Doktorantka z Politechniki Śląskiej zwyciężczynią konkursu 3MT
Małgorzata Krystek z Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej zwyciężyła w pierwszej śląskiej edycji ogólnoświatowego konkursu popularyzatorskiego Three Minute Thesis! Jej trzyminutowe wystąpienie pt. „Od ołówka i taśmy klejącej do superkonstrukcji” okazało się zdaniem jurorów najlepsze spośród wszystkich finałowych prezentacji. Doktorantka zdobyła również nagrodę publiczności.
Do finału konkursu zakwalifikowało się 10 doktorantów z trzech śląskich uczelni: Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Śląskiego oraz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Każdy z nich musiał stanąć na scenie i opowiedzieć przed publicznością o swoich badaniach naukowych. Mieli na to zaledwie 3 minuty i musieli to zrobić w sposób ciekawy i przystępny dla szerokiego grona odbiorców – osób, które nie są naukowcami. Finalistów oceniało jury w składzie: dr Tomasz Rożek - dziennikarz naukowy, prowadzący program SONDA2 w TVP, Natalia Osica – szefowa agencji Science PR, a także naukowcy prof. Andrzej Katunin i dr inż. Bogusław Ziębowicz z Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej.
Ostatecznie podium zostało zdominowane przez doktorantów z Politechniki Śląskiej. Drugie miejsce zajął Maciej Wiśniowski z Wydziału Mechanicznego Technologicznego za wystąpienie pt. „Jak z mięczaka zrobić twardziela, czyli obróbka tytanu”. Na trzecim miejscu uplasowała się natomiast Karolina Kowalczyk z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Metalurgii z prezentacją „Na wszelki WYPADEK! – o „nowych” materiałach dla motoryzacji”. Doktorantka została również laureatką specjalnej nagrody inżynierskiej, ufundowanej przez firmę EMT Systems.
Dr Tomasz Rożek podkreślał, że był pod wrażeniem finałowych występów. – Nie jest prosto mówić o rzeczach tak technicznych i to jeszcze w taki sposób, który zrozumie szersza publiczność. Uczestnicy musieli opowiedzieć o kilku latach swoich badań w trzy minuty. Na tym polega ta sztuka i na tym polegał ten konkurs. Większości występujących się to udało. Mając świadomość, jak trudne to jest zajęcie, chylę czoła przed wszystkimi – mówił znany popularyzator.
Ogólnoświatowy konkurs 3MT z zakresu komunikacji naukowej został zapoczątkowany i opracowany przez The University of Queensland w Australii. Do tej pory był organizowany przez 600 uczelni i instytucji w 59 państwach. Pierwsza śląska edycja konkursu została zorganizowana przez Politechnikę Śląską.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany