Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności24 października 202208:32

Radni zmartwieni niskim stanem Odry. Posłuchali wyjaśnień

Radni zmartwieni niskim stanem Odry. Posłuchali wyjaśnień - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

W czwartek, 20 października, w sali kolumnowej Urzędu Miasta odbyło się XLIII posiedzenie Komisji Gospodarki Miejskiej, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego. Jednym z tematów była rzeka Odra.

Czwartkowe posiedzenie komisji gospodarki, prócz uchwał przygotowanych na najbliższą sesję, zdominowała dyskusja na temat skażenia rzeki Odry. W sprawie wypowiedzieli się zaproszeni goście: Ewa Ochman dyrektor Zarządu Zlewni w Gliwicach oraz Mirosław Marzec, kierownik raciborskiego oddziału.

- Informacja w zaproszeniu była bardzo ogólna. Przygotowaliśmy się z zakresu prac jakie zostały wykonane lub są planowane. Co do skażenia rzeki, sytuacja przez cały okres śnięcia ryb w tym rejonie była w normie. Jedyne zgłoszenie, jakie mieliśmy z tego rejonu, miało miejsce na początku października. Zgłoszenie mówiło o wycieku substancji w rejonie mostu kolejowego. Zagrożenie zostało zażegnane, ale mimo to pobrano próbki – mówiła Ewa Ochman.

- Chciałem jedynie zauważyć, że przy wszystkich osiemnastu separatorach, jakie użytkuje miasto, dokonano ich czyszczenia – dodał Mirosław Marzec.

Do dyskusji jako pierwszy zgłosił się radny Mirosław Lenk. - Chciałem zapytać o dwie kwestie. Pierwsza dotyczy moich wieloletnich wątpliwości, co do prowadzenia Odry tym naszym okularem. Większość wód prowadzona jest kanałem Ulgi, może to sytuacja prawidłowa, ale ja nie jestem hydrologiem. Obserwuję jednak stany wód. Te, zwłaszcza w okresie letnim niepokoją. Odra miejska latem ma bardzo niski stan wody, powoduje to rozwój glonów, a to stanowi zagrożenie dla ryb i innych zwierząt. Nie mówię już o tym, że to utrudnia korzystanie z rzeki pod względem turystycznym, na przykład na spływy kajakowe. Czy to naprawdę jedyne słuszne rozwiązanie – pytał rajca z Ocic.

- Mam ograniczoną wiedzę, ale z uwagi, że pracuję tu już wiele lat, to postaram się pokrótce odpowiedzieć. Jest prawdą, że obserwuje się mniejsze przepływy Odrą miejską. To sprawa tego, że zbiornik został zaprojektowany w ten a nie inny sposób. Przepływ został ograniczony przez budowę zapory zrzutowej. W sytuacji normalnych przepływów wody Psiny wpływają do Odry, przepływają do Odry i płyną dalej. Gdy z jakiegoś powodu będzie to niemożliwe, wody Psiny płyną lewym brzegiem wałów i potem dalej. Duże znaczenie ma jednak susza hydrologiczna. To konsekwencja znikomych opadów deszczu. To się nakłada, i mamy takie stany jak mamy. Jeśli chodzi o przepływy powodziowe. Instrukcja jednoznacznie mówi, żeby podejmować odpowiednie działania i decyzje. Związane jest to z tym, żeby instalacje znajdujące się poniżej Raciborza, mogły bezszkodowo przyjąć nadmiar wody. To jednak powoduje spiętrzenie wody w kanale Ulgi. Przy wyższych przepływach ma miejsce tzw. cofka, wtedy w Odrze miejskiej jest więcej wody. Przepływy te są jednak niegroźne dla Raciborza, gdyż zbiornik jest zaprojektowany na wodę stuletnią z pewnym przewyższeniem. Zastosowane rozwiązania nie pozwalają jednak na sterowanie przepływem w Odrze miejskiej. Co do drożności tego odcinka rzeki, to jest ona zaklasyfikowana jako droga żeglowna najniższej klasy. Nie ma możliwości prowadzenia żeglugi z prawdziwego zdarzenia. Co do prac utrzymaniowych prowadzone są wykoszenia, dwa razy w roku. Na dziś nie przewidujemy zagrożenia – odpowiedział Mirosław Marzec.

- Prosiliśmy pana prezydenta o zorganizowanie spotkania z osobami odpowiedzialnymi za pracę zbiornika, gdyż właśnie tam będziemy mieli najwięcej pytań. Dziś nie mówimy jednak o bezpieczeństwie, bo wydaje się, że już możemy tak się czuć. My z Odry chcemy korzystać, co pokazuje między innymi to, że zagospodarowano bulwary. Warunkiem funkcjonowania jest woda. Śledziłem sytuację związaną z zatruciem Odry. Mamy na jednak na naszym terenie gminy nieskanalizowane. Czy w tych przypadkach kontrolujemy wloty do Odry? To też jakby nie patrzeć skażenie wód – pytał M. Lenk.

- Za to odpowiedzialne są poszczególne gminy. Mamy ewidencje wylotów, ze wskazaniem podmiotów korzystających. Takie kontrole są oczywiście sprawdzane przez odpowiedni dział – stwierdziła Ewa Ochman.

Michał Kuliga pytał o zasady kontroli wody. - Czy to się odbywa na zasadzie interwencji? Jak często się to odbywa i czy czasem robicie to sami od siebie? Chciałem jednocześnie zapytać o koszenie wałów oraz o częstotliwość sprawdzania ich stanów – pytał.

- Podmioty, które uzyskują pozwolenia, mają wskazane, ile zrzutów kwartalnie mogą wykonać. Muszą zaraportować, ile zrzutów dokonali. Potem odpowiedni dział dokonuje kontroli. Jeśli okaże się, że jeśli są przekroczenia, dokonywane są kontrole. Jest to zwykle dokonywane interwencyjnie. Jeśli jednak zauważamy, że są jakieś zanieczyszczenia, wtedy przez naszych pracowników w terenie dokonujemy stosownego sprawdzenia. Są dwa rodzaje kontroli, roczne i pięcioletnie – odpowiedziała Ewa Ochman.

- Co do ścieżki na wałach, powstała pod pewnymi warunkami, które narzucił Śląski Zarząd Melioracji. Było tam założenie, że miasto będzie wykaszać skrajnie ścieżek. Z kolei właściciel terenu na którym są wały, czyli powiat będzie kosiło resztę. W zeszłym roku miasto zaprzestało jednak koszenia, gdyż jak się okazało porozumienie pomiędzy miastem a powiatem wygasło. Zostałem wtedy poinformowany, że miasto nie będzie finansować robót na nie swoim terenie. Z braku środków nie mogliśmy przeprowadzić koszenia wiosennego we własnym zakresie, dokonano jedynie koszenia jesienią. W tej chwili odbywa się drugi etap prac. W kolejnych latach, jeśli tylko będzie zabezpieczeni środków finansowych, to wały w obszarze miasta będą wykaszane dwukrotnie. Pozostałe pozostające w moim nadzorze, będą wykaszane raz w roku. Proszę zauważyć, że tereny zurbanizowane traktujemy priorytetowo – stwierdził Mirosław Marzec.

Radny Kuliga zwrócił także uwagę na zniszczenie ścieżki rowerowej w okolicach osiedlach XXX-lecia. - Podczas koszenia ścieżka została zniszczona, była interwencja mieszkańca w Urzędzie Miasta, ale nic się nie zmieniło. Czy coś w tej sprawie wiadomo? - dociekał.

- Nic w tym temacie nie wiem, taka interwencja do mnie nie dotarła – odparł Mirosław Marzec, dodając jednocześnie, że wie o zniszczeniach ścieżki, które nastąpiły w regionie obwodnicy Raciborza. - Nakazałem firmie budującej obwodnicę stosowne naprawy, ale nie mam wiedzy, czy zostało to wykonane – mówił.

Radny Michał Kuliga stwierdził, że osobiście wyjaśni o jaką lokalizację chodzi, dodatkowo pokaże stosowną dokumentację zdjęciową.

Radni Łęski i Lenk spytali także, czy po okresie trwałości będzie możliwość dokonania zmian pozwalających na sterowanie przepływnością wody w Odrze miejskiej. - W okresie trwałości projektu nie jest możliwe dokonywanie zmian w funkcji zbiornika, czyli z suchego na mokry. Zmiany, o jakich panowie mówią są możliwe, ale konieczne jest posiadanie projektu oraz zabezpieczenie stosownych środków finansowych. O dokładne możliwości trzeba jednak pytać w Zarządzie Zlewni – odpowiedział kierownik M. Marzec.

Do dyskusji dołączył także przewodniczący Piotr Klima. - Na ile katastrofa sprzed kilku miesięcy miało jakiś wpływ na Odrę w Raciborzu i okolicy? Czy mamy jakieś zabezpieczenia? Dodatkowo chciałem zapytać, co z kanałem Odra-Dunaj. Czy jest to realnie możliwe? - dociekał radny-aptekarz.

- Zdarzenie, które miało miejsce w tym roku na Odrze nie miało żadnego wpływu na sytuację na rzece w Raciborzu. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana, a dodatkowo dała nam materiał do analiz, jakie kroki podejmować w przyszłości. Staramy się prowadzić takie działania, by sytuacja taka się nie powtórzyła. Z informacji, jakie posiadam odnośnie kanału Odra-Dunaj, działania z naszej strony zostały wstrzymane. Należą one do ministerstwa i właśnie tam powinno się kierować zapytania – powiedziała E. Ochman.

Na koniec przewodniczący Piotr Klima stwierdził, że wiele zakładów zrzuca różne rzeczy do Odry, ale jeden z raciborskich, a mianowicie Browar Zamkowy, się do tego nie kwapi. - Jak miło byłoby, gdyby w korycie płynęło piwo – stwierdził z uśmiechem, kończąc dyskusję w tym punkcie posiedzenia.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności31 października 202417:49

Groźne zdarzenie drogowe niedaleko Raciborza

Groźne zdarzenie drogowe niedaleko Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. czytelnik
Aktualności1 listopada 202411:29

Do trzech razy sztuka. Starostwo sprzedało teren za ponad dwa miliony złotych

Do trzech razy sztuka. Starostwo sprzedało teren za ponad dwa miliony złotych - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
5
Racibórz:

Po dwóch nieudanych próbach sprzedaży działki położonej przy ul. Gamowskiej w Raciborzu, Powiat Raciborski ostatecznie znalazł nabywcę na ten strategicznie zlokalizowany teren. Przetarg ustny, który odbył się 16 października 2024 roku, zakończył się sukcesem, a cena wywoławcza nieruchomości wyniosła 2 miliony zł netto. Ostateczna kwota, za którą działka znalazła nowego właściciela, przekroczyła tę sumę, osiągając wartość ponad 2 miliony złotych.

opr. waw
Aktualności1 listopada 202417:44

Nieszpory i procesja na cmentarzu Jeruzalem [FOTO i WIDEO]

Nieszpory i procesja na cmentarzu Jeruzalem [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

„Ujrzałem wielki tłum, którego nie mógł nikt policzyć, ze wszystkich narodów, stojący przed tronem” – te słowa z Apokalipsy św. Jana wybrzmiały 1 listopada podczas nieszporów w kaplicy cmentarnej Jeruzalem, w trakcie obchodów Uroczystości Wszystkich Świętych.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności31 października 202419:19

Rusza budowa bazy sportowej dla II LO. Wybrano wykonawcę [WIZUALIZACJE]

Rusza budowa bazy sportowej dla II LO. Wybrano wykonawcę [WIZUALIZACJE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
39
Racibórz:

Powiat Raciborski wyda blisko 8 mln zł na modernizację i rozbudowę nowoczesnej bazy sportowej przy II Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza. Projekt uzyskał dofinansowanie z programu Polski Ład, a przetarg na jego realizację został właśnie rozstrzygnięty. Dzięki temu inwestycja ruszy już niebawem, a za jej realizację odpowiedzialne będzie lokalne przedsiębiorstwo „BORBUD” Sp. z o.o. Czas realizacji to 430 dni.

(waw)
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności1 listopada 202411:51

Bartosz, Kacper i Szymon nie byli obojętni

Bartosz, Kacper i Szymon nie byli obojętni - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
mat. nadesłany
Reklama
Aktualności1 listopada 202422:42

Raport 998. Plama oleju na jezdni od Szymocic do Raciborza

Raport 998. Plama oleju na jezdni od Szymocic do Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. grupa Racibórz 112
Sport1 listopada 202401:15

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Nadchodzący weekend będzie nie tylko czasem zadumy, ale także sportowych emocji. Sprawdź, z kim zagra drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności2 listopada 202410:44

Pożar w fabryce mebli. Ochotnicy z gminy Kornowac ćwiczyli w Rzuchowie

Pożar w fabryce mebli. Ochotnicy z gminy Kornowac ćwiczyli w Rzuchowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Strażacy z jednostek OSP w gminie Kornowac przeprowadzili ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze w fabryce mebli w Rzuchowie. Scenariusz zakładał wybuch pożaru oraz konieczność ewakuacji poszkodowanych.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności2 listopada 202419:06

Raport 998. Nocna interwencja strażaków w Turzu

Raport 998. Nocna interwencja strażaków w Turzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., źródło: KP PSP Racibórz, fot. poglądowe/arch. portalu - Katarzyna Kubik
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 01.11.2024
30 października 202418:13

Nasz Racibórz 01.11.2024

Nasz Racibórz 25.10.2024
24 października 202421:18

Nasz Racibórz 25.10.2024

Nasz Racibórz 19.10.2024
17 października 202422:07

Nasz Racibórz 19.10.2024

Nasz Racibórz 11.10.2024
10 października 202420:34

Nasz Racibórz 11.10.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.