Raciborskie obchody 100-lecia Związku Polaków w Niemczech [FOTO i WIDEO]
Rozpoczęła je Msza św. w kościele pw. św. Mikołaja, a potem część oficjalna oraz artystyczna w Domu Polskim Strzecha.
Po Mszy św. uczestnicy obchodów złożyli kwiaty pod Tablicą Pięciu Prawd Polaków przed wejściem do Strzechy, odsłoniętą z udziałem senator Anny Marii Anders, córki generała Andersa, w marcu 2018 r. Potem odbyła się krótka część oficjalna, a na koniec występy. Okolicznościowe medale odebrali potomkowie Arki Bożka - Anastazja Kolorz, Halina Siedlaczek i Eugeniusz Bożek, a także honorowy prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej Zbigniew Ciszek z żoną, prezydent Dariusz Polowy, wiceprezydent Dawid Wacławczyk, Joanna Maksym-Benczew i Alicja Ploch-Burda z RCK. Odczytano okolicznościowy list od wiceministra Michała Wosia.
W programie artystycznym wzięło udział wiele zespołów, zarówno z Raciborskiego Centrum Kultury, jak i z Młodzieżowego Domu Kultury oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. S. Moniuszki. Występy rozpoczął duet braci: Franciszka i Maksymiliana Jaszczyszyn z ZPiT Strzecha (6 i 8 lat) deklamujących uroczo wiersz z 1900 roku „Polak Mały”. Następnie zaprezentowały się chór pod dyrekcją Barbary Wałach i zespół smyczkowy PSM pod dyrekcją Eweliny Mrozek oraz Piotra Kucharza. Pierwsza grupa zaprezentowała utwór związany z Konstytucją 3 Maja „Majowa jutrzenka” oraz słynny „Biały Krzyż” z muzyką K. Klenczona, który napisał go dla swojego ojca – żołnierza AK i członka podziemia antykomunistycznego. Orkiestra smyczkowa zagrała ludowe piosenki „Uciekła mi przepióreczka”, „Dylu dylu”, „Poszło dziewczę po ziele”. Następnie zmieniliśmy klimat muzyczny za sprawą występu Julii Mielczarek z MDK, która wykonała „Łzy i iskry” do słów J. Kaczmarskiego oraz „Piosnkę warszawską” z muz. Z. Preisnera. Następnie 9 -letnia Ada Dworak zaśpiewała piękną patriotyczną piosenkę „Czym jest niepodległość” oraz utwór Sanah i I. Herbuta „Mamo tyś płakała”.
Na zakończenie części artystycznej wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Strzecha” im. J. Rymszy przygotowany przez Tomasza Dworaka oraz Alicję Ploch-Burdę. Prezentowały się dzieci z grupy „Mała Strzecha” w poszerzonym składzie o ich ukraińskich kolegów, grupa młodzieżowa oraz seniorzy. Przekrój tańców był bogaty od Poloneza, tańce śląskie po Beskid Śląski. Towarzyszyła im kapela pod kierunkiem Henryka Malona na akordeonie, Elżbiety Skrzymowskiej na skrzypcach i Krzysztofa Muchy na trąbce.
Organizatorami raciborskich uroczystości są Miasto Racibórz i Raciborskie Centrum Kultury wraz ze Stowarzyszeniem Oświaty i Wychowania we Wrocławiu oraz Rodziną Rodła – Wrocław, której lideruje Tadeusz Szczyrbak. Nie wzięli w nich udziału działacze Rodła z Niemiec skupieni wokół Kazimierza Głowackiego, obecni cztery lata temu podczas odsłonięcia tablicy przy Strzesze oraz podczas wielu innych uroczystości patriotycznych w naszym mieście. Pomiędzy działaczami polonijnymi a magistratem iskrzy od jesieni zeszłego roku.
W tym roku przypada setna rocznica utworzenia Związku Polaków w Niemczech, który został założony jako reprezentacja prawna interesów Polaków i ich stowarzyszeń 27 sierpnia 1922 w Berlinie. Racibórz w sposób szczególny jest związany z tą organizacją, która działała w Domu Kultury Strzecha już od 1922 roku. Nasze miasto wpisało się w organizowane przez Szczyrbaka obchody Wielkiego Jubileuszu 100 lat ZPwN (1922 – 2022), który obejmuje m.in. Wrocław czy Opole.
Pięć Prawd Polaków
1 PRAWDA – Jesteśmy Polakami
2 PRAWDA – Wiara ojców naszych jest wiarą naszych dzieci.
3 PRAWDA – Polak Polakowi bratem
4 PRAWDA – Co dzień Polak narodowi służy
5 PRAWDA – Polska matką naszą – nie wolno mówić źle o Matce
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany