Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności17 stycznia 202516:51

Zrealizuj swój pomysł dzięki dofinansowaniu z Funduszu Małych Projektów! Siła Lokalnej Współpracy w ramach Programu Interreg Czechy-Polska 2021-2027

Zrealizuj swój pomysł dzięki dofinansowaniu z Funduszu Małych Projektów! Siła Lokalnej Współpracy w ramach Programu Interreg Czechy-Polska 2021-2027 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

W sercu polsko-czeskiego pogranicza powstaje przestrzeń do współpracy, która wspiera lokalne inicjatywy, finansując je w 80% z budżetu Unii Europejskiej. Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Interreg Czechy-Polska 2021-2027 to mechanizm wsparcia finansowego przeznaczony na realizację niewielkich, lokalnych projektów współpracy transgranicznej między Polską a Czechami.

Euroregion Silesia – 26 lat współpracyEuroregion Silesia, istniejący od ponad 26 lat, stanowi żywy dowód na to, jak owocna może być współpraca transgraniczna. Konferencja zorganizowana 14 listopada 2024 roku na Zamku Piastowskim w Raciborzu była doskonałą okazją do podsumowania dotychczasowych osiągnięć i wymiany doświadczeń. Strona polska Euroregionu Silesia zarządza w tym okresie programowania unijnym Funduszem Małych Projektów w celu tematycznym 4.2 - Pogłębianie więzi transgranicznych mieszkańców i instytucji pogranicza polsko-czeskiego. Fundusz Małych Projektów to inicjatywa, która nie tylko wspiera rozwój pogranicza, ale także buduje więzi między społecznościami po obu stronach granicy i promuje współpracę w różnych dziedzinach, takich jak kultura, edukacja, turystyka czy ochrona środowiska.

Małe projekty, wielkie efektyCzym są „małe projekty”? To między innymi inwestycje, które choć pozornie niewielkie, mają ogromny wpływ na lokalne społeczności. Przykłady? Budowa przystani kajakowych na Odrze, ścieżki rowerowe z infrastrukturą towarzyszącą, czy rewitalizacja lokalnych zabytków. Fundusz Małych Projektów to nie tylko infrastruktura, ale także wspólne działania mieszkańców i instytucji, takie jak te prowadzone przez Zespół Szkolno-Przedszkolny 
w Rzuchowie i czeską placówkę w Brance u Opavy.

Dyrektor Mirosława Twardzik z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rzuchowie wskazuje, że dla uczniów, którzy uczestniczyli w polsko-czeskich projektach edukacyjnych, wspólne wyjazdy i warsztaty stały się niezapomnianym doświadczeniem. „Takie inicjatywy otwierają przed młodzieżą nowe możliwości, uczą tolerancji i wzajemnego szacunku. To doskonały przykład na to, jak edukacja może integrować dzieci i młodzież z różnych kultur” – podkreśla.

Jak stwierdza Daria Kardaczyńska, Dyrektor Sekretariatu Stowarzyszenia Gmin Dorzecza Górnej Odry, każda inicjatywa to nie tylko wyzwanie organizacyjne, ale także źródło satysfakcji z efektów widocznych gołym okiem.

Jak dołączyć do sukcesu?Chociaż budżet Funduszu Małych Projektów 2021-2027 jest stosunkowo niewielki w porównaniu z dużymi projektami infrastrukturalnymi, jego wpływ na lokalne społeczności jest ogromny. Z kwotą 3.812.500 EUR całkowitych wydatków, z czego 80% pochodzi z budżetu Unii Europejskiej (Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego), program wspiera inicjatywy, które mogłyby nie doczekać się realizacji bez tego rodzaju wsparcia. 

„Fundusze unijne nie są tylko dla wielkich projektów infrastrukturalnych, takich jak autostrady czy gazociągi. Są one dostępne także dla lokalnych społeczności, aby wspierać ich codzienne potrzeby” – mówił dr Sławomir Tokarski z Komisji Europejskiej. 

Beneficjentami unijnego dofinansowania mogą być: izby gospodarcze, stowarzyszania, związki i organizacje samorządu gospodarczego i zawodowego, samorządy, instytucje edukacyjne (w tym uczelnie wyższe), kościoły i związki wyznaniowe, a także pozostałe instytucje publiczne oraz inne podmioty działające na rzecz współpracy transgranicznej. Realizacja projektów w ramach Funduszu Małych Projektów to przedsięwzięcie wymagające ścisłej koordynacji i współpracy między partnerami po obu stronach granicy. Jak zaznaczył Witold Wieczorek z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, projekty transgraniczne to doskonała lekcja kompromisu i wypracowywania wspólnych rozwiązań. To właśnie dzięki tym wysiłkom program Interreg Czechy-Polska stał się fundamentem trwałej współpracy w Euroregionie Silesia.

Wnioskowanie o środki z Funduszu Małych Projektów jest łatwiejsze niż w przypadku dużych programów. Dokumentacja została uproszczona, by umożliwić każdemu realizację swojego projektu. Projekty mogą uzyskać nawet do 80% dofinansowania. Dla wszystkich zainteresowanych, którzy chcą stać się częścią tej wyjątkowej inicjatywy, Zarządzający Funduszem Euroregion Silesia oferuje pomoc na każdym etapie – od przygotowania wniosku po rozliczenie projektu. Szczegóły dostępne są na stronie internetowej www.euroregion-silesia.pl, a pracownicy Euroregionu Silesia jak również lokalne punkty kontaktowe służą pomocą na każdym etapie.

Jeśli masz pomysł na współpracę polsko-czeską? Chcesz zorganizować wydarzenie kulturalne, warsztaty, czy inne działania transgraniczne? Skorzystaj z prostego wniosku i uzyskaj do 80% dofinansowania! 

logo_pl_small

 

Autor: materiał zlecony, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 17.01.2025
16 stycznia 202519:30

Nasz Racibórz 17.01.2025

Nasz Racibórz 10.01.2025
9 stycznia 202521:58

Nasz Racibórz 10.01.2025

Nasz Racibórz 20.12.2024
20 grudnia 202410:11

Nasz Racibórz 20.12.2024

Nasz Racibórz 13.12.2024
12 grudnia 202421:45

Nasz Racibórz 13.12.2024

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.