Zabiegi robotem Da Vinci również dla pacjentów SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu
W SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu powstało Centrum Robotyki Chirurgicznej, które wykonuje zabiegi raka prostaty oraz zabiegi raka endometrium z wykorzystaniem robota da Vinci w ramach kontraktu z NFZ. Do szpitala, na Oddział Urologii i Urologii Onkologicznej oraz na Oddział Kliniczny Położnictwa, Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej mogą zgłaszać się pacjenci i pacjentki z całego województwa i regionu. Operacje i procedury, które kiedyś wymagały dużych nacięć i tygodni rekonwalescencji, są teraz minimalnie inwazyjne, bardziej precyzyjne i pozwalają pacjentom na powrót do normalnej aktywności życiowej w znacznie krótszym czasie.
W ostatnich latach liczba zabiegów chirurgicznych w Polsce wykonanych w asyście robotów chirurgicznych dynamicznie rośnie. Sprowadzony do szpitala robot chirurgiczny da Vinci to technologia rozwijana od ponad 20 lat. Na świecie jest ponad 9500 instalacji robotów da Vinci, a do pracy z wykorzystaniem tego robota zostało przeszkolonych około 65 tys. chirurgów na świecie. Wykorzystanie systemu da Vinci opisano w 38 000 publikacjach naukowych, w tym ponad 3000 z nich opublikowano w 2023 roku.
- Wprowadzenie chirurgii robotycznej to ważny moment dla naszego szpitala i ogromna szansa dla pacjentów. Nowoczesny Szpital to połączenie kompetencji ludzi i nowoczesnych technologii. Robotyka chirurgiczna wspiera personel medyczny. Automatyzuje określone czynności, stają się one bardziej przewidywalne i powtarzalne. W Polsce nowotwory stanowią drugą przyczynę zgonów, a w ciągu kolejnych lat najprawdopodobniej staną się pierwszą, głównie z uwagi na starzejące się społeczeństwo. Dzięki tej technologii możemy skutecznie leczyć m.in. raka prostaty, endometrium na poziomie światowych standardów – mówi dr n. ekon. Jarosław Kończyło, Dyrektor Naczelny SPZOZ Kędzierzyn-Koźle.
Technologia robotyczna ma potencjał nie tylko poprawiać wyniki leczenia, ale również zmniejszać koszty systemowe poprzez redukcję błędów, skrócenie czasu hospitalizacji i obniżenie liczby powikłań. W dłuższej perspektywie, popularyzacja technologii chirurgicznych może przynieść oszczędności całemu systemowi ochrony zdrowia.
Rak prostaty, zwany także rakiem gruczołu krokowego, jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Zachorowalność na raka prostaty w Polsce dotyczy 20 tys. mężczyzn rocznie. Ok. 6 tys. mężczyzn każdego roku z tego powodu umiera, co każe określać tę chorobę jako jeden z najważniejszych męskich problemów medycznych.
- Przyszłość zaczyna się dzisiaj. System robotyczny da Vinci to maksymalnie precyzyjny sprzęt laparoskopowy pozwalający na zabiegi operacyjne w trudno dostępnych przestrzeniach ciała. W dziedzinie urologii stosowany głównie w leczeniu raka gruczołu krokowego. Obecnie tą metodą operuje się 70% przypadków na świecie, korzyści dla pacjenta to skrócenie czasu zabiegu, krótszy pobyt w oddziale. Dokładne preparowanie tkanek pozwalające na zachowanie czystości onkologicznej. Szybsza rehabilitacja pozabiegowa. Lepsze efekty pooperacyjnego trzymania moczu i utrzymania sprawności seksualnej – mówi dr n. med. Artur Pietrusa, Kierownik Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej.
Pacjenci, którzy zmagają się z rakiem prostaty, bez wątpienia docenią możliwości, jakie daje robot chirurgiczny da Vinci. Do zalet radykalnej prostatektomii z użyciem robota należy szybki powrót do sprawności i trzymania moczu, minimalna utrata krwi oraz zmniejszenie bólu pozabiegowego czy skrócony czas rekonwalescencji i pobytu w szpitalu.
Doświadczenie światowej klasy specjalistów
Pierwsze operacje przeprowadził dr n. med. Paweł Wisz – uznany specjalista urologii z doświadczeniem w blisko 2000 zabiegów z użyciem robota da Vinci. – Robot to narzędzie, bardzo pomocne, ale ostateczny sukces zależy od doświadczenia chirurga. Cieszę się, że mogę dzielić się swoją wiedzą i wdrażać kolejny ośrodek do pracy z tą zaawansowaną technologią – podkreśla dr n. med. Paweł Wisz.
Wdrożenie systemu da Vinci to także krok w stronę kształcenia kadry medycznej. Zespoły medyczne szpitala zdobędą praktyczne umiejętności w zakresie chirurgii robotycznej.
- Kluczowym elementem programu jest intensywne szkolenie personelu medycznego i technicznego, co zapewnia rozwój kompetencji lokalnych zespołów. Wdrażamy ośrodek w oparciu o program progresji opartej na biegłości (PBP). W porównaniu z tradycyjnymi metodami szkoleniowymi, program ten kładzie nacisk na mierzalne umiejętności i konkretne wskaźniki efektywności, które muszą zostać osiągnięte przez każdego uczestnika. Badania wykazały, że program PBP zmniejsza liczbę błędów operacyjnych o 60% i skraca czas zabiegu o 15% – mówi dr n. med. Paweł Wisz, międzynarodowy trener w chirurgii robotycznej w Orsi Acedamy, członek zarządu sekcji robotycznej European Association of Urology.
- Robotyka jest obecna w urologii od wielu lat i rozwija się w niezwykle dynamiczny sposób. Cieszę się, że dzisiaj w naszym szpitalu udało się zrealizować tak ważny krok w tym procesie. Jako konsultant wojewódzki urologii staram się wspierać pracę i działania szpitala, ponieważ zależy mi na tym, aby pacjenci nie musieli wyjeżdżać do innych ośrodków w poszukiwaniu najlepszej opieki. Chodzi tu nie tylko o same operacje, ale również o kompleksową opiekę nad pacjentem, która powinna odbywać się na miejscu. Nasi pacjenci zasługują na leczenie w naszym powiecie, w naszym województwie. Dzisiaj rozpoczęła się era robotyki w SPZOZ w Kędzierzynie-Koźlu – mówi lek. med. Rafał Olejnik, konsultant wojewódzki urologii.
Korzyści modelu podwykonawczego
Jednym z kluczowych elementów współpracy SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu i NEO Hospital jest zastosowanie modelu podwykonawczego, który umożliwia szybkie wdrożenie technologii, bez konieczności ponoszenia ogromnych kosztów zakupu sprzętu przez placówkę. Model ten pozwala na efektywne dzielenie zasobów i szybkie osiągnięcie pełnej zdolności do wykonywania operacji z użyciem robota.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany