Raciborska Atlantyda zmienną jest. Niebawem rusza nabór
Śpiewasz? Grasz na instrumencie? Wokaliści ATLANTYDY zajmują wysokie miejsca w wojewódzkich i ogólnopolskich konkursach. Zapraszamy w nasze szeregi młodzież powyżej 13 lat. Zajęcia w roku artystycznym 2018/2019 będą odbywać się w każdy piątek w godz. 17.00 - 19.30 w Raciborskim Domu Kutlury przy ul. Chopina 21 w sali 105 (na I piętrze).
Kim jest Atlantydowicz
To osoba ceniąca dobrą muzykę, otwarta, kreatywna, to wokalista lub instrumentalista (niejednokrotnie grający na instrumentach: gitarze, flecie poprzecznym, skrzypcach, pianinie, instrumentach perkusyjnych typu „przeszkadzajki”- kongo, instrument deszczowy, klawesy itp.). Atlantydowicz lubi tworzyć, nadawać „kształt piosence” poprzez interpretację, niejednokrotnie sam poszukuje propozycji piosenek, nad którymi chce pracować, a nawet je pisze.
Specyfiką ATLANTYDY jest śpiew z akompaniamentem żywej muzyki. Na zajęcia młodzi ludzie przynosili i w dalszym ciągu przynoszą własne instrumenty muzyczne.
Od swoich początków ATLANTYDA skupiała młodzież licealną, a z czasem gimnazjalną, ze starszych klas szkół podstawowych i młodzież studencką. W ostatnim czasie na zajęcia przychodzą również osoby pracujące. Na zajęcia młodzież przynosiła i w dalszym ciągu przynosi własne instrumenty muzyczne.
ATLANTYDA zmienną jest
W 1996 roku w Domu Kultury "Strzecha” w Raciborzu powstał Klub Poezji Śpiewanej ATLANTYDA. W 2014 r. zmieniliśmy nazwę na Klub Piosenki Poetyckiej i Aktorskiej "ATLANTYDA”, gdyż ma to szerszy zakres działalności, a z drugiej strony piosenka aktorska często zdarzała się na spotkaniach i koncertach ATLANTYDY.
Od 2015 r. roku ATLANTYDA wzbogaciła się o profesjonalnego, stałego akompaniatora. Był nim Tomasz Behra, a od roku 2016 akompaniatorem stałym jest Zbigniew Foryś. Nazwa z 2014 r. jednak w pełni nas jeszcze nie określała i dlatego też w 2018r. dokonaliśmy kolejnej zmiany nazwy na Studio Piosenki Artystycznej ATLANTYDA,, gdyż poszerzyliśmy nasze spektrum działania i tworzenia.
Co nam w duszy gra
Atlantydowicze są zainteresowani dobrą muzyką i chcą rozwijać swój warsztat wokalny i instrumentalny. W naszym repertuarze, w którym niewątpliwie jest piosenka poetycka, aktorska i autorska, zdarza się także literacka, kabaretowa, ballady, muzyka musicalowa czy standardy, inaczej mówiąc piosenka artystyczna. Atlantydowicze śpiewali i śpiewają nawet rock czy blues, a nawet piosenki obcojęzyczne, religijne ; śpiewają również wielogłosowo.
Celem zajęć jest odpowiadanie młodzieży na ich potrzeby w zakresie muzyki, ale i kształtowanie dobrego smaku muzycznego, poszukiwania twórcze w interpretacji piosenki i aranżacji, pobudzanie ich kreatywności, praca nad piosenką, jej interpretacją, ale i kształtowanie dobrego smaku muzycznego, poszukiwania twórcze w interpretacji piosenki i aranżacji.
Proces twórczy
Praca nad piosenką rozpoczyna się od doboru (czy wyboru zależnie od upodobań osoby) piosenki odpowiedniej dla możliwości wokalnych czy aktorskich osoby, następnie dokonujemy analizy tekstu, poszukujemy interpretacji piosenki, ale aby to wszystko było… Na początku zajęć robimy rozgrzewkę dykcyjno-emisyjną na zajęciach, poszerzamy skalę głosu, dbamy o czystość intonacyjną w piosence.
