Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności4 lutego 202210:32

Smutne wieści z Kuźni Raciborskiej. Zmarł Maksymilian Gołąbek

Smutne wieści z Kuźni Raciborskiej. Zmarł Maksymilian Gołąbek - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Kuźnia Raciborska:

Dziś nad ranem zmarł Maksymialian Gołąbek, założyciel Maxpolu. W sierpniu skończyłby 85 lat. - Jesteśmy poruszeni. To jedna z ważniejszych postaci życia gospodarczego Kuźni Raciborskiej ostatnich lat - mówi burmistrz Paweł Macha, składając rodzinie najszczersze kondolencje.

Śp. Maksymilian Gołąbek (29.08.1937-04.02.2022) kontynuował rodzinne tradycje. Zapoczątkował je Alfred Gołąbek, który zbudował swój pierwszy zakład w 1930 roku w Świętochłowicach, przejmując fach po swoim ojcu Janie. Firma, choć początkowo produkowała wyroby na niewielką skalę, prężnie się rozwijała i prosperowała do wybuchu II wojny światowej. Ciężkie lata okupacji a następnie socjalizmu przyniosły gwałtowne zmiany w koniunkturze Polski. Komunistyczny rząd zakazał prowadzenia prywatnej działalności i Alfred zmuszony był porzucić swe marzenia o prowadzeniu własnego zakładu.

Rozstanie z zakorzenioną w rodzinnej tradycji profesją było niemożliwe i w 1947 roku Alfred podjął pracę w należącej wówczas do rządu firmie – „Aprowizacja Zakładu Mięsnego przy Hucie Florian”. Prywatny rozwój rzemieślnictwa został zablokowany na wiele lat, jednakże próbę czasu przetrwały receptury i tajemnice rodzinnego fachu, które przekazywane z pokolenia na pokolenie stawały się jeszcze bardziej drogocenne.

Koniec lat siedemdziesiątych przyniósł nową nadzieję Polakom na posiadanie i prowadzenie własnego przedsiębiorstwa. Wieloletnie protesty społeczeństwa wymusiły na komunistycznej Polsce zniesienie „żelaznej kurtyny” dla rzemieślników i producentów. Sprzyjające zmiany gospodarcze postanowił wykorzystać Maksymilian Gołąbek – syn Alfreda. Za swój główny cel postawił spełnienie największego marzenia swego ojca o posiadaniu i samodzielnym zarządzaniu własnym zakładem przetwórstwa mięsnego.

W 1978 roku kupił upadający zakład w Bytomiu. Zaledwie po kilku latach, dynamicznie rozwijająca się firma okazała się być niewystarczająco duża na zapotrzebowanie rynku. W międzyczasie rodzinne tradycje zostały przekazane młodszemu pokoleniu rodziny Gołąbek – synowi Maksymiliana – Jerzemu. W 1990 roku łącząc wspólne siły i doświadczenie postanowili wybudować od podstaw zakład w Kuźni Raciborskiej.

Kierując się spełnieniem surowych wymogów i technologią stworzyli jedną z najnowocześniejszych przetwórni na Śląsku. Od imienia seniora rodu otrzymał on swą nazwę „Maxpol” i od tamtego czasu jest nieprzerwanie zarządzany przez rodzinę Gołąbek. Najwyższa jakość i smak produktów sprawiły, iż firma Maxpol zyskała wielkie zaufanie wśród klientów. Popyt na produkty firmowe nieustannie wzrastał i po zaledwie 4 latach nowo wybudowany zakład okazał się za mały na potrzeby rynku. Rodzinny interes rósł w siłę z roku na rok. Wysiłek włożony w rozwój przedsiębiorstwa został dostrzeżony nie tylko w Polsce, ale i na arenie międzynarodowej. W 1997 roku zakład został wyróżniony pięcioma Złotymi Medalami na Światowej Wystawie Wyrobów Wędliniarskich w Mannheim a senior rodu – Maksymilian uhonorowany Ogólnopolskim Złotym Laurem za zasługi dla rzemiosła. W 1998 roku zdobywa pierwsze miejsce w konkursie „Agroliga”.

m._gobek

Rok 1999 przynosi firmie zaszczytną i prestiżową nagrodę Teraz Polska a zarząd firmy podejmuje plany wybudowania większego przedsiębiorstwa, zdolnego spełnić zarówno zapotrzebowanie klienteli jak i wszelkie normy dostępne w tej gałęzi biznesu.

W 1998 roku Polska rozpoczęła zaawansowane negocjację o przystąpienie do Unii Europejskiej. Historyczne wstąpienie w jej szeregi dawało wielką szansę ekonomiczną dla przedsiębiorstw ale niosło też za sobą ogromną odpowiedzialność związaną z jakością wyrobów i technologią produkcji. W 1999 roku Ministerstwo Gospodarki wydało nakaz zamykania zakładów przetwórstwa mięsnego niespełniających norm unijnych. Ten rok okazał się także przełomowym dla firmy Maxpol, która ostatecznie podjęła decyzję o budowie nowego, nowoczesnego obiektu. I tak w 2001 roku został oddany do użytku pierwszy na Śląsku i w Polsce zakład mięsny spełniający wszelkie restrykcje Unii Europejskiej.

Dalsze lata firmy Maxpol były i są nadal serią sukcesów potwierdzających jej mocną pozycję w branży masarskiej. W 2002 roku jako pierwsza firma w województwie Śląskim zdobywa certyfikaty: HACCP, ISO 9001:2000 oraz DS. 3027 E:2002, gwarantujące możliwość eksportu swych produktów do wszystkich krajów Europy.

Odchodząc na emeryturę Maksymilian Gołąbek przekazał przedsiębiorstwo młodszemu pokoleniu. Obecnie firma jest prężnie nadzorowana przez jego syna - Jerzego, który zwracając szczególną uwagę na technologiczny rozwój zakładu, nieustannie doskonali jakość i smak swych wyrobów.

Jerzy kontynuuje misję swych poprzedników, wprowadzając jednocześnie najnowsze receptury i nowoczesne techniki produkcji. Pod jego dyrekcją Maxpol traktuje swój fach jako wyzwanie w dążeniu do doskonałości i zadowolenia każdego klienta, opierając się na sięgającej ponad wieku masarskiej tradycji rodziny Gołąbek.

W 2015 roku firma uzyskała certyfikaty: BRC Global Standard for Food Safety oraz FSSC 22000 The Food Safety Management System. Standard BRC Food integruje przepisy zawarte w normie ISO 9000: 2008, w systemie HACCP oraz zasadach dobrej praktyki produkcyjnej i higienicznej GMP, GHP, definiując równocześnie wymogi, które muszą zostać spełnione, aby zapewnić bezpieczeństwo oraz wysoki poziom jakości wyrobu finalnego.

Autor: red. źródło informacji i zdjęć Maxpol, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 września 202410:40

Sunex produkuje pompy ciepła w zrewitalizowanej ponad 100-letniej hali w Raciborzu

Sunex produkuje pompy ciepła w zrewitalizowanej ponad 100-letniej hali w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
11
Racibórz:

SUNEX przeniósł produkcję pomp ciepła i innowacyjnych urządzeń grzewczych do historycznego obiektu z początku XX wieku. Wcześniej budynek został wyremontowany.

materiał nadesłany
Reklama
Aktualności25 września 202411:58

Krzysztofek z Raciborza chce mieć swój pomnik!

Krzysztofek z Raciborza chce mieć swój pomnik! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
19
materiał nadesłany
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport25 września 202422:22

Unia zdeklasowała Grzegorzowice i zameldowała się w półfinale [FOTO]

Unia zdeklasowała Grzegorzowice i zameldowała się w półfinale [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
Powiat:

W środowe (25.09.) popołudnie na boisku LKS Grzegorzowice doszło do ćwierćfinałowego starcia Pucharu Polski na szczeblu Podokręgu Racibórz, w którym gospodarze, występujący na co dzień w B klasie, podejmowali wyżej notowaną Unię Racibórz z klasy okręgowej.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Regionalny Informator Ekologiczny
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.09.2024
26 września 202418:43

Nasz Racibórz 27.09.2024

Nasz Racibórz 20.09.2024
20 września 202408:53

Nasz Racibórz 20.09.2024

Nasz Racibórz 13.09.2024
12 września 202423:10

Nasz Racibórz 13.09.2024

Nasz Racibórz 06.09.2024
6 września 202409:17

Nasz Racibórz 06.09.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.