Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności4 września 202317:51

Nie ma lipy z lipą!

Nie ma lipy z lipą! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Lipy są nieodłącznym elementem polskiego krajobrazu. Przedstawicieli tego gatunku spotkamy niemal wszędzie – w lasach, w parkach, czy w centrach dużych miast. Należy do jednych z najważniejszych roślin miododajnych w Polsce. Podczas kwitnienia wytwarza ona bardzo duże ilości nektaru, który pszczoły wręcz uwielbiają. Z kwiatów tego drzewa pszczoły wytwarzają bardzo dobry miód lipowy - jeden z najlepszych pod względem odżywczym, jak i smakowym. Pasieka zlokalizowana w pobliżu takich pożytków lipowych to gwarancja obfitego miodobrania.

Występowanie i siedlisko

Lipa drobnolistna rośnie niemal w całej Europie oraz na terytorium Azji. W Polsce występuje niemal w całym kraju, oczywiście pomijając najwyższe partie gór. Zarówno na nizinach jak i na wyżynach radzi sobie bardzo dobrze. Z pewnością wybierając się na wycieczkę po Polsce bez problemów dostrzeżemy lipy w każdym z odwiedzanych miejsc.

Kilka słów o lipie

To duże drzewo osiąga nawet 35 metrów wysokości. Jest długowieczne, może przetrwać nawet 1000 lat. Liście są stosunkowo niewielkie, o sercowatym kształcie. Jesienią przybierają żółte odcienie i opadają zimą. Miododajne, pachnące, żółte kwiaty pojawiają się w czerwcu i utrzymują do lipca. Owocem lipy są niewielkie orzechy. Mają okrągły kształt i skrzydełko. Lipa preferuje słoneczne lub półcieniste obszary, o wilgotnej i żyznej glebie. Jest mrozoodporna.

Zastosowanie

Lipa ma bardzo wiele zastosowań. Przede wszystkim jest cenionym surowcem zielarskim. Wykorzystuje się głównie kwiat, który jest bogaty w olejki eteryczne, flawonoidy, garbniki oraz śluz. Najpowszechniejsze i najlepiej znane jest napotne działanie preparatów lipowych. Ponadto wspomagają pracę organizmu przy przeziębieniach z uwagi na właściwości przeciwzapalne. Zasadne jest zarówno spożywanie naparów i odwarów z kwiatów jak również zażywanie kąpieli. Wykazano również, że lipa wpływa uspokajająco na organizm, zmniejsza napięcie mięśniowe, czy wspomaga pracę układu trawiennego.

Poza zastosowaniem leczniczym, drewno lipy wykorzystywane jest przez rzeźbiarzy i stolarzy. Co ciekawe i powszechnie mało znane z nasion można produkować olej jadalny.

Zdrowotna moc lipy 

- Stosowana jest jako środek napotny, przeciwgorączkowy, przeciwzapalny i osłaniający.

- Zalecana jest na przeziębienie, choroby infekcyjne z przebiegającą gorączką, stany zapalne jamy ustnej i gardła, anginę i grypę.

- Wyróżnia się przeciwlękowym i uspokajającym działaniem. Zalecana jest w przypadku napięcia nerwowego i nadmiernej pobudliwości lękowej.

- Stosowana jest najczęściej w postaci naparu, okładów i kąpieli.

- Wykorzystywana jest w kosmetyce. Kwiatostany lipy są częstym składnikiem szamponów, kremów i balsamów, zwiększających elastyczność skóry.

Lipa w wierzeniach i kulturze

Słowianie uważali, że lipa jest drzewem świętym. Miała strzec przed złymi mocami i piorunami. Drzewo to bardzo często było w centralnym miejscu wsi, w związku z tym była miejscem zgromadzeń. Bardzo często wytwarzano z niej trumny – miały one zapewnić zmarłym spokój po śmierci. Wierzono ponadto, że odpoczynek pod lipą przynosi prorocze sny. Uważano, że lipowy kij jest doskonałym środkiem odstraszającym złe moce. Starożytni Grecy widzieli w niej symbol czystości i niewinności. Nawet współcześnie podróżując po polskich wsiach można zauważyć, że figurki Maryi i przydrożne kapliczki najczęściej zlokalizowane są właśnie pod lipami. Lipę sadzono na pamiątkę ważnych wydarzeń rodzinnych. 

Prawdziwy okaz

Największe lipy, osiągające ponad trzydzieści metrów wysokości można podziwiać w Puszczy Białowieskiej. Uznawane są za największych przedstawicieli gatunku w całej Europie.

Jak wyżej wspomniano, lipy są uważane za jedne z najszlachetniejszych drzew. Nie powinno więc dziwić, że są one dość powszechnie sadzone nie tylko jako drzewa użytkowe, ale i typowo ozdobne. W Polsce lipy kojarzą się również w pewnym sensie z kultem religijnym - są one jednymi z drzew najczęściej sadzonych przy kościołach i na cmentarzach. To właśnie na nich wiesza się zazwyczaj różnego rodzaju kapliczki, święte obrazy oraz ołtarze.

Autor: Lasy Państwowe / Franz Eugen Köhler, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności22 lutego 202507:57

W sierpniu będzie powódź, a zbiornik Racibórz wywoła gigantyczną falę powodziową

W sierpniu będzie powódź, a zbiornik Racibórz wywoła gigantyczną falę powodziową - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
28
opr. waw, fot. lotnicze Robert Ambroziewicz, Marek Fichna
Reklama
Aktualności22 lutego 202521:50

W Łubowicach biskup opolski przeprosił za poprzedniego proboszcza i przedstawił nowego

W Łubowicach biskup opolski przeprosił za poprzedniego proboszcza i przedstawił nowego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
Racibórz:

Dziś, w sobotę 22 lutego, w parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Łubowicach biskup opolski Andrzej Czaja odprawił Mszę Świętą, podczas której przedstawił parafianom nowego proboszcza. Wizyta biskupa, choć nieoficjalna i robocza, miała szczególny charakter z powodu skandalu obyczajowego, jaki wywołał poprzedni proboszcz parafii.

Th
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności21 lutego 202521:53

Fiala Przedsiębiorczości Gminy Rudnik 2025: Nagrodzono lokalnych liderów i innowatorów

Fiala Przedsiębiorczości Gminy Rudnik 2025: Nagrodzono lokalnych liderów i innowatorów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W Gminie Rudnik odbyła się siódma edycja prestiżowego konkursu Fiala Przedsiębiorczości, wyróżniającego najlepszych przedsiębiorców, rolników i działaczy społecznych regionu. Tegoroczna gala była okazją do uhonorowania osób i organizacji, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju lokalnej gospodarki i społeczności.

TH
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 21.02.2025
20 lutego 202513:34

Nasz Racibórz 21.02.2025

Nasz Racibórz 14.02.2025
14 lutego 202519:07

Nasz Racibórz 14.02.2025

Nasz Racibórz 07.02.2025
6 lutego 202519:32

Nasz Racibórz 07.02.2025

Nasz Racibórz 31.01.2025
30 stycznia 202520:04

Nasz Racibórz 31.01.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.