Śląsk Międzykulturowo
Co połączyło Górny Śląsk i Mali w zimowy grudniowy wieczór? Cheick Abdel Kader Traoré, Iwona Wolańska-Stachurska, Joanna Studnik, Grzegorz Haiski i Jerzy Pałac za sprawą pierwszego w historii Ślōnskij Ambasady wernisażu wystawy.
10 grudnia br. w Ślōnskij Ambasadzie Posła Łukasza Kohuta odbył się wernisaż wystawy „Śląsk Międzykulturowo”. „Marzyłem o miejscu otwartym, projektach łączących dyskusję o regionie, tożsamości, kulturze. Artyści prezentujący dziś swoje prace udowadniają, że chcieć to móc, że można łączyć pracę zawodową i pasję.
I wprost ze Śląska, za pośrednictwem swojej twórczości, docierać do najodleglejszych zakątków świata, i że nasz śląski pejzaż może być inspiracją dla artystów z Afryki” – powiedział w czasie wernisażu Poseł Kohut.
Niezależna Formacja Artystów „TrioSilesia” zrzesza międzynarodową grupę twórców profesjonalnych i nieprofesjonalnych pochodzących z Europy (Polska, Śląsk), Afryki (Mali) i Azji (Indie). Członkowie formacji, to osoby o dużym doświadczeniu i dorobku artystycznym. Autorzy licznych prac, które odnaleźć można w wielu kolekcjach muzealnych oraz w zbiorach prywatnych.
„To wielka przyjemność prezentować swoje prace w sercu Śląska, na Nikiszowcu. Maluję od 30 lat, żeby zatrzymać odchodzące piękno, specyficzną aurę miejsca, które kocham, swoje emocje i obserwacje” – mówiła pomysłodawczyni wystawy Pani Iwona Wolańska – Stachurska.
Dużą ciekawostką są prace Cheicka Abdela Kader Traoré, artysty pochodzącego z Mali, który pomimo tego, że nigdy nie przekroczył granic Afryki, z zamiłowaniem maluje industrialne pejzaże Górnego Śląska.
Gościem wernisażu był Honorowy Republiki Mali w Polsce Mamadou Konaté.
Wystawę można oglądać do 10.01.2023 r., od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9 do 17, w Katowicach – Nikiszowcu (ul. św. Anny 17/1), lub w indywidualnie uzgodnionym terminie (tel. kontaktowy: Anna Gruca, 507 603 686).
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany