Terapia komórkami macierzystymi - szansa na życie
Naszym marzeniem jest Polska, w której nie trzeba walczyć o leczenie; w której, gdy urodzi się chory człowiek, będzie objęty szerokim programem usług medycznych, wszystkich, jakie oferuje dzisiejsza nauka i medycyna. Polska jest pięknym krajem, słynie z wielu wspaniałych fachowców. Nie brakuje ich również w medycynie. W Polsce brakuje funduszy, by to, co wielu już wie, wprowadzić w czyn. Ile kosztuje w Polsce nadzieja dla tych, którzy stracili najwięcej? Jest bezcenna. Czy więc znajdzie się jeden odważny, który spojrzy w oczy rodzica i powie mu, że ta nadzieja jest za droga, by ratować życie jego dziecka?
O komórkach macierzystych słyszeli już wszyscy. Wierzymy, że jest to przyszłość medycyny, w której dzisiaj nieuleczalne schorzenia jutro mogłyby mieć łagodniejszy w skutkach przebieg, a nawet doprowadzić do całkowitego uzdrowienia. Tam, gdzie mowa jest o terapiach przyszłości, to komórki macierzyste wiodą prym. Są nadzieją, której brakuje chorym z różnymi schorzeniami neurologicznymi w Polsce i mowa tu nie tylko o chorobach wrodzonych, uszkodzeniach mechanicznych, ale także takich, które w konsekwencji prowadzą do uszkodzenia komórek nerwowych w mózgu, jak zawały czy udary.
W roku 2005 w Polsce pojawiła się nadzieja. Zakład transplantologii UJ CM pod kierownictwem Prof. Marcina Majki współpracuje z Kliniką Chirurgii Dziecięcej Oddz. Neurochirurgii IP UJ CM w zakresie terapii eksperymentalnej w urazach rdzenia kręgowego, leczenia skutków niedotlenienia okołoporodowego oraz przeróżnych schorzeń OUN. To jedyna szansa, jaką oferuje dzisiejsza medycyna dzieciom z MPD czy ciężkimi, lekoopornymi zespołami padaczkowymi, gdzie leczenie farmakologiczne nie przynosi pożądanych efektów, a tym bardziej nie leczy uszkodzonego licznymi atakami mózgu, w którym doszło do trwałych uszkodzeń komórek nerwowych i połączeń między nimi. Jedyną szansą jest zastąpienie uszkodzonych komórek nowymi multipotencjalnymi komórkami mezenchymalnymi. Na dzień dzisiejszy w programie jest tylko 19 dzieci. Ich rodzice pod wpływem wdrożonej terapii obserwują pierwsze postępy swoich „nieobecnych” wcześniej pociech. Niektóre z nich wyciągnięto wręcz ze stanu paliatywnego, a niektóre pomału uczą się pierwszych czynności, jak jedzenie buzią, skupianie wzoku, gaworzenie, zainteresowanie otoczeniem. Te małe kroki dla przeciętnego człowieka są niezauważalne, ale dla rodziców chorych dzieci są krokiem milowym i nadzieją, że to tylko początek.
Rodzice mają przychylność Ministerstwa Zdrowia, które rozumie powagę sutuacji, a także wagę eksperymentu, oraz to, co może on wnieść w naukę i przyszłą medycynę. Bo jeśli medycyna daje szanse na wyleczenie chorego, obowiązkiem każdego jest mu to leczenie zapewnić. Dlaczego więc rodzice dzieci zarówno tych w programie, jak i tych oczekujących, nie mogą spokojnie spać? Ich życie często podporządkowane jest nierównej walce o zdrowie ich dzieci. Nierównej, bo choroba zabrała im coś, czego nikt im nie zwróci. Dzieciństwo, beztroskę, uśmiech i spokojny sen. Wielu po dziś dzień nie usłyszało od swojego dziecka słowa: „mamo” czy „tato”. Ale wszyscy wciąż wierzymy, że nasze dzisiejsze działania pomogą nie tylko tym 19 dzieciom, ale głęboko przekonani jesteśmy, że to dopiero początek, że do programu dostanie się więcej małych pacjentów, a przyszłościowo dzieci będą objęte taką terapią już od pierwszych chwil diagnozy. Bardzo istotne jest, by zrozumieć, że mniej uciążliwa finansowo jest droga terapia, aniżeli dozywotne opiekowanie się pacjentem w stanie leżącym, a także zapewnienie mu odpowiedniego komfortu życia w takim stanie, łącznie w dostępem do drogiej rehabilitacji, sprzątów ortopedycznych czy likwidowanie skutków unieruchomienia.
