Toalety w miejscach publicznych – jakie wymogi muszą spełniać?

Toalety zlokalizowane w miejscach publicznych muszą odpowiadać konkretnym normom i wymaganiom określonym w polskich przepisach prawnych. W poniższym artykule dokładnie omawiamy, jakie wymogi muszą zostać spełnione, aby toaleta mogła stać w miejscu publicznym.
Co należy wiedzieć o toaletach publicznych?
We wszystkich miejscach publicznych - urzędach, instytucjach kultury, centrach handlowych, punktach gastronomicznych czy przychodniach, muszą znajdować się toalety publiczne. Wynika to wprost z obowiązujących w Polsce przepisów prawnych. Toalety publiczne powinny spełniać szereg wymogów sanitarnych i higienicznych a także posiadać wskazane wymiary.
Przepisy prawa wyraźnie mówią, że w każdym miejscu publicznym powinna znajdować się toaleta wyposażona w dostęp do ciepłej wody oraz środków higienicznych. Mimo tego, wiele osób w dalszym ciągu uważa, że tego rodzaju toalety nie gwarantują warunków na właściwym poziomie, dlatego unika odwiedzania tego typu miejsc. Warto jednak wiedzieć o tym, że obowiązujące w Polsce przepisy prawne w zakresie bezpieczeństwa sanitarnego jasno mówią o tym, że toalety publiczne muszą reprezentować odpowiedni poziom higieny - ich właściciele mają obowiązek czyszczenia oraz utrzymywania ich we właściwym stanie, tak aby zapewnić użytkownikom jak najwyższy komfort użytkowania.
Jakie wymogi muszą spełniać toalety publiczne?
Istnieje szereg wymogów, które muszą spełniać toalety publiczne. Są one wyszczególnione w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku.
W przypadku zakładów pracy toaleta powinna znajdować się w odległości maksymalnie 75 metrów od stanowiska pracy. Posadzka w toalecie publicznej musi być wykonana z materiału nieśliskiego, zmywalnego oraz nienasiąkliwego.
W toalecie publicznej nie można montować drzwi składanych ani przesuwnych. Kolejny wymóg mówi o tym, że drzwi, które prowadzą do takiej toalety, powinny zamykać się samoczynnie. Toaleta publiczna powinna również koniecznie być wyposażona w umywalkę z dostępem do ciepłej i zimnej wody. Jedna umywalka musi przypadać na trzy miski WC oraz trzy pisuary.
Kolejny istotny wymóg: jedna umywalka musi przypadać na 20 osób, minimum jedna miska WC i jeden pisuar na 30 mężczyzn oraz jedna miska ustępowa na 20 kobiet. Toalety publiczne muszą również spełnić wymóg w zakresie wymiany powietrza.
Mianowicie: wymiana powietrza musi wynosić nie mniej niż 50 metrów sześciennych na godzinę na miskę WC oraz 25 metrów sześciennych na 1 pisuar. Polski ustawodawca stworzył również określone wymogi w zakresie wysokości w świetle - powinna ona wynosić minimum 2,5 metra. Zasada ta nie dotyczy łaźni ogólnodostępnej - w takim przypadku wysokość musi wynieść minimum 3 metry.
Co powinno znajdować się w toalecie publicznej?
Na wyposażenie toalety publicznej powinny składać się następujące elementy:
- dozownik z mydłem,
- ubikacja,
- umywalka,
- odświeżacze powietrza,
- środki dezynfekujące,
- suszarka do rąk,
- pojemnik na ręczniki papierowe,
- szczotki do WC,
- kosz na śmieci,
- przewijak dla niemowląt.
Zachęcamy, aby sprawdzić toalety na Mtoilet.pl. Jest to firma specjalizująca się w wynajmie i serwisie mobilnych kabin sanitarnych oraz wynajmie kontenerów i ogrodzeń tymczasowych.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.