Niejednokrotnie słuchamy uważnie uwag jurorów podczas konkursów i przeglądów, aby udoskonalić swój warsztat i bierzemy udział w warsztatach towarzyszącym konkursom np. z Elżbietą Zapendowską i Andrzejem Głowackim, Katarzyną Groniec czy warsztatach w RCK-u w minionych latach kilkakrotnie z Lidią Pospieszalską, Justyną Motylską, kilkakrotnie Waldemarem Koperkiewiczem i Anną Tańską, a dwukrotnie z Janem Kondrakiem i Piotrem Selimem, czy Tomaszem Andrzejewskim z Federacji Lubelskich Bardów. Udział w konkursach jest dla nas również możliwością konfrontacji z innymi artystami.
Koncerty to nasz żywioł
Od kilkunastu lat w Raciborzu odbywają się „Zaduszki Poetyckie” przygotowywane przez "ATLANTYDĘ”, Postatlantydowiczów” i zaproszonych gości. Do koncertu, w którym wspominamy zmarłych poetów czy wokalistów piosenki poetyckiej i aktorskiej często zapraszamy poznane na warsztatach wokalnych czy na koncertach śpiewające osoby.
Innym naszym koncertem jest coroczny „Suplement do walentynek”, czyli koncert piosenek o miłości. W kościołach czy w Raciborskim Centrum Kultury w okresie kolędowym odbywa się nasz „Koncert kolęd”. Inną formą naszych koncertów są recitale. Swoje recitale mieli m.in. Kuba Blokesz, Natalia Załucka i Maksymilian Mularczyk, Żaneta Palica, Ewa Musialik, Hanna Bratkowska, Magdalena Hołyk, Karol Sobczyński i inni. Poza tymi zasadniczymi trzema koncertami jesteśmy zapraszani z koncertami do domów kultury, szkół czy bibliotek i kościołów. Zdarzały nam się koncerty podczas wieczorów autorskich poetki - Marii Wojtczak w Muzeum w Raciborzu czy tez śpiew na wernisażu znanej malarki Marii Przyłęckiej w Muzeum i Żanety Palicy- Atlantydowiczki, której wernisaż połączony był z Jej recitalem. .
Przez wiele lat braliśmy udział w letnich koncertach na Rynku czy w muszli w Parku Roth w Raciborzu.
Smak sukcesu i spełnienia
Wielokrotnie Atlantydowicze dochodzili do wojewódzkich etapów Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego m.in. Ewa Musialik w 2017r. zajęła 1 miejsce, Jakub Gomułka- w 2018r.-zajął 2 miejsce z możliwością zakwalifikowania się do ogólnopolskiego etapu z nagranej płyty. Karolina Kurzeja w 2016 r. zajęła w wojewódzkim etapie Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Opolu I miejsce i zakwalifikowała się do ogólnopolskiego etapu OKR-u we Włocławku. W Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Poetyckiej "Kwiaty na kamieniach” w Bytomiu w 2007 r. Natalia Załucka zajęła III miejsce, a rok wcześniej Żaneta Palica tam zajęła II miejsce;
Mamy też laureatów ,,Festiwalu festiwali”, czyli OFPY( Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej) w Rybniku w 2008r. w kręgu laureatów znalazła się Natalia Załucka, a rok później Postatlantydowicz”- Jakub Blokesz:
W Konkursie Piosenki Poetyckiej "Jastrzębskie Śpiewania” w 2001r. Katarzyna Gierszewska zajęła III miejsce, a Agnieszka Koczwara zajęła w 2005 roku I miejsce, w 2008r. Hanna Bratkowska zajęła tam III miejsce.
W Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Turystycznej i Poezji Śpiewanej oraz Sztuk Różnych "Wrzosowisko” w Kędzierzynie-Koźlu w 2008 r. Jakub Blokesz zajął I miejsce i rekomendację do Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, gdzie zajął II miejsce, zaś Hania Bratkowska w 2010 r. zajęła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Turystycznej i Poezji Śpiewanej oraz Sztuk Różnych "Wrzosowisko” i otrzymała rekomendację do Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, w którym wystąpiła w 2011 r.
Na Ogólnopolskich Spotkaniach Piosenki Poetyckiej „Amor sprawił” w Hanna Bratkowska zajęła w 2008r. III miejsce, a w 2017 r. Jakub Gomułka- I miejsce i nagrodę publiczności, a Karol Sobczyński wyróżnienie, w 2018r. Oczywiście braliśmy udział i bywaliśmy zauważeni w wielu innych festiwalach Parę lat temu w roczniku „Piosenka” był opublikowany tekst instruktorki-Ireny Hlubek na temat raciborskiej ATLANTYDA. Na I Ogólnopolskim Festiwalu "Muzyczne Spotkania Kultur” w Piotrkowie Trybunalskim w 2006 r. Emanuela Kuziel zdobyła Grand Prix.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany