Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności21 stycznia 202316:19

Premiera teledysku Kierona BANITA

Premiera teledysku Kierona BANITA - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

21 stycznia 2023 r. w Teatrze KOREZ odbyła się premiera teledysku - BANITA - śląskiego rapera Marcina KIERONA Kierońskiego z gościnnym udziałem Posła do Parlamentu Europejskiego Łukasza Kohuta.

Spotkanie rozpoczęło się od przypomnienia ważnych słów, które padły na forum Parlamentu Europejskiego w grudniu 2020 r.: I stoja tukej, chocioż we Warszawie godajom, że Ślonzoków i Ślonzoczek niy ma, że niy ma prawa być ślonskij godki, że niy ma ślonskij nacyje. A to niy ma gańba być ze myńszości. To niy ma ganba godać po ślonsku.

Słów, które stały się inspiracją dla powstania utworu. Kilku zdań dla historii Śląska, z dedykacją dla tych, którzy twierdzą, że Ślązaków nie ma. Nie w kontrze do nikogo - ale dla nich samych. 

Łukasz KOHUT, Poseł do Parlamentu Europejskiego: Śląsk jest otwarty i wielokulturowy. Ślązacy i Ślązaczki istnieją. Śląska tożsamość i język śląski też. Musimy o tym przypominać na każdym kroku, bo niestety od zawsze neguje się nasze istnienie. Ten utwór i ten klip są właśnie o tym. Przekaz jest mocny, zdaje sobie z tego sprawę, ale artyście zawsze wolno więcej. Mam nadzieję, że ten klip będzie takim mini-kompendium wiedzy o tych wymazanych kartach historii i że przesłanie BANITY dotrze do Prezesa i Prezesa GUS. Śląska kultura i ślōnskŏ gŏdka rozwijają się od wielu lat bez wsparcia
instytucjonalnego państwa, a my po prostu chcemy być w końcu uznani i docenieni. Europa jest wielokulturowa, Śląsk jest wielokulturowy, a nasza kultura i historia nie są w kontrze do historii Polski, ale są po prostu inne. No i cieszę się, że mogłem zadebiutować jako raper.

Marcin KIERON Kieroński, raper: To mój osobisty manifest, którym chciałem przekazać odczucia, że będąc Ślązakiem żyjącym w Polsce, czuję się banitą, wygnańcem – nie uznaje się mojej narodowości, nie uznaje się mojego pierwszego języka, nie respektuje się praw mniejszości, z której pochodzę. Zakłamuje historię. Chciałem uświadomić, że jesteśmy – mamy swoją kulturę, którą będziemy przekazywać naszym bajtlom, swoją odrębność. Chcemy by nas wysłuchano. Chcemy by respektowano nasze prawa.

Klopsztanga Studio: Jako autorzy teledysku wierzymy, że dzięki kawałkowi KIERONA, nieznana szerszej publiczności historia Śląska pójdzie w świat i wzrośnie świadomość na temat naszej kultury i języka. Wierzymy, że Śląsk to miejsce dla każdego, bez względu na pochodzenie czy jakąkolwiek.

Autor: materiał nadesłany, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 10.01.2025
9 stycznia 202521:58

Nasz Racibórz 10.01.2025

Nasz Racibórz 20.12.2024
20 grudnia 202410:11

Nasz Racibórz 20.12.2024

Nasz Racibórz 13.12.2024
12 grudnia 202421:45

Nasz Racibórz 13.12.2024

Nasz Racibórz 06.12.2024
5 grudnia 202421:06

Nasz Racibórz 06.12.2024

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.