Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach domaga się uwolnienia biznesu!
Generują 50% PKB i tworzą ponad 70% miejsc pracy. Współutrzymują ZUS i wydatnie dokładają się do programu 500+. Pomimo tego napotykają na szereg utrudnień – nie tylko fiskalno-prawnych – w codziennej działalności. Małe i średnie przedsiębiorstwa coraz częściej mówią: „uwolnić biznes!”
Pod tym wielowątkowym hasłem ruszyła rejestracja uczestników VII Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach! W październiku (18-20) po raz siódmy przedstawiciele nauki, biznesu i samorządu spotkają się w stolicy Śląska podczas największego w Europie wydarzenia poświęconego firmom sektora MŚP. Trzydniowy cykl debat, spotkań, warsztatów i wydarzeń towarzyszących to stały scenariusz Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który co roku przyciąga do Katowic tysiące gości z całej Polski, Europy i z dalszych zakątków świata. W tym roku rejestracja na wydarzenie wystartowała 1 września. Udział w Kongresie jest bezpłatny, a wszystko, co należy zrobić, aby zagwarantować sobie miejsce, to wejść na stronę www.ekmsp.eu i wypełnić formularz, zaznaczając sesje i warsztaty, w których chce się uczestniczyć.
Tegoroczne wyzwanie: uwolnić biznes!
Stałe motto wydarzenia to Nauka – Biznes – Samorząd RAZEM DLA GOSPODARKI. Siódma edycja Kongresu będzie prowadzona pod hasłem przewodnim „Uwolnić biznes!”, które stanowi wielopłaszczyznowy postulat przedsiębiorców, wyrażający gotowość do zmiany prawa, postaw przedsiębiorczości, otwarcia się na nowe technologie oraz ekspansję zagraniczną. – Uwolnienie biznesu to także weryfikacja stanu prawnego dla biznesu i samego otoczenia biznesu – mówi Tadeusz Donocik, Prezes Regionalnej Izby w Katowicach, organizator Kongresu. – To również samoocena biznesu w celu zwiększenia wydajności pracy, produkcji oraz poszerzenia współpracy międzynarodowej w globalizującym się świecie. Europejski Kongres MŚP to miejsce dla wszystkich, którzy chcą realnie działać na rzecz rozwoju własnej firmy i całej gospodarki. To również sposobność do otwarcia dyskusji na temat Konstytucji dla Biznesu i jej konsekwencji dla przedsiębiorców.
Sesje panelowe i warsztaty obejmą 10 bloków tematycznych. Przedsiębiorcy, naukowcy i samorządowcy rozmawiać będą m.in. o innowacyjności w zarządzaniu, prawie i podatkach, rynku pracy i edukacji czy finansowaniu MŚP. Czym jest RODO i jak wpłynie na polskie firmy? Jak budować solidny zespół pracowników? Dla kogo są turkusowe organizacje? To tylko kilka pytań, na które eksperci postarają się odpowiedzieć w trakcie Kongresu. W programie nie zabraknie również zagadnień z zakresu marketingu, firm rodzinnych, czasu wolnego i automotive.
W ramach Kongresu odbędzie się także Sesja Sejmiku Województwa Śląskiego z udziałem Rady KIG, Posiedzenie Konwentu Burmistrzów i Wójtów Śląskiego Związku Gmin i Powiatów oraz Posiedzenie Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych, ale to nie wszystko co czeka to środowisko. Sesje panelowe zostały poświęcone m.in. przedsiębiorczości na terenach wiejskich, cyberbezpieczeństwu w miastach, elektryfikacji transportu publicznego i nowoczesnym technologiom wspierającym zarządzanie miastem. Z kolei samorządy, które w sposób szczególny wspierają rozwój małej i średniej przedsiębiorczości, uhonorowane zostaną nagrodami „Samorząd, który wspiera MŚP”.
MŚP na świecie
Ważnym punktem programu są spotkania dotyczące współpracy międzynarodowej. W tym roku uczestnicy i zaproszeni goście będą rozmawiać o roli Polski w budowaniu Nowego Jedwabnego Szlaku, a także o tym, jak europejskie MŚP będą mogły wykorzystać ten projekt. Uczelnie wyższe, instytuty naukowe i technoparki będą mogły porozmawiać o możliwości współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, a w ramach business mixera odbędzie się spotkanie z przedsiębiorcami Stanu Nevada. Kongres będzie także okazją do nawiązania relacji biznesowych z firmami z Ukrainy, Białorusi, Niemiec i Belgii.
Dlaczego 18-20 października należy odwiedzić Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach?
Europejski Kongres MŚP to solidna dawka wiedzy praktycznej, opartej o najnowsze trendy w gospodarce, prawie i marketingu w wymiarze krajowym, europejskim i światowym. W ramach spotkań będzie można zapoznać się ze zmianami, jakie zachodzą i jakie są zapowiedziane przez najnowsze ustawy i rozporządzenia. Kongresowi, jak co roku towarzyszy szereg wydarzeń, takich jak Śląskie Forum Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego, konferencja Innovations in Biomedical Engineering czy Śląski Dzień Budowlanych. IX Śląskie Forum Inwestycji, Budownictwa, Nieruchomości. Już dziś, planując obecność na Kongresie, warto zwrócić uwagę na trzydniowe Targi Usług i Produktów dla MŚP BIZNES EXPO, podczas których odbędą się spotkania B2B, prezentacje, panele, warsztaty i inne atrakcje gromadzące podmioty związane z biznesem.
Aktualne informacje dotyczące VII edycji Europejskiego Kongresu MŚP można śledzić na stronie internetowej: http://ekmsp.eu/ lub w mediach społecznościowych @KongresMSP. Program Kongresu dostępny jest pod adresem http://ekmsp.eu/pl/program/program-kongresu/
Szerszych informacji na temat Europejskiego Kongresu MŚP udzielają:
Justyna Barańska justyna.b@panpikto.pl 695 471 550 | Łukasz Jurkiewicz lukasz@panpikto.pl 695 471 000
Organizator: Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach
Współgospodarze: Miasto Katowice, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Górnośląski Związek Metropolitalny, Wojewoda Śląski
Główny Współorganizator: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Współorganizatorzy: Politechnika Śląska, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Krajowa Izba Gospodarcza
Główny Partner Merytoryczny: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
Patronat Honorowy: Wojewoda Śląski, Wojewoda Małopolski
Wydarzenie odbywa się pod Wysokim Patronatem Parlamentu Europejskiego
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany