Aktualności28 września 202408:33

RMF. Zniszczona oczyszczalnia w Ostrawie. Ścieki wpływają na polską stronę

RMF. Zniszczona oczyszczalnia w Ostrawie. Ścieki wpływają na polską stronę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
7
red., fot. OVAK - Ostravské vodárny a kanalizace a.s.
Sport27 września 202412:45

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

W ostatni weekend września w regionie nie zabraknie sportowych emocji. Postarają się o nie piłkarze od II ligi do C klasy. Po raz pierwszy w nowym sezonie na parkiet wybiegną także koszykarki RKK AZS Racibórz. Sprawdź, z kim zagra drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Regionalny Informator Ekologiczny
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.09.2024
26 września 202418:43

Nasz Racibórz 27.09.2024

Nasz Racibórz 20.09.2024
20 września 202408:53

Nasz Racibórz 20.09.2024

Nasz Racibórz 13.09.2024
12 września 202423:10

Nasz Racibórz 13.09.2024

Nasz Racibórz 06.09.2024
6 września 202409:17

Nasz Racibórz 06.09.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.