Poradnik ZUS dla Ubezpieczonych
Dziś krótkie ABC ubezpieczonego w ramach odbywających się Dni Ubezpieczonego w ZUS. Ubezpieczeni stanowią najliczniejszą rzeszę klientów ZUS, jednak najmniej zainteresowana swoją sytuacją ubezpieczeniową. Dlatego w kliku punktach przypominamy o czym powinniśmy pamiętać i na co warto zwrócić uwagę.
ABC Ubezpieczonego
1. Sprawdź, czy pracodawca (zleceniodawca) zgłosił Cię do ubezpieczeń społecznych. Jeżeli tego nie zrobił, a zachorujesz lub będziesz miał wypadek w pracy, możesz mieć problem z otrzymaniem świadczenia.
2. Zadbaj o zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego Twoich najbliższych – współmałżonka i dzieci – jeżeli nie mają innego tytułu do ubezpieczenia. Jeżeli nabędą samodzielnie prawo do ubezpieczenia, pamiętaj, by ich wyrejestrować.
3. Sprawdź, czy pracodawca odprowadza za Ciebie składki od właściwej podstawy, czy jej nie zaniża. Składki od niższego wynagrodzenia, niż faktycznie otrzymujesz, to niższę świadczenia dziś ( zasiłek chorobowy, macierzyński) oraz w przyszłości (emerytura, renta).
4. Bez wychodzenia z domu może zapoznać się z danymi zapisanymi na Twoim indywidualnym koncie w ZUS. Sprawdź to sam na Platformie Usług Elektronicznych – pue.zus.pl
5. Jeśli pracujesz za granicą, sprawdź, w którym kraju powinieneś być ubezpieczony.
6. Sprawdź, czy pracodawca zgłosił Cię do ubezpieczenia zdrowotnego. Jeżeli tego nie zrobił nie będziesz mógł korzystać z publicznej opieki zdrowotnej, nie otrzymasz recepty na leki refundowane, a za pobyt w szpitalu będziesz musiał zapłacić.
7. Jeżeli Twoje dane indentyfikacyjne, adresowe lub w ewidencyjne uległy zmianie, poinformuj o tym swojego pracodawcę, a jeśli pracodawca już nie istnieje, możesz zgłosić zmianę za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych – pue.zus.pl
8. Gdy otrzymasz informację o stanie konta ubezpieczonego w ZUS, zweryfikuj zawarte w niej dane – w trosce o Twoją przyszłą emeryturę.
9. Dzięki dostępowi do konta ubezpieczonego w portalu pue.zus.pl możesz na podstawie zgromadzonych tam danych i prognozowanych przez siebie przyszłych dochodów wyliczyć wysokość hipotetycznej emerytury.
10. Pamiętaj, że jeśli przestaniesz pracować, do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych możesz przystąpić dobrowolnie. Dzięki temu będziesz miał wyższe świadczenie.
Po więcej informacji w tym zakresie zapraszamy do Oddziału ZUS w Rybniku i podległych mu inspektoratach: Wodzisławiu Śląskim, Raciborzu, Tychach i Pszczynie w dniach od 6 do 10 października w ramach Dni Ubezpieczonego, a także w każdym innym terminie.
Beata Kopczyńska
Rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany