To oni spoczywają w grobowcach Jeruzalem. Uratujmy zabytki raciborskiej nekropolii!
- Raciborskie cmentarze to miejsca szczególne na których możemy odnaleźć nie tylko nazwiska pokoleń raciborzan, które poprzedzały nas w tworzeniu naszego miasta, ale również wiele pięknych przykładów sztuki sepulkralnej, które pozostawione same sobie bezpowrotnie niszczeją - pisze dr Piotr Sput, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej, zachęcając do wsparcia zbiórki.
Dr Piotr Sput prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej, członek Komitetu Opieki nad Zabytkami Cmentarza Jeruzalem w Raciborzu
W zeszłym tygodniu z inicjatywy min. Michała Wosia zawiązał się Komitet Opieki nad Zabytkami Cmentarza Jeruzalem w Raciborzu. Od lat mówi się o potrzebie renowacji niszczejących, choć pięknych nagrobków mieszkańców naszego miasta, a sam pomysł kwesty na rzecz pomników z Jeruzalem spotyka się z pozytywnym przyjęciem przez wielu raciborzan. Część osób wpłaciła już środki na konto zbiórki, którego numer podajemy na końcu artykułu za co serdecznie dziękujemy. Niezależnie od wpłat pieniężnych członkowie komitetu wzięli sprawy w swoje ręce - dosłownie - sprzątając groby na Jeruzalem.
Niemi świadkowie historii
Nie tylko za sprawą wojny, ale także po niej, w czasach stalinizmu znaczna część architektonicznego dziedzictwa Raciborza została zrównana z ziemią, tym razem, żeby zrobić miejsce dla nowej zabudowy miasta projektowanej zgodnie z ówczesną, socmodernistyczną myślą budowlaną. Dlatego te nieliczne zabytki, które uniknęły rozbiórki są dla nas niemymi świadkami historii, o które jako społeczeństwo powinniśmy się troszczyć, ponieważ stanowią integralną część tożsamości Raciborza.
Raciborskie cmentarze to miejsca szczególne na których możemy odnaleźć nie tylko nazwiska pokoleń raciborzan, które poprzedzały nas w tworzeniu naszego miasta, ale również wiele pięknych przykładów sztuki sepulkralnej, które pozostawione same sobie bezpowrotnie niszczeją. Wiedząc zatem, że tak niewiele pozostało nam z pamiątek dawnego Raciborza chcemy zachęcić wszystkich do włączenia się w kwestę na rzecz renowacji zabytków cmentarza Jeruzalem.
Każdy może pomóc
Zapraszamy wszystkich ludzi dobrej woli do wsparcia szczytnego celu: zarówno 1 listopada do puszek przy wejściu na cmentarz, jak i w dowolnym terminie darowizną (dane poniżej). 1 listopada środki będą też zbierane pod kościołami, których parafie korzystają z cmentarza Jeruzalem: Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej. Także osoby chcące się zaangażować bezpośrednio, np. chętnych do dołączenia do Komitetu oraz wolontariuszy mogących kwestować. Tych wszystkich prosimy o kontakt z biurem poselskim Michała Wosia - tel. 601 909 409 (Szymon Szrot).
Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej,
ul. Długa 9, 47-400 Racibórz
Nr konta: 68 8475 0006 2001 0000 0299 0001
Tytuł przelewu: „darowizna na cele statutowe – Cmentarz Jeruzalem”
Na zdjęciu grób raciborskich przemysłowców - rodziny Sobtzick na cmentarzu Jeruzalem. Należała do niej fabryka słodyczy przy obecnej ul. Batorego, dziś to Urząd Miasta. Na zdjęciach Franz i Hermann Sobtzick. Poniżej na zdjęciach wyroby rodziny oraz Franz i Felix Sobtzick.
Grób rodziny Riedinger - raciborskich wydawców i drukarzy, właścicieli wydawnictwa i najstarszej raciborskiej gazety Oberschlesischer Anzeiger do roku 1850 Der Oberschlesische Anzeiger) z I poł. XIX wieku - Emilie Riedinger z domu Bögner i jej mąż Franz Riedinger. Na zdjęciu także Paul Riedinger - 1842-1895. Wydawca raciborskiego Anzeigera w latach 1868-1883 oraz strona tytułowa najstarszego zachowanego numeru Anzeigera (Der Oberschlesische Anzeiger Eine Zeitschrift zum Nutzen und Vergnügen) z 17 stycznia 1807 Roku. Ze zbiorów Renaty i Piotra Sput
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany