Wojewoda nakazuje, ale spóźnia się z płatnościami
Problem dotyczy wiktu i kwaterunku obywateli Ukrainy w powiecie raciborskim. Budżet państwa nie płaci na czas.
30 września wojewoda śląski podpisał decyzję polecającą zarządowi powiatu raciborskiego zapewnić pomoc obywatelom Ukrainy polegającą na:
1) zakwaterowaniu;
2) zapewnieniu całodobowego wyżywienia zbiorowego;
3) zapewnieniu transportu do miejsc zakwaterowania lub miejsc, w których obywatelom Ukrainy udzielana jest opieka medyczna, albo miejsc pośrednich, z których będzie realizowany dalszy transport do punktu docelowego, w którym obywatelom Ukrainy udzielana będzie opieka medyczna;
4) finansowaniu przejazdów środkami transportu publicznego oraz specjalistycznego transportu umożliwiającego transporty osób leżących lub przeznaczonego dla osób z niepełnosprawnością w szczególności do miejsc lub pomiędzy miejscami;
5) zapewnieniu środków czystości i higieny osobistej oraz innych produktów.
Koszty ryczałtowo pokrywa wojewoda. Problem w tym, że pieniądze przychodzą ze znacznym opóźnieniem. - Skarbnik Powiatu ponownie zwrócił uwagę na problem związany z finansowaniem pomocy obywatelom Ukrainy, którzy przebywają w naszym powiecie, gdyż Wojewoda Śląski przekazuje te środki z opóźnieniem - czytamy w protokole z posiedzenia zarządu. Uznano za celowe - jak czytamy dalej - aby "w aneksach zawartych z dniem 30 września 2022 r. ze zleceniobiorcami, którzy zapewniają pomoc obywatelom Ukrainy zastrzec, że wynagrodzenie z tytułu realizacji czynności określonych w umowie będzie płatne przelewem na rachunek bankowy wskazany przez zleceniobiorcę, niezwłocznie po otrzymaniu środków finansowych od Wojewody Śląskiego". Nie wszyscy jednak godzą się na takie rozwiązanie, m.in. miejskie Wodociągi Raciborskie.
- Ponadto zarząd postanowił, że w przypadku utrzymywania się problemów z terminowym przekazywaniem środków, z budżetu Powiatu Raciborskiego będą prefinansowane wydatki na pomoc obywatelom Ukrainy za jeden okres udzielanej pomocy - dodano. Kierownik Referatu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego ma przygotować propozycję wystąpienia w tej sprawie, które zostanie skierowane do Śląskiego Związku Gmin i Powiatów oraz Związku Powiatów Polskich.
W powiecie raciborskim przebywa około 1300 uchodźców z Ukrainy, najwięcej w Raciborzu
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany