Pontos jesienny herbicyd dla zbóż firmy BASF
Jesienne zabiegi herbicydowe zbożu ozimym są bardzo ważne, ponieważ pozwalają zahamować wzrost chwatów we wczesnej fazie ich rozwoju, co przekłada się na jakość uzyskiwanych plonów. Jak zaplanować zabieg herbicydowy? Dlaczego warto zastosować Pontos? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Jak zaplanować jesienny zabieg herbicydowy?
Jak wspomniano we wstępie przeprowadzanie jesiennych zabiegów herbicydowych na na zbożach ozimych pozwala rozpocząć walkę z chwastami już we wczesnej fazie ich rozwoju. W efekcie chwastów będzie mniej nie tylko jesienią, ale również wiosną, co wynika z faktu, że ich wzrost zostanie skutecznie zahamowany. Działaniem tym wykazują się specjalistyczne środki ochrony roślin, które mogą być aplikowane doglebowo lub nalistnie.
O czym należy pamiętać przy przeprowadzaniu jesiennego zabiegu herbicydowego? Otóż, istotny jest nie tylko dobór odpowiedniego środka chwastobójczego, ale również zaplanowanie odpowiedniego terminu zabiegu. W przypadku herbicydów przedwschodowych (doglebowych) ważna jest przede wszystkim wilgotność gleby oraz temperatura na zewnątrz. Zaleca się bowiem wykonanie oprysku na wilgotne podłoże w terminie około 4 dni od wysiania zboża ozimego. Inaczej wygląda to w przypadku stosowania herbicydów powschodowych (nalistnych), które należy aplikować wtedy, gdy zboże osiągnie fazę rozwoju od 2 do 4 liści. Najpóźniejszym terminem przeprowadzenia zabiegu jest koniec fazy krzewienia zbóż ozimych, ponieważ kończy się wówczas ich jesienna wegetacja.
Pontos - herbicyd na zboża ozime
Decydując się na przeprowadzenie jesiennego zabiegu herbicydowego na zboża ozime należy wybrać odpowiedni preparat, który skutecznie zahamuje wzrost chwastów. Polecane są w tym w przypadku między innymi środki ochrony roślin BASF, a w szczególności Pontos, które może być stosowany na wszystkie zboża ozime, czyli pszenicę, pszenżyto, jęczmień oraz żyto. Co więcej, może on być aplikowany zarówno przedwschodowo (doglebowo), jak i nalistnie (powschodowo) od siewu, aż do fazy krzewienia. Działanie Pontosu opiera się przede wszystkim na pikolinafenie, czyli substancji czynnej, która stanowi związek z grupy pirydynokarboksamidów oraz flufenacecie. Pikolinafen to substancja, która jest wchłaniana przede wszystkim przez liście wschodzących chwastów (70-80%), a także ich korzenie (20-30%). Flufanacet jest natomiast substancją, która jest wchłaniana przez korzenie oraz hipokotyl chwastów we wczesnej fazie rozwoju.
Jakie chwasty zwalcza Pontos? W przypadku zastosowania doglebowego chwasty wrażliwe to: fiołek polny, gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, miotła zbożowa, przetacznik perski, rumianek pospolity, tasznik pospolity. Do chwastów średnio wrażliwych zalicza się natomiast: mak polny, maruna bezwonna, przytulia czepna, samosiewy rzepaku oraz wyczyniec polny. Przy nalistnym zastosowaniu chwasty wrażliwe to: fiołek polny, gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, mak polny, miotła zbożowa, przetacznik perski, rumianek pospolity, przytulia czepna, samosiewy rzepaku, tasznik pospolity. Chwastami średnio wrażliwymi jest natomiast maruna bezwonna oraz wyczyniec polny.
Gdzie kupić jesienne herbicydy?
Stosowanie jesiennych herbicydów staje się w ostatnich latach obowiązkiem, co wynika z faktu, że dzięki tego typu zabiegom można nie tylko uzyskać lepsze plony, ale również ograniczyć ilość zabiegów wykonywanych wiosną. Bardzo ważne jest jednak to, by odpowiednio wybrać stosowany preparat, który powinien pochodzić ze sprawdzonego źródła. Przykładem może być sklep internetowy dlaroslin.pl, w ofercie którego znajdują się m.in. środki ochrony roślin BASF. Ich zakup jest bardzo wygodny, ponieważ herbicydy dostarczane są bezpośrednio pod wskazany adres. Zaletą w tym przypadku jest również szybkość realizacji zamówień, które wysyłane są niezwłocznie po wpłynięciu do sklepu.
Podsumowując należy stwierdzić, że Pontos to herbicyd jesienny, który skutecznie hamuje wzrost chwastów we wczesnej fazie rozwoju. Może być stosowany na wszystkie zboża ozime, zarówno w formie zabiegów doglebowych, jak i nalistnych.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.