IV edycja Projektu SamoDZIELNI – Fundacja PFR pomaga wyrównywać szanse na rynku pracy
Projekt SamoDZIELNI powstał jako odpowiedź na realne potrzeby młodzieży, dorastającej w pieczy zastępczej. Młodzi ludzie właśnie wkraczają w dorosłość i rozpoczynają życie zawodowe. Te pierwsze kroki mogą mieć ogromne znaczenie i decydować o tym, jak potoczą się ich dalsze losy. Dlatego Fundacja PFR już po raz czwarty wspiera ich w tym ważnym momencie w życiu. W miniony weekend uczestnicy 4. edycji projektu rozpoczęli swoją przygodę i zaczęli uczyć się, jak skutecznie i odważnie wejść na rynek pracy!
Trampolina do kariery
SamoDZIELNI to autorski projekt Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju stworzony, aby pomóc młodzieży z pieczy zastępczej zrobić pierwszy krok na rynku pracy. Od 2019 roku udało się zorganizować już trzy edycje programu SamoDZIELNI. Do tej pory przeprowadzono 80 godzin warsztatów i 72 godziny indywidualnych konsultacji. Tym samym przeszkolono aż 82 uczestników i uczestniczek i rozdano tyle samo tzw. bonów na rozwój, a w pomoc zaangażowało się 29 wolontariuszy-ekspertów.
Głównym celem Projektu jest wyposażenie młodzieży, która rozpoczyna swoją karierę zawodową, w kluczowe umiejętności, takie jak przygotowanie cv, prezentowanie swojej wiedzy podczas procesu rekrutacji, wybór i planowanie ścieżki kariery, negocjowanie warunków zatrudnienia, a także poruszanie się w nowym środowisku podczas pierwszych dni pracy zawodowej. Aby realnie wesprzeć plany młodych ludzi i pomóc im w zdobyciu pierwszych kwalifikacji, każdy z nich na zakończenie kolejnych edycji otrzymuje dodatkowo tzw. Bon na rozwój, czyli pełne finansowanie wybranego kursu zawodowego.
W ramach Projektu odbędą się cztery zjazdy – dwa stacjonarne w Warszawie, jeden online, a na koniec gala podsumowująca. Podczas praktycznych zajęć w Centralnym Domu Technologii młodzież będzie miała okazję uczestniczyć w warsztatach z autoprezentacji i komunikacji prowadzonych przez ekspertów. Część zajęć przenieśliśmy do sieci, aby każdy uczestnik mógł wygodnie wziąć w nich udział. W realizację warsztatów włączyli się wolontariusze Grupy PFR i partnerów projektu.
Warsztaty, czas start!
W miniony weekend poznaliśmy uczestniczki i uczestników IV. edycji programu SamoDZIELNI, czyli 30 młodych ludzi, którzy przez najbliższe miesiące będą zdobywać wiele cennych i praktycznych umiejętności na temat rynku pracy i życia zawodowego. Pierwsze spotkanie, to zawsze duże przeżycie zarówno dla organizatorów, wolontariuszy, jak i dla SamoDZIELNYCH, dlatego bardzo ważne było, aby wszyscy poczuli się pewnie i bezpiecznie, a przestrzeń pozwoliła na swobodę i budowanie zaufania. Stąd pierwsze warsztaty, tradycyjnie, odbyły się stacjonarnie w Centralnym Domu Technologii w Warszawie. W ich trakcie młodzież odkrywała swoje talenty i mocne strony, a także predyspozycje zawodowe. Wzmacnianie pewności siebie to główny cel spotkania, który był realizowany przez trenerów biznesu. Dodatkowo, przez cały czas trwania projektu, wolontariusze z PFR będą współpracować z młodymi ludźmi jako mentorzy, poznają uczestników i wspólnie stawiają przed nimi pierwsze cele rozwojowe.
Kolejna edycja – nowe możliwości dla młodzieży Obecna edycja SamoDZIELNYCH jest wyjątkowa pod wieloma względami. Przede wszystkim, dlatego że zgłosiła się do nas rekordowa liczba chętnych do uczestnictwa – ponad 100 osób. Jest nam niezmiernie miło, że projekt cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Jesteśmy pewni, że uczestnicy tegorocznej edycji zdobędą wiedzę, która da im solidne przygotowanie do wejście na rynek pracy i zachęci do dalszego rozwoju.
– mówi Kamila Surała, koordynatorka projektu w Fundacji PFR
Uczestnicy IV. edycji SamoDZIELNYCH mogą się poczuć wyjątkowo także dzięki wsparciu Polskiego Holdingu Hotelowego, który zapewnia wszystkim uczestnikom programu oraz ich opiekunom noclegi w luksusowym pięciogwiazdkowym hotelu Regent w Warszawie, położonym w samym centrum miasta, obok traktu królewskiego. Dla naszej grupy hotelowej to niezwykle istotne, że możemy wspierać projekt SamoDZIELNI Fundacji PFR i tym samym przyczynić się do rozwoju młodych ludzi, którzy właśnie wkraczają w dorosłość. Grupa PHH liczy obecnie ponad 50 hoteli i obiektów z blisko 6 tysiącami pokoi, co czyni ją drugą największą grupą hotelową w kraju, dlatego na przykładzie naszych obiektów możemy pokazać cały wachlarz możliwości rozwoju kariery zawodowej w branży hotelarskiej. Wkraczanie w dorosłość to niezwykle ważny i decydujący okres w życiu młodych ludzi, dlatego chcemy im pokazać, że jedną z możliwości wyboru swojej ścieżki zawodowej jest hotelarstwo, gdzie można rozwijać się, awansować i spełniać swoje pasje.
– mówi Magdalena Szefernaker, Rzecznik Prasowy Polskiego Holdingu Hotelowego
To nie wszystko, bo oprócz zakwaterowania, PHH zorganizował wspólną kolację dla SamoDZIELNYCH oraz wolontariuszy, którzy będą mentorami młodych ludzi w tej edycji projektu. Kolejne spotkanie uczestników programu SamoDZIELNI zaplanowane jest na kwiecień. Więcej informacji na temat projektu znajduje się na stronie: www.fundacjapfr.pl/samodzielni
Partnerami tegorocznej edycji programu zostali Polski Holding Hotelowy oraz Centralny Dom Technologii. Patronat honorowy nad projektem objęli Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Sejmik Województwa Mazowieckiego oraz Wojewoda Mazowiecki. Patronat medialny objęły redakcje Super Expressu oraz Eska Rock.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany