Siedem najważniejszych zadań dla ziemi raciborskiej
Trzeba być daleko od sporów i polemik, a blisko istotnych problemów. Liczy się nie kwiecista mowa a znajomość mechanizmów osiągania celów. Poniżej siedem najważniejszych zadań, które jako posłanka chciałabym sfinalizować dla Raciborza i powiatu raciborskiego.
KOMUNIKACJA
1) doprowadzenie do finału wartego miliard złotych projektu budowy drogi Racibórz- Pszczyna - przed nami trudne sprawy związane z wykupem gruntów, przygotowanie dokumentacji i przetargów oraz zamknięciem montażu finansowego, w tym współfinansowania z Unii Europejskiej.
2) sukcesywne modernizowanie dróg wojewódzkich - m.in. Armii Krajowej i Rudzkiej w Raciborzu, drogi Rudy-Kuźnia Raciborska oraz Rudy-Racibórz.
3) odbudowa znaczenia sieci kolejowej w naszym regionie, zwiększenie nakładów na infrastrukturę, w tym rewitalizacje linii i dworców. Racibórz, tak jak dawniej, powinien stać się istotnym węzłem kolejowym w zakresie transportu pasażerskiego i towarowego na pograniczu polsko-czeskim.
EKOLOGIA I GOSPODARKA
4) walka z niska emisją dla lepszych warunków życia i środowiska - promocja i wdrażanie instrumentów finansowych związanych ze wsparcie dla indywidualnych gospodarstw i przedsiębiorców
5) wsparcie dla rozwoju ważnego w Raciborzu sektora przemysłu energetycznego, w tym odnawialnych źródeł energii, promocja małej i średniej przedsiębiorczości, aktywizacja biznesowa młodych oraz dalszy rozwój rolnictwa i przemysłu przetwórczego
BEZPIECZEŃSTWO
6) Z jednej strony szybkie zakończenie budowy zbiornika Racibórz, walka z nieskutecznym zarządzaniem tym projektem
7) Z drugiej wprowadzenie małej retencji jako wstęp do działań ochronnych przed suszą hydrologiczną, która może zachwiać w naszym powiecie rolnictwem i gospodarką leśną.
Każda z tych spraw jest mi doskonale znana. Wiele projektów udało się już zrealizować. To nie jest sukces tylko mój, ale nas wszystkich, bo na ziemi raciborskiej zawsze jednoczono się wokół istotnych problemów i tak musi pozostać. Trzeba mieć jednak świadomość, że skuteczne działania dla ziemi raciborskiej wymagają parlamentarnego poziomu kontaktów i oddziaływania. Nie będę zatem ograniczać się do podpisywania gotowych interpelacji, zapytań i wniosków. Jestem osobą od konkretnych zadań. Siłą polityka jest zdolność do podejmowania trudnych zadań, a nie gadulstwo, pisanie oświadczeń, wpisy na forach czy wizyty na festynach.
Gabriela Lenartowicz, Wicewojewoda Śląski, prawnik z wykształcenia, mieszkanka Krzanowic w powiecie raciborskim, do czerwca 2015 r. Członek Zarządu Województwa Śląskiego, w latach 2008-2014 Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Przewodnicząca Konwentu wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej w Polsce. Radna Sejmiku Śląskiego II i III kadencji. Wcześniej doświadczenie samorządowe zdobywała jako naczelnik wydziałów rozwoju urzędów miast Raciborza i Rybnika oraz jako sekretarz Powiatu Raciborskiego. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z finansowaniem inwestycji w infrastrukturę i ekologię oraz zarządzaniem funduszami europejskimi. Laureatka wielu prestiżowych nagród i tytułów o charakterze tak regionalnym jak i krajowym. Z rąk Anny Komorowskiej - Przewodniczącej Narodowej Rady Ekologicznej odebrała tytuł Mecenasa Polskiej Ekologii; uzyskała też Laskę Niezawodnego Przyjaciela - najwyższe odznaczenie Związku Harcerstwa Polskiego. Otrzymała wiele odznaczeń resortowych w tym Ministra Środowiska i Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Środowiska gospodarcze doceniły ją Platynowym Laurem Zielona Gospodarka i Śląską Indywidulaną Nagrodą Jakości w kategorii Praktyka. W 2014 roku znalazła się na 5 miejscu wśród najbardziej wpływowych kobiet województwa śląskiego, wcześniej uzyskała nagrodę Narcyz - dla wyróżniających się kobiet Śląska. Odznaczona została złotą odznaką Za zasługi dla Województwa Śląskiego.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.