Krótko o nagrodach a potem ekspresowo
Początek nowego tygodnia w raciborskim magistracie przebiegał pod znakiem obrad Komisji Rozwoju Gospodarczego, Budżetu i Finansów. Radni zajęli się sprawami ważnymi dla miasta i jego mieszkańców.
Pierwszym punktem poniedziałkowego posiedzenia Komisji Rozwoju Gospodarczego, Budżetu i Finansów było wydanie opinii w sprawie rozłożenia na raty wierzytelności przekraczających 50.000 zł. Przedstawieniem sprawy zajęła się kierownik działu windykacji w Miejskim Zarządzie Budynków.
- Dłużnik złożył wniosek za wcześniej zajmowany lokal. Podpisanie porozumienia podyktowane jest zabezpieczeniem przez przedawnieniem. Obecnie dłużnik mieszka na lokalu socjalnym, tam też ma zaległości. Na obecnie zajmowany lokal spłaca kwotą 600 złotych. Na wnioskowany lokal zawnioskował o kwotę 100 złotych. Od listopada zadeklarował wpłaty w kwocie 700 złotych – mówiła przedstawicielka MZB.
- Wpłaty z tego porozumienia są w zasadzie symboliczne, ale tak jak pani powiedziała, ważne jest, by to się nie przedawniło – stwierdził przewodniczący Mirosław Lenk. Wniosek poddano pod głosowanie. Ośmiu radnych głosowało za, dwóch było nieobecnych.
Kolejnym punktem posiedzenia była uchwała w sprawie ustanowienia dorocznych nagród Prezydenta Miasta Racibórz za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
- Sądziłem, że temat będzie już omówiony na poprzedniej komisji branżowej. Ale tak się nie stało. Zapoznałem się ze starą uchwałą, choć nie ja ją przygotowywałem. Dziś, nie mam jednak innego wyjścia, jak przekazać zastrzeżenia, które trafiły do mnie od różnych osób. Więc albo je przedyskutujemy, albo nie ma sensu się z tym tak spieszyć. Termin zgłoszenia kandydatów minął 31 sierpnia, a teraz wygląda, że robimy dogrywkę na nowych zasadach. Wydaje mi się, że nie ma co się z tym jednak śpieszyć, żebyśmy nie uchwalili knota – mówił na wstępie przewodniczący M. Lenk.
- Czy ta uchwała jest już po naszych zmianach z komisji oświaty? - dociekała radna K. Klimaszewska. - Absolutnie nie – odparł wiceprezydent Dawid Wacławczyk. Przewodniczący dodał, że sam nie jest w temacie, jakie zmiany zostały wprowadzone.
- Z perspektywy przygotowania uchwały, prosiłbym o przedstawienie wniosku dotyczącego zmiany, a następnie głosowanie nad nimi, tak jak to miało na poprzedniej komisji – zaproponował zastępca prezydenta. - Tak właśnie zrobimy, choć ja wolałbym by to komisja zarekomendowała wszystkie poprawki do naniesienia w projekcie uchwały – odparł M. Lenk, po czym zgłosił całą listę poprawek, które w dużej części były zbieżne z poprawkami Komisji Oświaty.
Ostatecznie wniosek poddano pod głosowanie. Siedmiu radnych głosowało za, dwóch wstrzymało się od głosu, a jeden był nieobecny. Zarówno poprawki naniesione podczas posiedzenia komisji oświaty, jak i podczas komisji rozwoju gospodarczego zostały przekazane wiceprezydentowi Dawidowi Wacławczykowi w formie papierowej. - Będziemy musieli sobie z tym teraz jakoś poradzić – powiedział zastępca prezydenta.
Przez kolejne uchwały komisja przebiegła w tempie ekspresowym. Zarówno uchwała o stypendiach jak i uchwały dotyczące sprzedaży terenów zostały przegłosowane bez dyskusji. Bez takowej odbyło się także w punkcie dotyczącym spraw bieżących i wolnych wniosków.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz