Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności8 listopada 202208:01

Od 3 do 5 grudnia potrwa szósta już edycja Śląskiego Festiwalu Nauki

Od 3 do 5 grudnia potrwa szósta już edycja Śląskiego Festiwalu Nauki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

W dużej mierze będzie tym razem zdominowana przez temat węgla – od jego wpływu na gospodarkę i kulturę Śląska aż po proces dekarbonizacji związany trwającą już transformację regionu.

Briefing prasowy zapowiadający festiwal odbył się wczoraj w Sali Inspiracji Planetarium Śląskiego, a uczestniczyli w nim m.in. marszałek Jakub Chełstowski, szef Śląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak, wiceprezydent Katowice Waldemar Bojarun oraz dyrektor generalny wydarzenia prof. dr hab. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego.

- Poprzez Śląski Festiwal Nauki przekazujemy dobrą energię do popularyzacji wiedzy i edukacji. Jednym z efektów jest wybór Katowic Europejskim Miastem Kultury 2024, przedsięwzięciem, nad którym pieczę sprawuje Komisja Europejska. Staramy się stwarzać pozytywny klimat dla nauki, która jest kluczem dla rozpoczętego procesu transformacji naszego regionu. Rekordowa kwota 5 mld euro, która trafi do budżetu województwa w części zostanie także spożytkowana na ten cel z uwzględnieniem wiedzy i wykorzystania nowoczesnych technologii. Wspieramy też uczelnie wyższe, w tym Uniwersytet Śląski, który sygnuje Śląski Festiwal Nauki, przekazując choćby w tym roku 500 tys. zł tytułem dotacji. Miejsce, w którym rozpocznie się jego tegoroczna edycja jest nieprzypadkowe. Planetarium Śląskie w nowej odsłonie jest esencją wiedzy o wszechświecie, jednocześnie jedną z największych inwestycji aktualnej kadencji zarządu województwa. Od czerwca, odkąd Planetarium zostało na powrót otwarte, odwiedziło je ponad 330 tysięcy osób, co jest niewątpliwie rekordem. W mojej ocenie świadczy to o modzie na naukę, a ze swej strony chcemy naukę promować – podkreślił marszałek województwa Jakub Chełstowski.

W programie festiwalu znajdą się, jak co roku, setki różnorodnych aktywności o charakterze popularyzującym naukę i sztukę: wykłady, warsztaty, stanowiska pokazowe, wystawy, koncerty, spotkania z gośćmi specjalnymi i inne inicjatywy. Przestrzeń festiwalowa podzielona będzie na sześć stref poświęconych przyrodzie, technice, naukom humanistyczno-społecznym, naukom ścisłym, medycynie i zdrowiu oraz sztuce, a także strefy specjalne. Więcej https://www.slaskifestiwalnauki.pl/ 

- Główna strefa specjalna będzie poświęcona węglowi – surowcowi, na którym w przeszłości zbudowana została potęga Górnego Śląska i którego umiejscowienie w naszej przyszłości już teraz stanowi dla nas ogromne wyzwanie. Przy czym chcemy pokazać, że węgiel towarzyszył nam od zawsze. Mimo dekarbonizacji stał się trwałym elementem naszej kultury. Nie sposób od niego uciec, skoro tak naprawdę zdefiniował charakter regionu, w którym się wychowaliśmy i ciągle w nim funkcjonujemy – dodaje prof. Ryszard Koziołek, rektor UŚ.

Sporo miejsca podczas trwania festiwalu będzie także poświęcone szkolnictwu zawodowemu, nie zabraknie także akcentów związanych z astronomią, w tym roku mija bowiem dziesięć lat od nawiązania współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną i prowadzoną z nią misją Gaia, dzięki której lepiej poznamy ponad 2 mld obiektów znajdujących się w kosmicznej przestrzeni. Festiwal będzie odbywał się w Planetarium Śląskim i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Pięć dotychczasowych edycji festiwalu zgromadziło pół miliona odbiorców. Udział wzięło 1179 prelegentów, uruchomiono 898 stanowisk pokazowych, odbyło się 889 wykładów, 575 warsztatów i 500 wystaw.

Autor: slaskie.pl, fot. fot. Andrzej Grygiel / UMWS, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności31 października 202417:49

Groźne zdarzenie drogowe niedaleko Raciborza

Groźne zdarzenie drogowe niedaleko Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. czytelnik
Reklama
Aktualności1 listopada 202411:29

Do trzech razy sztuka. Starostwo sprzedało teren za ponad dwa miliony złotych

Do trzech razy sztuka. Starostwo sprzedało teren za ponad dwa miliony złotych - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Po dwóch nieudanych próbach sprzedaży działki położonej przy ul. Gamowskiej w Raciborzu, Powiat Raciborski ostatecznie znalazł nabywcę na ten strategicznie zlokalizowany teren. Przetarg ustny, który odbył się 16 października 2024 roku, zakończył się sukcesem, a cena wywoławcza nieruchomości wyniosła 2 miliony zł netto. Ostateczna kwota, za którą działka znalazła nowego właściciela, przekroczyła tę sumę, osiągając wartość ponad 2 miliony złotych.

opr. waw
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności1 listopada 202411:51

Bartosz, Kacper i Szymon nie byli obojętni

Bartosz, Kacper i Szymon nie byli obojętni - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
mat. nadesłany
Reklama
Sport1 listopada 202401:15

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Nadchodzący weekend będzie nie tylko czasem zadumy, ale także sportowych emocji. Sprawdź, z kim zagra drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 01.11.2024
30 października 202418:13

Nasz Racibórz 01.11.2024

Nasz Racibórz 25.10.2024
24 października 202421:18

Nasz Racibórz 25.10.2024

Nasz Racibórz 19.10.2024
17 października 202422:07

Nasz Racibórz 19.10.2024

Nasz Racibórz 11.10.2024
10 października 202420:34

Nasz Racibórz 11.10.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.