Jednym z takich dzieci jest Judytka Kosteczka, dziewczynka zamknięta w świecie choroby, ciężkiej padaczki lekoopornej, która wyniszcza jej organizm. Judytka w październiku skończy 7 lat, na chwilę obecną jest jak kilku miesięczne niemowlę, nie mówi, nie chodzi, nie siedzi, rodzice decydują o wszystkim, co jej dotyczy, zaczynając od najprostszych czynności jak jedzenie czy picie. Gdy Judytka miała pół roku, po szczepieniu uaktywniła się padaczka, od tamtego czasu choroba niszczy mózg dziecka, które potrafiło gaworzyć, uśmiechać się i płakać. Obecnie płacze jedynie po atakach padaczki.
W 2014 roku Judyta dostała się do programu terapii komórkami macierzystymi, miała jedno podanie komórek macierzystych, po którym rodzice zauważyli znaczną poprawę. Dziecko zaczęło lepiej jeść i pić, a przede wszystkim ataki padaczki się wyciszyły. Na chwilę obecną dziewczynka jest na etapie badań przed pobraniem szpiku i kolejnymi podaniami komórek macierzystych.
Marzeniem jej rodziców oraz rodziców pozostałych dzieci, które są w programie komórek macierzystych, jest, by jak najwięcej dzieci zostało objętych tym leczeniem.
By terapia mogła ruszyć z większym rozmachem, bardzo istotne jest przekształcenie jej z fazy eksperymentalnej w niekomercyjne badanie kliniczne. A na to potrzeba pieniędzy. Ile? Dużo… Na początek 3 miliony zł. Ale „ile” jest „zbyt wiele”, gdy stawką jest życie?
Do naszej walki o zapewnienie dzieciom terapii komórkami włączyła się Julia Kamińska, tworząc na fb „AKCJĘ Nadzieja”. Do Akcji włączyło się wielu aktorów i nie tylko, wspierając nasze działania. Akcję nadzieja można znaleźć na fb: https://www.facebook.com/AkcjaNadzieja/?fref=ts, równocześnie z Akcją Nadzieja ruszyła zbiórka funduszy: https://zrzutka.pl/stdwkt, zbiórka prowadzona jest również na serwisie przez fundację Dar Nadziei http://www.darnadziei.org/.
Wpłat można również dokonywać na konto:
Bank PEKAO S.A. II o/Kraków 09 1240 1444 1111 0010 5752 0503
Fundacja Medycyny Regeneracyjnej "Dar Nadziei"
Sułów 188, 32-020 Wieliczka
Mamy nadzieję że nasze działania pomogą w dostaniu się do programu większej liczby potrzebujących dzieci, również tych, które jeszcze się nie narodziły...
Błagam w imieniu wszystkich mam - nie zostawiajcie nas samych, nie odbierajcie nam ostatniej szansy, nie gaście dla nas światełka nadziei, razem mamy moc. Niech usłyszy nas jak największa liczba ludzi.
Jak można nam pomóc? Każda, nawet symboliczna kwota ma znaczenie, wspieranie naszych zbiórek zarówno na zrzutka.pl, jak i siepomaga.pl. Również wszelaki rozgłos w mediach jest dla nas bardzo ważny. Jesteśmy wdzięczni za każdy przejaw pomocy i zainteresowania naszymi działaniami.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany