80. rocznica Tragedii Górnośląskiej
W najbliższą niedzielę tj. 26 stycznia w Katowicach, Świętochłowicach, Bytomiu i Radzionkowie odbędą się oficjalne uroczystości związane z 80. rocznicą Tragedii Górnośląskiej.
Warto przypomnieć, że w sierpniu 2024 roku radni Sejmiku Województwa Śląskiego podjęli uchwałę o ustanowieniu 2025 Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
„Tragedia Górnośląska wciąż jest nieodkrytą kartą w naszej historii, przez lata ukrywaną i odsuwaną w cień, a naszym obowiązkiem jest przypominanie o tych dramatycznych wydarzeniach, szczególnie młodym ludziom i oddanie należnego hołdu ofiarom i ich bliskim. To część naszej tożsamości i pamięci historycznej, dlatego już dziś zapraszam wszystkich mieszkańców do udziału w obchodach 80. Rocznicy Tragedii Górnośląskiej” – podkreśla marszałek Województwa Śląskiego, Wojciech Saługa.
Uroczystości rozpoczną się o godz. 12 mszą św. w Archikatedrze pw. Chrystusa Króla w Katowicach. Następnie ok. 13.30 uczestnicy złożą kwiaty przy bramie obozu „Zgoda” w Świętochłowicach.
Później obchody przeniosą się do Bytomia-Miechowic, gdzie o godz. 14.00 nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem Ofiar Tragedii Górnośląskiej (skwer u zbiegu ulic ks. Jana Frenzla i ks. Jana Dzierżonia). Organizatorzy przygotowali też widowisko historyczne nawiązujące do wydarzeń ze stycznia 1945 roku, które rozpocznie się o godz. 14.30 przy ul. Stolarzowickiej 19. Zwieńczeniem uroczystości będzie zaplanowane na godz. 16.00 odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku w Radzionkowie.
Obchody 80. Rocznicy Tragedii Górnośląskiej są organizowane wspólnie przez województwa śląskie i opolskie. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęli Marszałek Sejmu RP i Marszałek Senatu RP.
8 stycznia 2025 roku Senat RP przez aklamację podjął uchwałę w 80. rocznicę Tragedii Górnośląskiej.
Izba Wyższa oddaje cześć pamięci represjonowanej przez Armię Czerwoną, a następnie przez komunistyczne władze Polski ludności cywilnej Górnego Śląska. „Wszystkim, którzy stracili życie i zdrowie, oraz tym, którzy byli prześladowani za trwanie w pamięci o tych wydarzeniach” – napisano w uchwale.
Senatorowie przypominają, że w styczniu 2025 r. mija 80 lat od tych wydarzeń, których pierwszym aktem były zbrodnie popełniane na ludności cywilnej – masowe mordy, gwałty i tortury. Następnie rozpoczęły się masowe deportacje do obozów pracy w ZSRR, z których wielu wywiezionych nigdy nie wróciło.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany