Choćbyśmy mieli siedzieć do nocy, to temat trzeba zakończyć!
Pod dyskusję radnych komisji oświaty trafiła uchwała w sprawie ustanowienia dorocznych nagród Prezydenta Miasta Racibórz za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
- Uchwała trafia na forum rady po raz kolejny. Zostały uwzględnione uwagi państwa radnych. Została poszerzona inicjatywa, która może wnioskować o przyznanie nagrody. Dodatkowo, przygotowano informację, że może działać komisja opiniodawcza, jak ma wyglądać jej skład i czym będzie się zajmować. Wprowadzono także kwoty. Limit nagrody to maksymalnie 5000 złotych. Uchwała przeszła konsultacje, a dodatkowe uwagi nie wpłynęły – zreferowała naczelnik Wydziału Promocji, Karolina Kunicka.
- Trzeba rozdzielić, że górna granica kwoty będzie przeznaczona dla osób, które będą wskazane do nagrody za całokształt, ale to już będzie decyzja komisji – dodał wiceprezydent.
Do dyskusji włączył się radny Paweł Rycka. - Proszę korzystać z dobrych rozwiązań. Chodzi mi w szczególności o uzasadnienie. Państwa jest dwuzdaniowe. Gdy poprzednio się tym zajmowaliśmy było o wiele bardziej obszerne. Mamy jeszcze sporo uwag i nie wiem czy będziemy to roztrząsać na komisji, czy możemy się spotkać poza nią. Według mnie uchwała, która dotąd obowiązuje jest dobra, można mieć uwagę jedynie do kwoty. Nie widzę pośpiechu, by to procedować – mówił.
Z opinią radnego P. Rycki nie zgodziła się Krystyna Klimaszewska. - Po co robić jakieś spotkania? Jeśli mamy jakieś uwagi, to proponuję, by omówić to teraz, a nie specjalnie się spotykać – powiedziała.
- Rozmawiałem z wiceprezydentem Wacławczykiem w czasie inauguracji roku akademickiego i doszliśmy do wniosku, że choćbyśmy mieli siedzieć do nocy, to ten temat trzeba omówić i zakończyć – odparł z uśmiechem przewodniczący komisji, Michał Kuliga.
Radna Ludmiła Nowacka dociekała, w jaki sposób powoływana będzie komisja opiniodawcza. - Kto zaproponuje osoby z organizacji pozarządowych do wspomnianej komisji? - pytała. - Wydział merytorycznie odpowiedzialny, w tym przypadku Wydział Promocji, Kultury i Sportu – odpowiedział D. Wacławczyk.
- Naprawdę rozczarowuje mnie uzasadnienie. Czemu jest takie krótkie? - dociekał przewodniczący. - To nowa uchwała, my nie poprawiamy starej. Gdybyśmy ją poprawiali, to w uzasadnieniu każda zmiana byłaby opisana. Jeśli sobie jednak państwo życzą, to postaramy się wziąć pod uwagę państwa kolejne uwagi. Wydawało nam się, że wzięliśmy już pod uwagę wszystkie uwagi, ale jeśli jeszcze jakieś są, to również je uwzględnimy – stwierdził wiceprezydent Raciborza.
Przewodniczący komisji ubolewał, że ograniczono grono osób, które mogą zgłosić kandydata do przyznania nagrody. - Dlaczego starosta nie może zgłosić kandydata do nagrody prezydenta? Prezydent miasta nie ma przeszkód do zgłaszania do nagród Mieszka, które przyznaje starosta. A w drugą stronę to nie działa – mówił. - Zwykle jest tak, że to ograny stojące niżej na samorządowej drabinie zgłaszają kandydatury tym stojącym wyżej, nie w drugą stronę. Ale jeśli chcecie, możemy to wprowadzić – stwierdził D. Wacławczyk.
Z opinią przewodniczącego Kuligi nie zgodziła się radna Magdalena Kusy. - Ale przecież starosta może sam takiej osobie taką nagrodę przyznać. Ma konkursy, fundusze. Nie wiem czemu my to mamy fundować – mówiła.
Głos zabrała radna Zuzanna Tomaszewska. - Jako artystka wolałabym, by zgłosiła mnie organizacja pozarządowa, lub grupa mieszkańców, a nie prezydent czy starosta – stwierdziła. - Już w zeszłym roku były problemy, i to realne, właśnie przez to, że regulamin był taki jaki był. I właśnie dlatego musiał być uściślony. Były delikatne poprawki uchwały, ale nie było jej generalnego remontu – dodała Z. Tomaszewska.
Ostatecznie przewodniczący komisji przedstawił listę swych uwag [można je prześledzić tutaj przy punkcie dotyczącym tej uchwały], formułując stosowne wnioski. Każdy z nich poddawany był pod osobne głosowanie. Pod głosowanie poddana została także cała uchwała, uwzględniająca wnioski o zmiany. Siedmiu radnych było za, pięciu wstrzymało się od głosu, a jeden był nieobecny.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz