Mapa dzikich wysypisk zapełnia się
Kilkadziesiąt zlokalizowanych dzikich wysypisk, duży odzew gmin i społeczności lokalnych – to pierwsze efekty organizowanej przez Fundację BOŚ akcji #BrudnoTu. Projekt wciąż trwa. Internauci mogą uzupełniać mapę dzikich wysypisk i informować o ich istnieniu gminy, które często o nich nie wiedzą.
Zużyte materace, zepsute telewizory, niepotrzebne dokumenty i wiele innych, często niebezpiecznych dla człowieka i przyrody odpadów możemy znaleźć w pobliskich lasach czy łąkach. Jak szacuje Ministerstwo Środowiska, w samym tylko 2014 r. zebrano w lasach ponad 120 tys. m3 śmieci, czyli około tysiąc załadowanych po brzegi tirów.
Stop dzikim wysypiskom
Nielegalne wysypiska rosną niczym grzyby po deszczu. W świetle tegorocznego raportu NIK, w skontrolowanych gminach, pod koniec 2013 r. były 894 dzikie wysypiska, a już we wrześniu 2014 r. liczba ta wzrosła aż o 60 proc. do 1452. Jak się okazuje, mimo wejścia w życie tzw. ustawy śmieciowej, problem wywożenia śmieci do lasu nie zniknął. Gminy starają się na bieżąco radzić sobie z problemem nielegalnych składowisk odpadów, jednak często po prostu nie wiedzą o ich istnieniu. – Dlatego też uruchomiliśmy akcję #BrudnoTu. Chcemy zarówno wesprzeć samorządy w lokalizowaniu dzikich wysypisk, jak izachęcić obywateli do proekologicznego działania – mówi Adam Kiedrowski, koordynator akcji #BrudnoTu. – Cieszy nas, że coraz więcej internautów zgłasza nam miejsca wymagające uprzątnięcia. W naszą akcję zaangażowało się również wiele gmin. Wspaniały przykład dała gmina Święciechowa, która posiłkując się naszą mapą, dokładnie namierzyła i błyskawicznie uprzątnęłaznajdujące się na ich terenie dzikie wysypisko – dodaje Adam Kiedrowski z Fundacji BOŚ.
Jak wziąć udział w akcji #BrudnoTu?
Wystarczy zrobić zdjęcie zaśmieconemu miejscu, opisać jego lokalizację i wysłać e-mail na adres brudnotu@fundacjabos.pl. Wszystkie zgłoszenia pomogą stworzyć mapę dzikich wysypisk w całym kraju. Będą również cenną informacją dla wszystkich samorządów, które często nie mają świadomości o istnieniu na swoim terenie takich zaśmieconych miejsc. Dla najaktywniejszych tropicieli dzikich wysypisk Fundacja BOŚ przygotowała liczne ekogadżety. – Zachęcamy do zgłaszania wszystkich, większych i mniejszych, zaśmieconych przestrzeni. Namawiamy też samych obywateli, aby zaopiekowali się, a następnie uprzątnęli daną przestrzeń. Można zaangażować przyjaciół i dać dobry przykład innym. Jako Fundacja poprosimy również o wsparcie szkoły, z którymi współpracujemy przy okazji innych projektów edukacyjnych – mówi Adam Kiedrowski z Fundacji BOŚ.
Więcej informacji o akcji TUTAJ.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany