Raciborski magistrat przypomina o obowiązkowej akcji deratyzacji
Szczury, dla większości ludzi, to zwierzęta, które prezentują się niezbyt ciekawe. Zwykle kojarzymy je z bardzo nieprzyjemnymi rzeczami. Odruchowo wiążemy je z brudem, ubóstwem, głodem. Wyrażenia takie jak: "wyścig szczurów", "szczur laboratoryjny" jeszcze bardziej podkreślają niechęć do tych gryzoni. Istnieją racjonalne przesłanki tej niechęci.
W połowie XIV stulecia szczur przywlekł do Europy dżumę. Historycy oceniają, że choroba wówczas mogła położyć pokotem ponad 1/3 populacji Europy. Dzisiaj nie mamy już zagrożenia ze strony dżumy, ale lista chorób, które mogą być przenoszone przez szczury nie jest krótka. Gryzonie mogą być źródłem: tyfusu, gorączki Lassa, włośnicy, wścieklizny, hymenolepiozy. Ograniczenie występowania szczurów blisko siedzib ludzkich jest więc niezwykle istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa.
Raciborski magistrat przypomina wszystkim właścicielom, zarządcom i administratorom nieruchomości o obowiązkowej deratyzacji, której podlegają:
1) budynki wielorodzinne – co najmniej dwa razy w roku w miesiącach: marcu i październiku,
2) obiekty, w których prowadzona jest działalność oświatowa, kulturalna, społeczna, socjalna, z zakresu opieki zdrowotnej, handlu i przechowywania artykułów spożywczych, a także pozostałymi służącymi użyteczności publicznej – raz w roku w miesiącu październiku,
3) wszystkie nieruchomości na terenie Gminy Racibórz – w każdym przypadku pojawienia się gryzoni w obrębie nieruchomości.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany