Powstał film o raciborskiej Solidarności
- Przez kilka ostatnich dekad ten temat wydawał się historycznie martwy, nie powstało żadne opracowanie historyczne czy popularyzatorskie, które w założeniu byłoby zaprezentowane szerokiej publiczności. Aż do teraz - rekomenduje produkcję Urząd Miasta.
- Ocalone od zapomnienia, wyjątkowe i pierwszy raz zaprezentowane wspomnienia osób związanych z NSZZ Solidarność w Raciborzu w latach 80. i 90. osób, które za pragnienie wolności były dręczone przez SB, zamykane w zakładach karnych albo zmuszane do wyjazdu na Zachód bez prawa powrotu. Przez kilka ostatnich dekad ten temat wydawał się historycznie martwy, nie powstało żadne opracowanie historyczne czy popularyzatorskie, które w założeniu byłoby zaprezentowane szerokiej publiczności. Aż do teraz. Kilkunastu raciborzan podjęło wyzwanie i dało rzeczowe, szczere i przejmujące świadectwo wydarzeń sprzed ponad 30 i 40 lat. To pierwsze w Raciborzu tak duże przedsięwzięcie historyczne, mające na celu zarówno zarchiwizowanie wspomnień osób związanych z raciborską Solidarnością, jak i przygotowanie tej treści do publicznej prezentacji. Całość stanowi wyjątkowo cenny materiał historyczno-edukacyjny, traktujący o mało znanym fragmencie dziejów Raciborza w czasach PRL-u - czytamy w zapowiedzi.
Film to dzieło raciborskiego twórcy Adriana Szczypińskiego, mającego na koncie szereg produkcji poświęconych lokalnym dziejom. Przygotowania sfinansowało miasto. Premiera NIEDZIELA, 11 GRUDNIA 2022 O 17:00 w RCK przy ul. Chopina.
fot. arch. portalu/obchody 30-lecia Solidarności w Raciborzu
Komentarze (0)
Dodaj komentarz